Atceres un piemiņas dienas kalendāra



Gada barikāžu aizstāvju atceres diena.
Marts Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena.
Jūnijs Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena.
Jūnijs Latvijas Republikas okupācijas diena.
Jūnijs Varoņu piemiņas diena Cēsu kauju atceres diena.
Jūlijs Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas diena.
Novembris Lāčplēša diena.
Baigie gadi skaitļos.
ReferĀts.
1980.gadu beigās sākās latviešu trešā atmoda, kura bija vērsta uz Latvijas suverenizāciju. Kulminācija atmodas laikam bija 1991.gada janvāra krīzes dienas.
1991.gada janvārī PSRS centrālā valdība un speciālie dienesti sāka uzbrukumu Baltijas valstīm, lai piespiestu tās atteikties no neatkarības idejas.
Pirmos nemierus izdevās izraisīt Lietuvā, kur 13.janvāra naktī tanki aplenca Lietuvas Augstākās Padomes ēku, ieņēma Lietuvas TV, radio, telegrāfu. Bija nogalināti 14 un ievainoti 110 cilvēki.
Pēc šiem notikumiem 13.janvāra dienā Rīgā 11.novembra krastmalā notika Latvijas Tautas frontes rīkotā Vislatvijas protesta manifestācija Latvijas valdības atbalstam un sakarā ar Padomju armijas bruņotajām akcijām Lietuvā. Naktī uz 14.janvāri ap nozīmīgākajām valdības iestādēm iedzīvotāji izveidoja barikādes no automašīnām, traktoriem, betona bluķiem u.c. Uz barikādēm iedzīvotāji no visas Latvijas devās aizstāvēt Augstākās Padomes, Ministru Padomes ēkas, radio un TV centru Zaķusalā, radionamu Doma laukumā, Rīgas telefona un telegrāfa centrāli, Rīgas tiltus.
Naktī uz 15.janvāri OMON organizēja pirmo uzbrukumu Rīgas policijas skolai, tam sekoja uzbrukumi Brasas un Mangaļu tiltu sargātājiem.
Barikāžu aizstāvji savas vietas neatstāja līdz pat 27.janvārim un PSRS valdības iecerētais nepiepildījās, bet Latvija turpināja neatkarības atgūšanas ceļu, kurš noslēdzās 1991.gada 21.augustā.
Iededz svecīti par karā kautu dvēselīti, uzdungo latviešu tautasdziesmu pusbalsī un atceries, ka savai tautai esi piederīgs tikai caur tās pagātnes atskārsmi, bet pagātnes atskārsme pirmāmkārtām ir atbildīga tavu pienākumu veikšana un godpilna attieksme pret savu valsts vēsturi.
2. 1945. gadā izsūtītas vācu tautības personas un bezpavalstnieki: 384 ģimenes 675 cilvēki.
- Microsoft Word 15 KB
- Latviešu
- 10 lapas (2482 vārdi)
- Universitāte
-