Saturs
1.ANOTĀCIJA4
2.UZDEVUMA NOSTĀDNE5
3.PROBLĒMAPGABALA ĪSS RAKSTUROJUMS6
4.PROBLĒMAPGABALA PIRMSPROJEKTA ANALĪZE7
4.1Vides identifikācija7
4.1.1Ārējas vides identifikācija7
4.1.2Iekšējas vides identifikācija7
4.2Darbības plānošana7
4.3Organizācijas darbības analīze8
4.4Datu analīze9
5.PRASĪBAS DATU APSTRĀDES SISTĒMAI12
6.DAS PROJEKTĒŠANAS LĪDZEKĻU ANALĪZE UN IZVĒLE13
7.DAS INFOLOĢISKI – STATISKS MODELIS14
8.DATU BĀZES STRUKTŪRA18
8.1Datu bāzes infoloģiskais modelis18
8.2Tabulas18
8.2.1Tabula “GRAM”19
8.2.2Tabula “IZDEV”19
8.2.3Tabula “KLIENTI”20
8.2.4Tabula “PASUT”20
8.2.5Tabula “ATR”20
8.3Saites starp tabulām21
9.DAS DINAMISKS MODELIS22
9.1Procesu diagrammas22
9.1.1Grāmatu nodošana22
9.1.2Grāmatu paņemšana23
9.1.3Jaunās grāmatas reģistrēšana23
9.1.4Grāmatas noņemšana no uzskaites24
9.2Formu diagrammas25
9.2.1Formu diagramma “Funkciju izvēle”25
9.2.2Formu diagramma “Grāmatu paņemšana”26
9.2.3Formu diagramma “Grāmatas nodošana”28
9.2.4Formu diagramma “Grāmatas noņemšana no uzskaites”29
10.INSTRUKCIJAS DARBAM AR DAS30
10.1Datu ievade30
10.2Datu meklēšana32
10.3Datu apskate un labošana34
10.4Grāmatas paņemšana35
10.5Grāmatas nodošana35
10.6Grāmatas noņemšana no uzskaites36
11.KONTROLPIEMĒRI37
12.SECINĀJUMI39
13.IZMANTOTAS LITERATŪRAS SARAKSTS40
ANOTĀCIJA
Šis apraksts ir studiju darba priekšmetā “Adaptīvas datu apstrādes sistēmas” apraksts. Šis apraksts satur informāciju, kas parādījās izstrādājamas sistēmas analīzes, projektēšanas un realizācijas laikā. Apraksts sastāv no 40 lpp., tās satur 32 zīmējumus: vienu ER modeli, 1 komunikāciju diagrammu ar interfeisa tabulām, 4 procesu diagrammas, 4 formu diagrammas un 20 Datu Apstrādes Sistēmas logus.
Izpildot šo studiju darbu tika izmantoti sekojošie rīki:
RīksApraksts
MS Word 97Atskaites veidošana, modeļu zīmēšana
MS Access 97Datu Apstrādes Sistēmas realizācija
UZDEVUMA NOSTĀDNE
1.Izvēlēties automatizācijas priekšmetisko jomu;
2.Izdarīt darbības analīze (pirmsprojekta analīze);
3.Izdarīt datu apstrādes sistēmas projektēšanas līdzekļu analīzi un izvēlēties piemērotāko praktiskai realizācijai;
4.Izstrādāt datu apstrādes sistēmas infoloģiski - statisko modeli;
5.Izveidot datu bāzes struktūru;
6.Izstrādāt dinamisko modeli;
7.Balstoties uz izstrādātajiem statiskiem un dinamiskiem modeļiem, realizēt datu apstrādes sistēmu konkrētai priekšmetiskai jomai;
8.Pārbaudīt datu apstrādes sistēmas darbību uz kontrolpiemēriem.
