1905. gada revolūcija: latviešu ieguvumi un zaudējumi


Klīzdami senajos vēstures ceļos, nonākam pie verstes staba, uz kura rakstīts : „ 1905.gads”. Ko man un manai paaudzei izsaka šis skaitlis. Jā, Latvijas vēstures grāmatās var izlasīt par tālās revolūcijas notikumiem, taču tiem sekojis pirmais pasaules karš, tad – otrais pasaules karš, kuri plosījuši valstis un tautas, nesot milzīgu postu un zaudējumus.
Kāpēc šodien no Dziesmusvētku estrādes tūkstošbalsu koris, izpildot R.Paula dziesmu ( Pētera vārdi) liek atcerēties latviešu tautas vēsturi: ”...Vēl nāks piektais gads,
Dziesmusvētki nav iedomājami bez E. Dārziņa „Lauztajām priedēm” ( J. Raiņa vārdi). Kā svīnīgs tautas zvērests aizšalc vārdi. „ Tu vari mūs šķelt,
Ko latvieši tautai nozīmēja šī revolūcija, kādi bija ieguvumi, bet varbūt bija arī zaudējumi? Kā vienus, tā otrus nedrīkst aizirst. Tatad šī revolūcija parādīja un pierādija kaut ko tik būtisku, kas jāatceras paaudžu paudzēm, arī mums.
1905.gada revolūcija pārņēma visu carisko Krieviju, taču Latviju zemē tā ieguva vētras spēku, jo tikai tā varēja iedragāt, salauzt un aizmēst gan cariskās Krievijas, gan vācu muižniecības spaidus.
Revolūcija apliecināja, ka sabiedriskās pretrunas, kas pavedzina, pazemo, fiziski un garīgi iznīcina cilvēku, pat veselu tautu , ir jānovērs, taču novērst var tikai cīņa uz dzīvību vai nāvi.
- Microsoft Word 10 KB
- Latviešu
- 2 lapas (525 vārdi)
- Skola
-