Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija



Viena no inspekcijas funkcijām ir uzraudzīt un kontrolēt Bērnu tiesību aizsardzības likuma un citu bērnu tiesību aizsardzību regulējošo normatīvo aktu ievērošanu. Inspekcija veic patstāvīgu analīzi saistībā ar bērnu tiesību aizsardzības situāciju valstī. Ne mazsvarīga ir inspekcijas funkcija, kura paredz uzticības tālruņa darbības nodrošināšanu bērnu tiesību aizsardzības jomā. Inspekcija sniedz arī ieteikumus valsts un pašvaldību iestādēm un citām institūcijām, lai nodrošinātu un pilnveidotu bērnu tiesību aizsardzību.
Lai inspekcija varētu veiksmīgi pildīt augstāk minētās funkcijas, tai ir atbilstoši savai kompetencei jāveic sekojošus uzdevumus:
1. pārbaudīt jebkuras valsts vai pašvaldības institūcijas, nevalstiskās organizācijas vai citas fiziskās un juridiskās personas darbību bērnu tiesību aizsardzības jomā. Inspekcija var to darīt gan pēc savas iniciatīvas, gan pēc iesniegtajām sūdzībām;
7. iesniegt priekšlikumus Bērnu un ģimenes lietu ministrijai situācijas uzlabošanai;
8. informēt sabiedrību par savu darbību, bērnu tiesībām un pienākumiem, kā arī citām svarīgām un aktuālām tēmām;
Tagad pievērsīsimies inspekcijas inspektoru tiesībām un pienākumiem. No sākuma apskatīsim inspekcijas inspektoru tiesības. Tātad, inspektori drīkst pieprasīt privātpersonām, valsts vai pašvaldību institūcijām izpildīt normatīvajos aktos noteiktās prasības, kas saistītas ar inspekcijas funkciju nodrošināšanu. Atbilstoši savai kompetencei inspektori ir tiesīgi sastādīt administratīvo pārkāpumu protokolus, kā arī pēc savas iniciatīvas, vai pamatojoties uz sūdzībām, pārbaudīt jebkuras valsts un pašvaldību institūcijas, nevalstiskās organizācijas vai citas fiziskās vai juridiskās personas darbību bērnu tiesību aizsardzības jomā. Šim nolūkam inspektori var piesaistīt policijas iestāžu darbiniekus.
Savukārt inspektoru pienākumos ietilpst pieprasīt un saņemt no juridiskajām un fiziskajām personām rakstiskus vai mutiskus paskaidrojumus, kad tiek veiktas pārbaudes par bērnu tiesību pārkāpumu, pie nepieciešamības pieaicināt tiesībaizsardzības iestāžu darbiniekus, veikt procesuālās darbības, piemēram, audio un video ierakstus. Ja gadījumā tiek konstatēts bērnu tiesību pārkāpums, inspektoriem ir jāpieņem lēmumu par prettiesiskās darbības vai bezdarbības pārtraukšanu, ierosināt novērst konstatētos trūkumus vai sastādīt administratīvo pārkāpumu protokolu, vai normatīvajos aktos noteiktajos gadījumos sagatavot un iesniegt kompetentajām izmeklēšanas iestādēm materiālus personu saukšanai pie likumā noteiktās atbildības.
Zemāk, 1.attēlā, atspoguļosim Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas struktūru .
Definējot vienu no inspekcijas funkcijām, noteicām, ka inspekcija uzrauga un kontrolē Bērnu tiesību aizsardzības likuma un citu bērnu tiesību aizsardzību regulējošo normatīvo aktu ievērošanu. Tagad apskatīsim tuvāk bērnu tiesību aizsardzību regulējošos normatīvos aktus un inspekcijas lomu saistībā ar tiem.