PROBLĒMAPGABALA ĪSS RAKSTUROJUMS
Šajā dokumentā tiek izmantoti sekojošie akronīmi:
AkronīmsAtšifrējums (skaidrojums)
Bibliotēkas darbinieksDarbinieks, kas strādā bibliotēkā un apkalpo personas , kas lieto bibliotēkas pakalpojumus
Bibliotēkas lietotājsPersona, kas lieto bibliotēkas pakalpojumus
PasūtījumsNotikums, kad bibliotēkas lietotājs ņem bibliotēkas grāmatas uz noteikto laiku un par noteiktu maksu
Atskaite par pasūtījumu Atskaite, kas var tikt izdrukāta bibliotēkas grāmatu ņemšanas brīdi. Šī atskaite tiek drukāta iesniegta bibliotēkas lietotājam pēc viņa pieprasījuma. Atskaite satur informāciju par paņemtām grāmatām, datumu, kad grāmata tika paņemta, datumu, kad grāmatu ir jānodod. Atskaites drukāšana nav obligāta. Šis atskaites vienīgais mērķis – atgādināt bibliotēkas lietotājam par paņemtām grāmatām, kā arī par nodošanas termiņiem.
Sods par grāmatas zaudēšanuŠis sods ir jāsamaksā bibliotēkas lietotājam gadījumā, ja paņemta grāmata tika pazaudēta. Soda lielums ir 300% no grāmatas cenas.
Atskaite par soda naudas maksājumuAtskaite, kas tiek drukāta un abpusēji parakstīta soda naudas maksāšanas brīdī. Atskaite tiek iesniegta bibliotēkas lietotājam, lai iespējamo strīdu gadījumā, lietotājam būtu pieradījums par soda naudas maksāšanu
Problēmapgabals ir bibliotēkas grāmatas uzskaites sistēma. Jebkurā bibliotēkā eksistē kaut kāda grāmatu uzskaites sistēma, vairākos gadījumos tā ir vienkārša kartotēka. Prasības pret šo uzskaite sistēmu nav īpaši stingras, tomēr šai sistēmai ir jānodrošina vismaz sekojošas informācijas apstrāde (informācijas glabāšana, informācijas meklēšana un tml.):
1.informācija par bibliotēkā esošam grāmatā (grāmata, kuru vismaz teorētiski ir iespējams dabūt bibliotēkā. Teorētiski šādā kontekstā nozīme, ka grāmata ir reģistrēta bibliotēkā, bet pašlaik ir uz rokām);
2.informācija par bibliotēkas lietotājiem (persona, kas izmanto bibliotēkas pakalpojumus).
Tās nozīme, ka grāmatu uzskaites sistēma satur vismaz divus lielus datu krātuves, kas ir paredzētas sekojošas informācijas glabāšanai: informācija par grāmatām un informācija par bibliotēkas lietotājiem. Šīs datu krātuves vairākos gadījumos ir organizētas pēc sekojoša principa: katrai grāmatai un katram bibliotēkas lietotājam ir izveidota atsevišķa kartiņa, kas satur informāciju par grāmatu vai par lietotāju. Visas šīs kartiņas tiek uzglabātas speciālos skapjos. Kartiņu skaits ir atkarīgs no bibliotēkā esošu grāmatu un bibliotēkas lietotāju skaita. Uzturot šāda tipa uzskaites sistēmu, parādās risks, ka grāmatu vai bibliotēku lietotāju skaitam pieaugot, šis sistēmas izmantošana kļūst pārāk darbietilpīga (vajadzēs diezgan liels laiks, lai atrastu nepieciešamo informāciju) un dārga (vajadzēs uzturēt vairākas kartiņas, kartiņu glabāšanai būs vajadzīgi vairāki skapji).
PROBLĒMAPGABALA PIRMSPROJEKTA ANALĪZE
Vides identifikācija
Ārējas vides identifikācija
Veidojot bibliotēkas grāmatu uzskaites sistēmu, nav īpašas vajadzības identificēt ārējo vidi, par cik tā īpaši neietekmē grāmatu uzskaiti.
Iekšējas vides identifikācija
Iekšējas vides identifikācijas rezultāti ir attēloti ar sekojošu zīmējumu:
Zīmējums satur 5 saites, kuru nozīmē ir sekojoša:
SaiteSaites nozīme
Saite Nr.1Bibliotēkas darbinieks ir interfeiss starp bibliotēkas pakalpojumu lietotājiem un bibliotēku. Bibliotēkas lietotājs griežas pie bibliotēkas darbinieka ar saviem jautājumiem; no bibliotēkas darbinieka saņem visas atbildes, grāmatas, soda rēķinus un tml.
