Berzes spēks


Bet slīdes berzes spēks ir atkarīgs no spēka, ar kādu ķermenis tiek piespiests pie otra ķermeņa virsmas, kā arī no virsmas gluduma. Kad mašīna vai kāds cits transporta līdzeklis bremzē, tad tas uzreiz neapstājas, bet kādu gabaliņu tas slīd uz priekšu, tad ir vērojama slīdes berze. Vēl slīdes berze ļoti labi novērojama ziemā, kad bērni bauda ziemas priekus, brauc no kalna lejā ar ragaviņām vai slēpēm, vai arī pa kādu aizsalušu dīķi slidinās ar slidām.
Rites berze vērojama tad, kad ķermeņi saskaras, itkā pārvietojas viens pa otra virsmu. Spēks, kas darbojas uz ripojošo ķermeni, sauc par rites berzes spēku. Dažādu transporta līdzekļu riepu griešanos attiecībā pret zemi vai sliedēm (vilciena, tramvaja), izraisa rites berzi. Rites berzes spēks ir mazāks nekā slīdes berzes spēks. Berzes spēkam ir īpaša nozīme, tas var būt derīgs, pat nepieciešams, bet citos gadījumos bīstams un kaitīgs. Kad berze ir derīga, nepieciešama, to cenšas palielināt, kad tā ir kaitīga vai pat apdraud kāda dzīvību vai veselību, to cenšas samzināt.
Berzes spēks notur sienā, griestos, koka savienojumos iesistās naglas, iegrieztās skrūves. Berzes spēks satur diegus audumā, sasietus mezglus. Tikai tāpēc, ka pastāv berze, cilvēki var pārvietoties, pašūt apģērbus, braukt ar riteni utt.
Ziemā pa apledojušu ceļu iet un braukt ar mašīnām ir diezgan grūti, tādējādi berze ir mazāka, lai vieglāk varētu pārvietoties, un berzi palielināt, uz ceļiem kaisa dažādus sāls un smilts maisījumus.