Antimikrobisko līdzekļu patēriņa uzraudzība Eiropā



Antibiotiku patēriņš ambulatorajā aprūpē Eiropā.
Antibiotiku patēriņš hospitālajā aprūpē Eiropā.
Antibiotiķi kā infekcijas cēlonis.
Secinājumi un nākotne.
Uzmanību antibiotikas.
Izmantotā literatūra.
Eiropā jau pastāvējušas vairākas antibiotiku rezistences uzraudzības programmas, bet līdz pat 2001. gadam publiski pieejamas programmas par izlietoto antibiotiku daudzumu nebija. Eiropas Konferencē par antibiotiku patēriņu (Brisele, Beļģija, 15. 17. novembris, 2001), laikā, kad Beļģija bija Eiropas Savienības prezidējošā valsts, tika sākts Eiropas Antimikrobisko līdzekļu patēriņa uzraudzības projekts ( European Surveillance of Antimicrobical Consumption – ESAC) projekts starptautiskas uzraudzības sistēmas izveidei. ESAC , kuru finansē Eiropas Komisijas Sabiedrības veselības direktorāts, vāc informāciju par antibiotiku patēriņu ES valstīs un dažās citās Eiropas valstīs pēc standartizētām metodēm.
ESAC projekta pirmajā fāzē (2001. 11. – 2004. 01.) sāka antimikrobisko līdzekļu patēriņa datu apkopošanu visās dalībvalstīs un tika analizēti dati par ambulatori lietotajām antibiotikām. Arī Latvija sāka savu darbību 2001. gadā, t.i., projekta pirmajā fāzē.
ESAC projekta otrajā fāzē (2004. 02. – 2007. 01.) tiks apkopota metodoloģija, izveidoti antibiotiku izrakstīšanas kvalitātes indikatori un vākti vēl precīzāki antimikrobisko līdzekļu patēriņa dati, arī par pretsēņu un pretvīrusu līdzekļiem.
2005. gadā ESAC projektā piedalījās 34 valstis ( visas 25 ES valstis, kandidējošās valstis Bulgārija, Horvātija, Rumānija un Turcija, 2 no 3 Eiropas Ekonomiskās zonas valstīm (Islande un Norvēģija, bet ne Lihteinšteina), Izraēla, Krievija un Šveice).
Dati gan ambulatorajā, gan hospitālajā aprūpē izlietotajām sistemātiskajām antibiotikām tika savākti retrospektīvi, ņemot vērā ATC klasifikāciju un definētās dienas devas (DDD) mērvienību. Patēriņa dati tika izteikti DDD uz 1000 iedzīvotājiem dienā. Latvijai pirmie apkopotie dati no lieltirgotavām bija, sākot ar 2001. gadu. 2004. gadā apkopotie dati:
• Kombinētie penicilīni ietverot beta laktamāzes inhibitorus 1,19 (22%)
Antibiotiku parakstīšana primārajā aprūpē Eiropas valstīs ir ļoti atšķirīga: augstākā ir Francijā un zemākā ir Nīderlandē (respektīvi, 32,2 un 10,0 DID 2002. gadā). Latvijā šis skaitlis ir 13,1 DID 2001. gadā. Tika novērota nobīde no vecajām šaura spektra uz jaunajām plaša spektra antibiotikām.
- Microsoft Word 11 KB
- Latviešu
- 4 lapas (924 vārdi)
- Universitāte
-