Basketbola noteikumi



Basketbolu spēlē divas komandas pa pieciem spēlētājiem katrā komandā. Katras komandas mērķis ir iemest bumbu pretinieku grozā un neļaut otrai komandai kontrolēt bumbu vai iegūt punktus.
Komanda, kura ieguvusi vairāk punktus, beidzoties pēdējai ceturtdaļai, vai, ja nepieciešams, jebkuram pagarinājumam, kļūst par spēles uzvarētāju.
Spēles laukumam jābūt taisnstūra plaknei ar līdzenu, cietu, no jebkādiem šķēršļiem brīvu virsmu. FIBA galvenajām oficiālajām spēlēm, kā arī visiem no jauna būvētajiem laukumiem jābūt 28 m garumā un 15 m platumā, mērot no robežlīniju iekšējām malām.
Vairogiem jābūt izgatavotiem no atbilstoša caurspīdīga viengabala materiāla (no piemērota izturīga stikla). Vairoga izmēriem jābūt 1,80 m horizontāli un 1,05 m vertikāli.
Stīpām jābūt konstruētām no cieta metāla ar 45 cm iekšējo diametru, krāsotām oranžā krāsā. Stīpu metāla minimālajam diametram jābūt 1,6 cm un maksimālajam 2,0 cm, kura apakšējā mala papildināta ar tīkla turēšanas sistēmu tā, lai aizsargātu.
Bumbai jābūt apaļai, sfēriskai, apstiprinātā oranžā nokrāsā, tradicionāli sadalītai astoņos laukumos ar melnām šuvēm. Bumbai jābūt piepumpētai tā, lai krītot uz laukuma virsmas apmēram no 1,80 m augstuma, mērot no bumbas apakšmalas, tā atlektu no 1,20 m līdz 1.40 m augstumā mērot no bumbas augšējās malas. Bumbas apkārtmēram jābūt ne mazākam par 74,9 cm un ne lielākam par 78 cm (7. izmērs). Tai jāsver ne mazāk kā 567 g un ne vairāk kā 650 g.
Spēle sastāv no četriem (4) periodiem pa desmit (10) minūtēm katrā. Starp pirmo un otro, trešo un ceturto periodu un pirms katra pagarinājuma jābūt divu (2) minūšu pārtraukumiem. Puslaika pārtraukumam jābūt piecpadsmit (15) minūtes. Ja pēc ceturtā perioda rezultāts ir neizšķirts, spēle jāturpina ar piecu (5) minūšu pagarinājumu vai ar piecu (5) minūšu pagarinājumiem, cik vien tie ir nepieciešami, lai noskaidrotu uzvarētāju. Komandām jāsamainās ar groziem pirms trešā perioda. Spēle oficiāli sākas ar strīda bumbas izspēli centra aplī, kad bumbai atļauti pieskaras kāds no strīda izspēles dalībniekiem.
• Strīda bumbas izspēles laikā tai atļauti pieskaras strīda izspēles dalībnieks.
• Ir redzams, ka bumba neiekritīs grozā pie soda metiena, kad pēc tā seko:
• Bumbai lidojuma laikā pēc metiena no laukuma pieskaras kāds no pretinieku komandas spēlētājiem pēc tam, kad:
• Bumba atrodas lidojumā pēc metiena no laukuma un tiesnesis dod svilpes signālu, atskan spēles pulksteņa signāls, vai atskan 24 sekunžu...
- Microsoft Word 11 KB
- Latviešu
- 5 lapas (1209 vārdi)
- Universitāte
-