Autortiesības un to aizsardzība Latvijā


Saskaņā ar Latvijas Autortiesību likumu, kas pieņemts Saeimā 2000. gada 6. aprīlī, autortiesības ir autora ekskluzīvas tiesības kontrolēt sava darba, kas var būt literārie darbi, audiovizuālie darbi, dramatiskie un muzikālie darbi, horeogrāfiskie darbi un pantonīmas, muzikālie darbi u.c. kopēšanu un izmantošanu. Autora tiesības attiecās arī uz nepabeigtiem darbiem. Autortiesības rodas tiklīdz darbs ir radīts, bez jebkādu formalitāšu ievērošanas, tam jābūt oriģinālam un materializētam. Autortiesību aizsardzība ir izšķirošs priekšnosacījums industrijas attīstībai. Autortiesības dalās autora personiskajās tiesībās un autora mantiskajās tiesībās.
Daļa autora personisko tiesību pēc viņa nāves pāriet autortiesību mantiniekiem vai citiem autortiesību pārņēmējiem, taču nekad nevienam nevar pāriet tiesības uz autora vārdu un darba neaizskaramību, tādēļ publiskojot, reproducējot vai izplatot kāda autora darbu neizmantojot atsauci, tas tiek pārkāpts. Bieži šo nosacījumu neievēro masu medijos, kā arī augstskolu studenti nereti izmanto citu studentu darbus uzdodot tos par saviem.
Pēc pieredzes var teikt, ka visbiežāk tiek pārkāptas autora mantiskās tiesības. Ļoti masveidīgi visā pasaulē tiek pārkāpts autortiesību likums datorprogrammu izplatīšanas un lietošanas jomā. Jebkuru nepieciešamo ar autortiesībām aizsargāto datorprogrammu vai failu ir iespējams nelegāli lejupielādēt internetā un tālāk komerciāli izmantot, tādejādi radot zaudējumus to autoriem un pārkāpjot autortiesību likumu. Pret šīm darbībām cīnās audio un video ierakstu kompānijas, jo tas ievērojami samazina kompāniju peļņu.
- Microsoft Word 9 KB
- Latviešu
- 2 lapas (592 vārdi)
- Universitāte
-