Basketbols: noteikumi un izcelsme



Basketbola spēle norisinās laukumā, kura abos galos novietoti divi 1,8x1,2m lieli vairogi, pie kuriem 3,05m attālumā piestiprināts grozs (Ø45cm; sk.1.att.). Spēle sākas ar laukuma centrā tiesneša izpildītu bumbas izmetienu augšup starp diviem spēlētājiem, kas cenšas atsist bumbu katrs savai komandai. Par spēlē iegūtu grozu, spēlētājam atrodoties aiz 6,25m līnijas, komandai ieskaita 3 punktus, par precīzu metienu no tuvāka attāluma – 2 punktus, par precīzi izpildītu soda metienu – 1 punktu. Basketbola spēles tehnika ietver piespēles, māņu kustības, basketbola driblu (bumbas vadīšana kustībā vai uz vietas, viegli atsitot to pret pamatni), metienus grozā (sk.2.att.). Spēlētājiem nav atļauts sist bumbu ar dūri, izdarīt vairāk par vienu sali ar bumbu rokās, aizsargājoties turēt, grūst, vai paklupināt pretinieku. Par izdarītu pārkāpumu spēlētājs saņem piezīmi. Spēles laikā spēlētājs var saņemt ne vairāk kā 5 piezīmes. Par spēles laikā izdarītiem pārkāpumiem bumba jāatdod pretinieka komandai ievadīšanai spēlē aiz sānu līnijas vai soda metienu izpildīšanai. Basketbola spēlētājiem jāapgūst uzbrukuma un aizsardzības individuālā un komandas taktika.
Ieteicamais vecums, kad bērniem vajadzētu sākt basketbola nodarbības ir 8 – 9 gadi. Basketbols izkopj reakcijas ātrumu, veiklību, izturību. Vienkāršota basketbola spēle ir piemērota aktīvai atpūtai.
Driblis ir nepieciešams, lai spēles laikā pārvietotos ar bumbu pa laukumu. Spēlē bieži rodas situācijas, kad ir mērķtiecīgi pielietot driblu: ar nodomu iegūt laiku, ja ir brīvs ceļš uz grozu, pēc māņu kustības apejot pretinieku, izaicinot pretinieku uz personīgo piezīmi u.c.