Bezmiegs: cēloņi un ārstēšanas metodes



Biežākie bezmiega cēloņi.
Bezmiega izraisītās sekas.
Bezmiega ārstēšana.
Relaksācijas treniņi.
Spilgtas gaismas terapija.
Smadzeņu mūzika.
Psihoterapija.
Zāļu tējas.
Medikamentoza ārstēšana.
Bezmiegs ir hroniska nespēja gulēt laikā, kad tas būtu normāli. Tas ietver iemigšanas grūtības, biežu pamošanos naktī un pārāk agri no rīta. Miega traucējumus, kas ir īsāki par divām nedēļām sauc par īslaicīgu bezmiegu, bet, ja bezmiegs turpinās ilgāk par divām nedēļām, tad tas jau ir hronisks bezmiegs.
Visbiežākais bezmiega cēlonis ir stress, uztraukums, spēcīgi pārdzīvojumi, piemēram, tuva cilvēka nāve, eksāmeni, nelaimīga mīlestība. Arī psihiskā vai garīga pārslodze var radīt bezmiegu. Bezmiegu izraisa nepareizi ēšanas un dzeršanas ieradumi – alkoholiskie vai kofeīna bagāti dzērieni vakarpusē. Sātīga maltīte pirms gulētiešanas var izraisīt sliktu miegu un murgus. Bezmiegu rada medicīniska tipa problēmas, kuras rada asas sāpes miegā un neļauj cilvēkam kvalitatīvi gulēt. Problēmas ar miegu var rasties tiem, kuri strādā maiņu darbu vai maina laika joslas. Krākšana rada bezmiegu gan pašam cilvēkam, gan arī apkārtējiem. Bezmiega cēlonis sievietēm var būt menopauzes laikā izraisītās pārmaiņas. Nakšņojot neierastos apstākļos, piemēram, ciemos, teltī, citā kontinentā, var rasties problēmas ar iemigšanu. Daži medikamenti vai narkotiskas vielas arī var izraisīt bezmiegu. Piemēram, antidepresanti, amfetamīni, efedrīns dod enerģiju, palīdz pārvarēt nogurumu, līdz ar to arī veicina bezmiegu. Arī nikotīns stimulē, tāpēc smēķēšana pirms gulētiešanas rada bezmiegu. Īslaicīga bezmiega cēlonis ir apzināta devis uzbudināšana: agresīvas mūzikas klausīšanās, skatīanās asa sižeta filmas pirms gulētiešanas.
Bezmiega sekas katram indivīdam var būt dažādas – atkarībā no tā iemesliem. Visizplatītākie simptomi ir darba spēju pavājināšana, galvassāpes, miegainība, fiziska nogurums sajuta, nespēja koncentrēties. Lēnā miega nomākums izraisa pastāvīgu miegainību. Ātrā miega nomākums izraisa agresivitāti. Pasliktinās maņu orgānu jutība – pasliktinās redze, dzirde, smaržu uztvere, pat āda nav tik jūtīga.
Miega higiēnu ir jāievēro visiem cilvēkiem, jo visbiežākais bezmiega cēlonis ir miega higiēnas neievērošana.
Nevajadzētu gulēt pa dienu, jo diendusa izjauc diennakts ritmu.
- Microsoft Word 11 KB
- Latviešu
- 4 lapas (886 vārdi)
- Universitāte
- Saniitis
-