Saite Nr.2Bibliotēkas darbinieks ir persona, kas meklē nepieciešamas grāmatas.
Saite Nr.3Bibliotēkas darbinieks ir persona, kas aizpilda ar pasūtījumu saistītos dokumentus un noformē pasūtījumu.
Saite Nr.4Pasūtījums sastāv no bibliotēkā atrastām grāmatām.
Saite Nr.5Gadījumā, ja paņemta grāmata ir pazaudēta, ir jāveic maksājumus.
Darbības plānošana
Bibliotēka ir diezgan konservatīva organizācija, kura eksistē jau krietni ilgu laiku. Pēdēja laikā mazliet mainās bibliotēkas sniegtie pakalpojumi: parādās jaunie principiāli jauni pakalpojumi, tādi kā grāmatu pasūtīšana no dažādām izdevniecībām ar bibliotēkas starpniecību, ... . Taču šie pakalpojumi īpaši neietekmē bibliotēkas grāmatu uzskaiti, līdz ar to izstrādājamo sistēmu. Iespējamais faktors, kas varētu reāli ietekmēt grāmatu uzskaiti, ir lasīšanas zāles atvēršana. Gadījumā, ja bibliotēkas administrācija nolems atvērt lasīšanas zāli, tad vajadzēs pārskatīt un visticamāk pārstrādāt bibliotēkas organizācionālo un fizisko (vajadzēs atvērt un uzturēt lasīšanas zāli; vajadzēs izmainīt grāmatu glabāšanas kārtību, par cik, visticamāk, nepieciešamas grāmatas vajadzēs meklēt pašiem bibliotēkas lietotājiem nevis bibliotēkas darbiniekiem) struktūru un uzdevumu un funkciju sadali starp bibliotēkas darbiniekiem, kā arī bibliotēkas lietotāju tiesības.. Lasīšanas zāles atvēršana ietekme uz izstrādājamo Datu apstrādes sistēmu ir diezgan liela. Līdz ar to, ja tuvākajā laikā bibliotēkas administrācija plāno lasīšanas zāles atvēršanu bibliotēkā, tad ar grāmatu uzskaites sistēmas izstrādi būtu labāk pagaidīt par cik, ja izmainīsies bibliotēkas struktūra, tad vajadzēs arī mainīt DAS.
Šī darba izpildes ietvaros tiek pieņemts, ka kaut kādas izmaiņas bibliotēkas struktūrā nav ieplānotas.
Organizācijas darbības analīze
Analizējot bibliotēkas struktūru un pamatdarbības var atzīmēt sekojošus aspektus:
Bibliotēka strādā katru dienu: darba laiks darbadienās ir no 9.00 līdz 19.00, sestdienā no 9.00 līdz 15.00. Bibliotēkā nav lasīšanas zāles. Lai izmantotu bibliotēkas pakalpojumus lietotājam ir jāatstāj personīgus datus. Par bibliotēkas pakalpojumiem nav jāmaksā. Vienīgais gadījums, kad ir jāmaksā, ir grāmatas zaudēšana. Par katru pazaudētu grāmatu ir jāmaksā 300% no grāmatas cenas.
Lietotāji bibliotēkas pakalpojumus izmanto galvenokārt, lai paņemtu kādas grāmatas uz noteikto laiku. Pēc šī laika izbeigšanas viņiem ir jānodod grāmatas bibliotēkā. Bibliotēkas pakalpojumu lietotājus apkalpo bibliotēkas darbinieki. Viņi saņem bibliotēkas lietotāja pasūtījumu un izdod grāmatas. Ja dotajā brīdī pieprasītas grāmatas nav, tad bibliotēkas darbinieks paziņo bibliotēkas lietotājam iespējamo laiku, kad grāmata tiks atgriezta bibliotēkā.
Pirms grāmatas saņemšanas, lietotājs paziņo, kad šī grāmata tiks atgriezta. Bibliotēkas darbinieks piefiksē kādas grāmatas tika paņemtas, uz cik ilgu laiku, kā arī datus par klientu. Lietotājs var atgriezt grāmatu pirms šī termiņa izbeigšanas. Tādā gadījumā ir jāpiefiksē, ka grāmata ir nodota un tā ir pieejama citiem.
