Bezdarbs Latvijā: tendences un risinājumi



Ievads. 2. lpp.
Bezdarbs. 3. lpp.
Bezdarba veidi. 5 lpp.
Bezdarba līmenis. 9. lpp.
Bezdarba līmeņa analīze. 9 lpp.
Nodarbinātie iedzīvotāji un darba meklētāji. 9. lpp.
Bezdarbnieku iedalījums pēc dzimuma. 11. lpp.
Bezdarbnieku iedalījums pēc vecuma. 12. lpp.
Bezdarbnieku iedalījums pēc izglītības. 12. lpp.
Bezdarbnieku iedalījums pa Latvijas reģioniem. 12. lpp.
Pasākumi nodarbinātības veicināšanai. 13. lpp.
Nelegālā nodarbinātība. 14. lpp.
Bezdarba līmenis Latvijā salīdzinājumā ar citām valstīm. 15. lpp.
Prognozes 2008. gadam. 16. lpp.
Secinājumi. 17. lpp.
Izmantotā literatūra. 18. lpp.
Visaugstākais reģistrētais bezdarba līmenis bija 1999.gada aprīlī (10.2%), kurš bija izveidojies Krievijas krīzes ietekmē .
Bezdarbs ir indikators pēc, kura nosaka ekonomisko stabilitāti. Tā ir attiecība starp darba meklētāju skaitu un darba resursu daudzumu. Nodarbinātības valsts dienests apkopo visu informāciju par strādājošiem un bezdarbniekiem, un tā tiek izmantota bezdarba līmeņa aprēķināšanai. Parasti, jo zemāks ir bezdarba līmenis, jo augstāks ir ekonomiskās aktivitātes līmenis. Dažādu iemeslu dēļ reālais bezdarbs var būt daudz lielāks nekā, uzrāda oficiālā statistika. Bezdarbs rada zemu materiālās labklājības līmeni. Augsts jaunatnes bezdarba līmenis veidojas arī tāpēc, ka darba devēji bieži vien labprātāk pieņem darbā cilvēkus ar darba pieredzi un ir visai grūti atrast pirmo darbu depresīvā darba tirgū. Ne tikai bezdarba līmenis, bet arī bezdarba ilgums var ietekmēt personas labklājību vai tās mājsaimniecības labklājību, pie kuras tā pieder. Visvairāk reģistrēto bezdarbnieku ir vienkāršu profesiju pārstāvji, kuri veic nekvalificētus darbus. Ja darbaspējīgi, atbilstošas kvalifikācijas strādnieki par atbilstošu samaksu nevar atrast darbu, tad šādu situāciju ekonomikā sauc par bezdarbu.
Latvijā pēdējos gados ir vērojama satraucoša tendence palielinās to bezdarbnieku īpatsvars, kas bez darba ir ilgstošu laiku.
Nodarbinātības līmenis ir cieši saistīts arī ar izglītības līmeni. Augstāks nodarbinātības līmenis ir cilvēkiem ar augstāko un vidējo profesionālo izglītību.
Bezdarba līmenis valstī ir cieši saistīts ar darbaspēka pieprasījumu un piedāvājumu.
Bezdarbnieks fiziska persona darbaspējīgā vecumā, kura nestrādā, kurai nav citu ienākumu vismaz minimālās darba samaksas apmērā, kura neveic uzņēmējdarbību un meklē darbu. Lai iegūtu bezdarbnieka statusu, personai pēc pieraksta vietas jāreģistrējas Valsts nodarbinātības dienestā un jāatgriežas šajā dienestā vismaz 1 reizi mēnesī. Persona par bezdarbnieku atzīst četrpadsmitajā dienā pēc reģistrācijas Valsts nodarbinātības dienestā.
Darba meklētāji visas tās personas (vecumā 15 gadi un vairāk), kas vai nu ir vai nav reģistrētas Nodarbinātības valsts dienestā, un attiecībā uz kurām vienlaicīgi izpildās sekojoši trīs nosacījumi:
3)darba atrašanās gadījumā bija gatavs nekavējoties (tuvāko 2 nedēļu laikā) sākt strādāt.
Darba meklētāju īpatsvars darba meklētāju īpatsvars ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaitā.
Ilgstoši darba meklētāji darba meklētāji, kas darbu nav atraduši 12 mēnešus un ilgāk.
Bezdarbs ir vēl viens indikators pēc, kura nosaka ekonomisko stabilitāti. Tā ir attiecība starp darba meklētāju skaitu un darba resursu daudzumu. Nodarbinātības valsts dienests apkopo visu informāciju par strādājošiem un bezdarbniekiem, un tā tiek izmantota bezdarba līmeņa aprēķināšanai. Parasti, jo zemāks ir bezdarba līmenis, jo augstāks ir ekonomiskās aktivitātes līmenis. Dažādu iemeslu dēļ reālais bezdarbs var būt daudz lielāks nekā, uzrāda oficiālā statistika. Bezdarbs rada zemu materiālās labklājības līmeni. Augsts jaunatnes bezdarba līmenis veidojas arī tāpēc, ka darba devēji bieži vien labprātāk pieņem darbā cilvēkus ar darba pieredzi un ir visai grūti atrast pirmo darbu depresīvā darba tirgū. Ne tikai bezdarba līmenis, bet arī bezdarba ilgums var ietekmēt personas labklājību vai tās mājsaimniecības labklājību, pie kuras tā pieder. Visvairāk reģistrēto bezdarbnieku ir vienkāršu profesiju pārstāvji, kuri veic nekvalificētus darbus. Ja darbaspējīgi, atbilstošas kvalifikācijas strādnieki par atbilstošu samaksu nevar atrast darbu, tad šādu situāciju ekonomikā sauc par bezdarbu.