Amazones baseins


Pasaulē lielākie tropu meži atrodas milzīgajā, varenajā Amazones baseinā. Amazone – D –Amerikas garākā upe, sākas augstu sniegotajos kalnos Andos Peru.
D – Amerikas, Amazones baseins; plašākā zemiene pasaulē, stiepjas no Atlantijas ok.; Z. to norobežo Gvajanas plakankalne, D – Brazīlijas plakankalne. Atrodas Brazīlijā, Peru, Kolumbijā un Ekvadorā. Pl. > 5 mlj km2.
Klimatiskie apstākļi Amazones baseinā ir pārsvarā karsts un ļoti mitrs klimats. Mēneša vidējā temperatūra ir + 24o – 28o. Nokrišņu daudzums 1 500 – 3 000 mm gadā. Amazones zemienes R daļā mitrie tropu meži (hilejas jeb selvas); plašo upju ieleju applūstošās palienes purvainas, ar nabadzīgu veģetāciju. A daļā jūnijā – septembrī pūš sausais DA pasāts, tapēc mežos ir vasarzaļo koku piejaukums, vietām skrajmeži un savannas, sarkanās augsnes; mūžzaļiemeži tikaiupju ielejās; vietām augstienēs (360 m vjl.); upju ielejas dziļākas un taisnākas .
Amazones zemiene visretāk un mazāk apdzīvotā teritorija Amazones baseinā.
Amazones mūžamežu vienīgie iedzīvotāji, un galvenokārt D – amerikas pamatiedzīvotāji – indiāņi. Kādreiz lietus mežos dzīvoja 5 mlj. Indiāņu, tagad atlikuši mazāk kā 200 000, kuri ir klejotāju un zemkopju ciltis. Viņi apmetas kādā vietā uz laiku, lai izaudzētu nepieciešamo pārtiku un medītu, un vēlāk pārceļas uz citu vietu. Šādi saimniekojot indiāņi nenodara postu, mežu augsne paspēj atjaunot auglību.
Lielākās indiāņu ciltis ir tikuni, janomami, guahari, ksavanti, santarī makē u.