Baroks Latvijā



Rundāles pils.
Jelgavas pils mūsu baroka pērle.
Reiterna nams.
Latvijā baroks izplatījās no 17. gs. Beigām līdz 18. gs. Beigām. Baroka stils ir dinamisks un grezns. Celtnēm raksturīgi liektu līniju ritmi, dekoratīvu elementu pārpilnība, pārspīlētas formas. Baroka stilā cēla privātmājas, muižas, pilis un dievnamus. Daudzas celtnes pārbūvēja un rekonstruēja, tās ieguva jaunus, greznus portālus un torņus. Rīgā nozīmīgākie baroka arhitektūras paraugi ir saistīti ar būvmeistara R. Bindenšū darbību, kurš piedalījies Reiterna nama būvniecībā, projektējis Svētā Pētera baznīcai jaunu fasādi un torni. Izcilākie baroka arhitektūras ansambļi Latvijā ir Rundāles un Jelgavas pilis, kuras projektējis B. F. Rastrelli.
Kurzemē līdzās privātiem pasūtījumiem lielākie darbi tika veikti Kurzemes baznīcās Kuldīgā, Ugālē, Ēdolē, Liepājā un citur. Nikolasa Sefrensa darbnīcas koktēlnieki izgatavoja arī rentablus – sarežģītas, daudzdaļīgas, altāri rotājošas konstrukcijas. Viens no skaistākajiem un lielākajiem (5,8 x 9,7m) altāra rebaltiem, kas labi saglabājies līdz mūsdienām, atrodas Liepājas Svētās Annas baznīcā.
Manuprāt, baroks Latvijā ienāca ļoti strauji, un ātri sāka dominēt citu stilu vidū. Baroks ļoti labi prata aizraut ar savām krāšņajām krāsām, kuras ļoti spilgti ir izceltas un uzsvērtas mūsdienās. Pilis, kuras bija ievērojamas ar baroku Latvijā ir arī šodien ļoti ievērojamas pilis vai arī objekti. Rundāles pils sarīkojumu vieta, kas aizrauj visus ar savu krāšnumu. Jelgavas pils mūsdienu Latvijas Lauksaimniecības Universitāte, kura ir visievērojamākā no baroka celtnēm Latvijā.