Var notikt gadījumi, kad grāmatas tiek zaudētas. Tāda gadījumā bibliotēkas lietotājs paziņo par zaudējumu bibliotēkas darbiniekam, kā arī samaksa viņam par pazaudētu grāmatu. Savukārt, bibliotēkas darbinieks noņem pazaudētu grāmatu no uzskaites.
Bibliotēka regulāri saņem jaunas grāmatas. Bibliotēkas darbinieks reģistrē visas šīs grāmatas. Viņš identificē (pielīmē kaut kādu identifikatoru un grāmatas dažās lappusēs ar zīmoga palīdzību norāda šo identifikatoru) jaunās grāmatām. Visas grāmatas tiek ieliktas noteiktā skapī, noteiktā plauktā. Visas grāmatas bibliotēkā ir izvietotas noteiktā kārtībā. Katrai grāmatai ir savs unikālais identifikators, savs skapis un savs plaukts. Visi skapji un plaukti ir sanumurēti. Pēc atgriešanas grāmatas uzreiz tiek ieliktas savās vietās.
Ņemot augšminēto vērā var noteikt visus procesus, kas notiek organizācijā, kā arī personas, kas ir atbildīgas par katra procesa izpildi:
ProcessProcesam atbilstošu darbību kopa un par attiecīgo darbību atbildīga persona
Bibliotēkas darbinieksBibliotēkas lietotājs
1.Bibliotēkas jauna lietotāja reģistrēšanaPierakstīt datus par jaunu lietotājuPasniegt datus par sevi
2.Grāmatu paņemšana
2.1.Pārbaudīt, vai pieprasītas grāmatas ir pieejamasPasniegt datus par nepieciešamām grāmatām
2.2.Atrast pieprasītas grāmatas. Ja pieprasītas grāmatas pašlaik nav pieejamas, tad paziņot kad tie būs pieejami; vai paziņot, ka tādu grāmatu bibliotēkā nav
2.3.Piefiksēt, ka tādas un tādas grāmatas tika paņemtas līdz noteiktam datumam; piefiksēt datus par grāmatu paņēmējuInformēt par grāmatu nodošanas laiku
2.5.Izdrukāt čeku, vai atskaiti par pasūtījumu un iesniegt to bibliotēkas lietotājamPārbaudīt čekā vai atskaitē norādīto datu patiesību un apliecināt savu piekrišanu (parakstīt atskaiti)
2.7.Iesniegt bibliotēkas lietotājam pieprasītas grāmatas Paņemt pieprasītas grāmatas
3.Grāmatu nodošana
3.1.Paņemt no bibliotēkas lietotāja grāmatasNodot bibliotēkas darbiniekam grāmatas
3.2.Piefiksēt, ka grāmatas tika nodotas
3.3.Novietot grāmatas noteiktās vietas
4.Jaunas grāmatas reģistrēšana
4.1.Viennozīmīgi identificēt jaunu grāmatu
4.2.Piefiksēt datus par jauno grāmatu
4.3.Novietot jauno grāmatu noteiktā vietā
5.Grāmatas noņemšana no uzskaitesNoņemt no datu krātuvēm visu ar doto grāmatu saistītu informāciju
6.
Datu analīze
Apskatot pirmsprojekta analīzes rezultātus var noteikt pamatvienumus, ar kuriem saistīto informāciju ir jāapstrādā. Pie pamatvienumiem pieder sekojoši vienumi:
1.Bibliotēkā esoša grāmata;
2.Grāmatu izdevniecība;
3.Bibliotēkas lietotājs;
4.Pasūtījums.
