Bailes un fobijas: cilvēka emocionālās reakcijas


Runā, ka katrs divdesmitais amerikānis cieš no fobijas. Baisi! Bet arī tu nestāsti, ka ne no kā nebaidies! Zirnekļi, tumsa, bubuļi zem gultas – katram no mums ir sava mazā, slēptā bailīte.
Bailes ir pastāvējušas vienmēr, sākot jau ar mūsu senču piesardzīgo attieksmi pret uguni. Iedomājies, kas notiktu, ja neviens nebaidītos kūļāt kājas pār 20. stāva palodzi vai atkusnī joztu pār plānu ledu? Hmm, trakie atrodas vienmēr. Ja baiļu nebūtu, cilvēce ātri vien iekultos nepatikšanās. Tieši tādēļ bailes, kas cilvēku attur no dzīvībai bīstamas rīcības, dēvē par eksistenciālām. Tās nodrošina sabiedrības pastāvēšanu un attīstību.
Nepatika, piemēram, pret augstumu varētu šķist gluži nekaitīga. Pastāv kaut kas izskaidrojams, kas rada bailes, un cilvēks no nepatīkamā cenšas izvairīties. Diemžēl nereti bailes kļūst par traucēkli ne tikai patiesi bīstamās situācijās, bet arī ikdienā. Kāda ir atšķirība starp bailēm un fobiju? Bailēm var būt vai nu garīgi, vai fiziski iemesli. Taču brīdī, kad tām vairs nav pamatojuma, rodas fobija. Interesanti, ka bailes un fobijas visiem pasaules iedzīvotājiem ir līdzīgas - neatkarīgi no rases vai tautības.
Pavisam...
- Microsoft Word 9 KB
- Latviešu
- 2 lapas (428 vārdi)
- Skola
-