Aktualitātes Latvijas ekonomikā


4. Latvijai, pievienojoties Ziemeļu investīciju bankai, vairs nebūs noteikti kredītu limiti, nebūs ierobežojumu aizdevumu apjomiem, samazināsies kredītu likmes, kā arī palielināsies Latvijas ietekme uz bankas lēmumu pieņemšanu un būs iespēja no tās peļņas saņemt dividendes. Saskaņā ar līgumu Latvijai piederēs 1,06% no Ziemeļu investīciju bankas kapitāla 43,852 miljonu eiro (29,4 miljonu latu) vērtībā. No tā 4,432 miljoni eiro (2,97 miljoni latu) Latvijai būs jāiemaksā bankas apmaksātajā kapitālā no 2005.gada trīs vienādās daļās. Savukārt pārējais būs tā saucamais pieprasāmais kapitāls, ko banka var saviem īpašniekiem pieprasīt iemaksāt krīzes gadījumos. Līdz šim nekad tas nav noticis.
8.Tiek uzskatīts, ka pievienošanās Šengenas zonai ir otrs nozīmīgākais notikums Latvijai pēc pievienošanās ES. Šengenas līgums paredz atcelt robežkontroli uz dalībvalstu robežām. Personu apliecinošs dokuments jāņem līdzi arī, izbraucot uz kādu no Šengenas dalībvalstīm. Turpmāk lidostās un ostās pasažieru plūsma tiks sadalīta starp Šengenas un 'ne Šengenas' termināļiem. Pirmajos robežkontroles nebūs, tomēr drošības apsvērumu dēļ personu apliecinoši dokumenti var tikt pieprasīti. Kā viens no Šengenas līguma mīnusiem tiek minēts, ka, atverot robežas un pieļaujot brīvu iedzīvotāju migrāciju, var nākties saskarties ar pārrobežu noziedzību un nelegālo imigrāciju.
Gada beigās Šengenas līgumam būs pievienojušās 24 valstis: Čehija, Igaunija, Latvija, Lietuva, Malta, Ungārija, Polija, Slovēnija, Slovākija, kā arī līdzšinējās dalībvalstis Austrija, Beļģija, Dānija, Francija, Grieķija, Itālija, Luksemburga, Nīderlande, Portugāle, Somija, Spānija, Vācija un Zviedrija, kā arī divas valstis, kas nav ES dalībvalstis– Norvēģija un Islande.