Katru vienumu raksturo noteikto īpašību kopa. Šī tabula satur pamatvienumus un ar tiem saistītus atribūtus:
Nr.PamatvienumsVienumu atribūti
1.Bibliotēkā esoša grāmataNosaukums
Autors
Izdevniecība
Datums
Cena
Statuss
Pasūtījumam
Kods
Skapis
Plaukts
2.Grāmatu izdevniecībaNosaukums
Adrese
Pilsēta
Adrese
Telefons
Kods
e–pasta adrese
Mājas lapas (home page) adrese
Grāmatas
3.Bibliotēkas lietotājsVārds
Uzvārds
Dzimšanas datums
Telefons
Adrese
Kods
4.PasūtījumsGrāmata
Datums
Nodošana
Lietotājs
Kods
Lai izvairītos no dažas informācijas dublēšanas, informācija var tikt glabāta dažādās datu krātuves (vēlāk katra datu krātuve tiks realizēta kā atsevišķa tabula). Šī sadale var būt sekojoša:
Nr.Atribūta nosaukumsĪss apraksts
1. Datu krātuve “Grāmata”
1.1.NosaukumsGrāmatas nosaukums
1.2.AutorsGrāmatas autori
1.3.IzdevniecībaIzdevniecības kods
1.4.DatumsGrāmatas izdošanas datums
1.5.CenaGrāmatas cena
1.6.StatussGrāmatas statuss: grāmata pašlaik ir pieejama/ grāmata pašlaik nav pieejama
1.7.PasūtījumsGrāmatas piederība kādam pasūtījumam
1.8.KodsGrāmatas unikālais identifikators (tās ir vai nu pielīmēts grāmatai, vai ir zīmoga veidā, vai arī kaut kādā citā veidā)
2. Datu krātuve “Novietojums”
2.1.Grāmata Grāmatas unikālais identifikators
2.2.SkapisSkapja numurs vai identifikators
2.3.Plaukts Plaukta numurs vai identifikators
3. Datu krātuve “Izdevniecība”
3.1.NosaukumsIzdevniecības nosaukums
3.2.Izdotas grāmatas Izdevniecībā izdotas grāmatas. Šis atribūts tiks izmantots, lai nākotnē varētu saistīt tabulas “Grāmatas” un “Izdevniecība”
3.3.Pilsēta Pilsēta, kurā atrodas izdevniecība
3.4.AdreseAdrese (iela, mājas numurs un tml.), pēc kuras atrodas izdevniecība
3.5.TelefonsIzdevniecības telefons
3.6.e–pasta adreseIzdevniecības e–pasta adrese
3.7.Mājas lapas adreseIzdevniecības mājas lapas adrese
3.8.KodsIzdevniecības kods
4. Datu krātuve “Lietotājs”
4.1.VārdsLietotāja vārds
4.2.UzvārdsLietotāja uzvārds
4.3.Dzimšanas datumsLietotāja dzimšanas datums
4.4.TelefonsLietotāja telefons
4.5.AdreseLietotāja adrese
4.6.KodsLietotāja personālais kods
5. Datu krātuve “Pasūtījums”
5.1.Grāmata Grāmata, kuru lietotājs ir paņēmis
5.2.DatumsGrāmatas paņemšanas datums
5.3.NodošanaGrāmatas nodošanas datums
5.4.LietotājsLietotājs, kas paņēma grāmatu
5.5.KodsPasūtījuma kods
PRASĪBAS DATU APSTRĀDES SISTĒMAI
Uz analīzes pamata (nodaļa Nr. 4 “Problēmapgabala pirmsprojekta analīze”) var noformulēt pamatprasības izstrādājamai Datu Apstrādes Sistēmai.
Izstrādājamas DASas pamatprasības ir sekojošas:
1.Glābt datus par katru grāmatu;
2.Glābt datus par katru pasūtījumu;
3.Glābt datus par grāmatas izdevniecību;
4.Glābt datus par bibliotēkas lietotājiem;
5.Gadījumā, ja grāmata tika pazaudēta, aprēķināt soda lielumu un piedāvāt iespēju noņemt grāmatu no uzskaites;
6.Drukāt atskaites. DASai ir jānodrošina darbs ar sekojoša veida atskaitēm:
a.Atskaite par pasūtījumu;
b.Atskaite par soda naudas maksājumu.
DAS PROJEKTĒŠANAS LĪDZEKĻU ANALĪZE UN IZVĒLE
Šodien eksistē vairāki DAS projektēšanas līdzekli (kā piemērus var minēt Oracle Designer, GRADE). Šie līdzekļi piedāvā dažādas iespējas DAS projektēšanai. Daži līdzekli atbalsta vairākas dzīves cikla fāzes: sākot no koncepta izstrādes un beidzot ar DAS izveidi (kodu ģenerēšana pēc izveidotiem modeļiem).
