Baterijas un vide: utilizācijas problēmas



Ko var darbināt ar kartupeļu bateriju.
Bīstamas vielas saturošu bateriju un akumulatoru apsaimniekošana ir ļoti svarīga lai nekaitētu apkārt esošajiem cilvēkiem un dzīvniekiem.
*Lielākoties mūsdienās ražo baterijas, kuras nav bīstamas videi un cilvēkiem, bet ir arī tādas, kuras satur bīstamas vielas.
1. No mono kristāliskā silīcija. Šī tehnoloģija tika izstrādāta visātrāk. Šādas saules baterijas sanāk ļoti dārgas, jo tur ir nepieciešams ļoti tīrs mono kristālisks silīcijs un ražošanas apstākļi līdzīgi kā mikroshēmu ražošanā, taču šajām saules baterijām ir relatīvi labs lietderības līmenis.
2. No poli kristāliskā silīcija. Šī tehnoloģija tika izstrādāta vēlāk, te ir mazākas ražošanas izmaksas, jo nav nepieciešami silīcija mono kristāli, taču efektivitāte ir mazāka.
Saules bateriju jauda var sasniegt vairākus desmitus kW.
Saules baterija ir pusvadītāju foto elektroniskais ģemerātors. Saules baterijas ļauj saules enerģiju tieši pārveidot elektroenerģijā. Saules gaismas vietā var izmantot arī citu gaismu, kurai ir līdzīgs viļņa garums. Šim elektroenerģijas ieguves veidam nākotnē ir liels potenciāgls. Saules baterijas tik tagad ir progresējušas līdz tādam līmenim, lai varētu apgādāt māju ar elektrību, kas iegūta no saules staru enerģijas. Protams, iegādājoties šādu elektroenerģijas apgādes veidu savai mājai, par elektrību nebūs jāmaksā. Vienīgais saules bateriju trūkums, ka saules baterijas ir diezgan dārgas, taču baterijas atmaksājas aptuveni 10 gadu laikā.
Arī organizācija «Zaļā josta» grib pievērst sabiedrības uzmanību bateriju savākšanai, tāpēc ikgadējā skolēnu konkursa, kurš šogad noritēs ar devīzi «Vēro! Pamani! Rīkojies!», ietvaros skolēni savā starpā varēs sacensties savākto atkritumu daudzumā. Skolēnu uzdevums būs savākt gan elektriskās un elektroniskās iekārtas, gan baterijas.
Ja ir apsvērta doma iegādāties jaunu mobilo telefonu, portatīvo datoru vai jebkuru ierīci, kura enerģiju iegūst no baterijas vai akumulatora tad īpaša vērība jāpievērš baterijas, akumulatora darbības ilgumam. Šis faktors ir atkarīgs ne tikai no tā, cik mobilais telefons vai portatīvais dators patērē enerģiju, bet arī no tā, cik baterija ir jaudīga un kāds ir baterijas tips. Mūsdienās visos mobilajos telefonos, kabatas datoros un citās portatīvajās ierīcēs izmanto četrus dažādus barošanas elementus: niķeļa kadmija, niķeļa metālhidroksīda, litija jonu, litija polimēra. Pirmo divu elementu trūkums ir atmiņas efekts, kura cēlonis īpaši virsmas lādiņi. To lādēšanas ierīce izprot kā papildinājumu līdz pilnai uzlādei tādēļ pārtrauc lādēšanu.
Itāļu zinātnieki izstrādājuši saules baterijas, kuru pamatā ir mellenes. Detalizēta tehnoloģijas apraksta pagaidām nav, taču ir zināms, ka baterijās tiek izmantots no ogām iegūts pigments, kurš ir ” ieslēgts" starp divām plānām plastikāta plāksnēm. Jauno bateriju lietderības koeficents gan ir krietni zemāks nekā kvalitatīvām saules baterijām, kas veidotas uz silīcija bāzes, taču melleņu baterijas ir krietni lētākas.To izmaksas uz vienu vatu ir salīdzināmas ar šobrīd visbiežāk izmantojamo saules bateriju izmaksām, tādēļ šī tehnoloģija var izrādīties izdevīga. Turklāt zinātnieki sola uzlabot sava izstrādājuma efektivitāti.
- Microsoft Word 14 KB
- Latviešu
- 7 lapas (2040 vārdi)
- Universitāte
-