Acs, diafragma, lupa, mikroskops, teleskops un tālskatis, fotoaparāts, projekcijas aparāts



Mikroskops.
Teleskops un tālskatis.
Fotoaparāts.
Projekcijas aparāts.
Tās diametrs ir apmēram 2,5 cm, tā ir pārklāta ar plēvi cīpsleni. Acs priekšējā daļā tā ir caurspīdīga tā ir radzene. Aiz radzenes atrodas varavīksnene. Tajā ir atvērums – zīlīte, pa kuru acī nokļūst gaisma.
Varavīksnene un zīlīte veido acs diafragmu. Telpu starp radzeni un varavīksneni aizpilda ūdeņains šķidrums. Aiz zīlītes – acs lēca. Acs muskuļa darbības rezultātā lēcas forma mainās.
Pārējo acs daļu aizņem šķidrs stiklveida ķermenis. Acs aizmugurē sanāk kopā redzes nerva gali, tajos atrodas gaismjūtīgas šūnas nūjiņas un vālītes.
Redzes leņķis. Jo priekšmets tuvāk acīm, jo lielāks redzes leņķis.
Minimālais redzes leņķis labā apgaismojumā ir 1 minūte. Vājā apgaismojumā 1 grāds.
Redzes traucējumi. Ja acī tāla priekšmeta attēls veidojas pirms tīklenes to sauc par tuvredzību. To labo ar brillēm, kurās ir izkliedētājlēcas.
Ja attēls veidojas aiz tīklenes to sauc par tālredzību. Tālredzību labo ar brillēm kurās ir savācējlēcas.
Ja pirms lēcas novieto necaurspīdīgu priekšmetu (diafragmu) ar atvērumu, tad no priekšmeta galējiem punktiem uz lēcas malām krītošie stari neiet cauri diafragmai un attēla izmēri samazinās, tādēļ attēls kļūst asāks. Samazinot diafragmas atvērumu, palielinās attēla asuma dziļums, samazinās gaismas enerģija, kas veido attēlu.