Kā piemēru, var apskatīt rīku GRADE un tā pamatiespējas. GRADE (Graphical Reengineering, Analysis & Design Environment) ir reinženierijas, analīzes un projektēšanas rīku kopums. Šo rīku kopums nodrošina:
1.Biznesprocesu modelēšanu;
2.Organizācijas struktūras modelēšanu;
3.Komunikāciju diagrammu veidošanu;
4.Procesu diagrammu veidošanu;
5.ER diagrammu veidošanu;
6.Datu modelēšanu;
7.Citu svarīgu operāciju izpildi.
DAS sistēmas konkrēta projektēšanas rīka izvēle ir atkarīga no vairākiem faktoriem (izstrādājamas DAS kritiskums un sarežģītība, projekta finansējuma lielums, un tml.).
Šī darba ietvaros netika izmantoti kaut kādi automatizēti projektēšanas rīki. ER modelis un komunikāciju un procesu diagrammas tika veidoti, ievērojot to veidošanas noteikumus, ar vienkāršo grafisko redaktoru.
DAS INFOLOĢISKI – STATISKS MODELIS
Modelis ir nepieciešams DAS analīzei. Modeļa pilnvērtīgumu nosaka gan saturs (realitātes objektīva attēlošana), gan forma (ļauj kvalitatīvi novērtēt modeli). DAS infoloģiski – statisks modelis ir veidots ar komunikāciju diagrammu palīdzību.
Informācija, kas plūdis kanālos ir attēlota ar interfeisa tabulu palīdzību.
Interfeisa tabula
ITLink1–2
NosaukumsPiezīmes
VARBibliotēkas lietotāja vārds
UZVBibliotēkas lietotāja uzvārds
DATBibliotēkas lietotāja dzimšanas datums
ADRBibliotēkas lietotāja adrese
TELBibliotēkas lietotāja telefons
KODSBibliotēkas lietotāja personālais kods
NOSVēlamas grāmatas nosaukums
AUTVēlamas grāmatas autors
IZDVēlamas grāmatas izdevniecības nosaukums
DATNGrāmatas nodošanas datums
Interfeisa tabula
ITLink2–1
NosaukumsPiezīmes
NOSVēlamas grāmatas nosaukums
AUTVēlamas grāmatas autors
DATGrāmatas izdošanas datums
STATGrāmatas status (grāmata ir bibliotēkā / grāmata ir uz rokām)
IZDVēlamas grāmatas izdevniecības nosaukums
Interfeisa tabula
ITLink2–3
Par cik bibliotēkas darbinieks ir persona, kas komunicēs ar izstrādājamo DASu, līdz ar to cauri saitēm “Link 2–3” un “Link 3–2” plūdīs visa nodaļā 4.4 “Datu analīze” uzradīta informācija.
Interfeisa tabula
ITLink3–4
NosaukumsPiezīmes
NOSGrāmatas nosaukums
AUTGrāmatas autors
IZDIzdevniecība
DATGrāmatas izdošanas datums
CENAGrāmatas cena
STATStatuss (ir / nav)
PASUTGrāmatas piederība kādam pasūtījumam
IDNUMGrāmatas unikālais identifikators
Interfeisa tabula
ITLink4–3
Šī tabula ir identiska saites “Link 3–4” interfeisa tabulai.
Interfeisa tabula
ITLink3–5
NosaukumsPiezīmes
NOSIzdevniecības nosaukums
PILSPilsēta, kurā atrodas izdevniecība
IELAIela, kurā atrodas izdevniecība
KODSIzdevniecības kods
E_MAILIzdevniecības e–pasta adrese
HOMPIzdevniecības mājas lapas (Home page) adrese
Interfeisa tabula
ITLink5–3
Šī tabula ir identiska saites “Link 3–5” interfeisa tabulai.
Interfeisa tabula
ITLink3–6
NosaukumsPiezīmes
DATPPasūtījuma noformēšanas datums
DATNGrāmatu nodošanas datums
KLIENTSBibliotēkas lietotājs, kas ir izdarījis pasūtījumu
KODSPasūtījuma kods
Interfeisa tabula
ITLink6–3
Šī tabula ir identiska saites “Link 3–6” interfeisa tabulai.
Interfeisa tabula
ITLink3–7
NosaukumsPiezīmes
VARBibliotēkas lietotāja vārds
UZDBibliotēkas lietotāja uzvārds
DATBibliotēkas lietotāja dzimšanas datums
ADRBibliotēkas lietotāja adrese
PNUMBibliotēkas lietotāja personālais numurs
Interfeisa tabula
ITLink7–3
Šī tabula ir identiska saites “Link 3–7” interfeisa tabulai.
Interfeisa tabula
ITLink3-8
NosaukumsPiezīmes
SNUMSkapja numurs
PNUMPlaukta numurs
GRAMGrāmata, kas ir izvietota pēc skapja numura SNUM un plaukta numura PNUM
Interfeisa tabula
ITLink8–3
Šī tabula ir identiska saites “Link 3–8” interfeisa tabulai.
DATU BĀZES STRUKTŪRA
Datu bāzes infoloģiskais modelis
Datu bāzes infoloģiskais modelis ir izveidots ar ER diagrammu palīdzību.
3.zīm. “ER modelis”
Tabulas
Uz ER – modeļa pamata tiek izveidotas sekojošas tabulas:
Nr.Tabulas nosaukumsPiezīmes
1.GRAMGlāba informāciju par grāmatām
2.IZDEVGlāba informāciju par grāmatu izdevniecībām
3.KLIENTIGlāba informāciju par bibliotēkas lietotājiem
4.PASUTGlāba informāciju par pasūtījumiem
5.ATRGlāba informāciju par grāmatu atrašanas vietām
Zemāk ir piedāvāts katras tabulas izsmeļošs apraksts:
Tabula “GRAM”
Nr.Reālie datiLauka nosaukumsLauka tipsPiezīmes
1.Grāmatas nosaukumsNOSText, garums ir 70 simboli
2.Grāmatas autors AUTText, garums ir 70 simboli
3.Grāmatas izdevniecībaIZDText, garums ir 10 simboliŠis lauks ir tabulas “GRAM” ārēja atslēga. Šī atslēga tiks izmantota saitei ar tabulu “IZD”
4.Grāmatas izdošanas datumsDATDate (dd,mm,yyyy)
5.Grāmatas cenaCENAДенежный
6.Grāmatas statussSTATBoolean
7.Piederība pasūtījumamPASUTText, garums ir 10 simboliŠis lauks ir tabulas “GRAM” ārēja atslēga. Šī atslēga tiks izmantota saitei ar tabulu “PASUT”
8.Grāmatas unikālais identifikatorsIDNUMText, garums ir 10 simboliŠis lauks ir tabulas “GRAM” unikālā atslēga
Tabula “IZDEV”
Nr.Reālie datiLauka nosaukumsLauka tipsPiezīmes
1.Izdevniecības nosaukumsNOSText, garums ir 25 simboli
2.PilsētaPILSText, garums ir 25 simboli
3.Adrese IELAText, garums ir 25 simboli
4.Izdevniecības kodsKODSText, garums ir 10 simboliŠīs lauks ir tabulas “IZDEV” unikālā atslēga
5.Izdevniecības e–pasta adereseE_MAILHyperlink
6.Izdevniecības mājas lapas adreseHOMPHyperlink
Tabula “KLIENTI”
Nr.Reālie datiLauka nosaukumsTipsPiezīmes
1.Bibliotēkas lietotāja vārdsVARText, garums ir 25 simboli
2.Bibliotēkas lietotāja uzvārdsUZVText, garums ir 25 simboli
3.Bibliotēkas lietotāja dzimšanas datumsDATDate (dd,mm,yyyy)
4.Bibliotēkas lietotāja adreseADRText, garums ir 70 simboli
5.Bibliotēkas lietotāja personālais numursPNUMText, garums ir 13 simboliŠīs lauks ir tabulas “KLIENTI” unikālā atslēga
Tabula “PASUT”
Nr.Reālie datiLauka nosaukumsLauka tipsPiezīmes
1.Pasūtījuma datumsDATPDate
(dd,mm,yyyy)
2.Nodošanas datumsDATNDate
(dd,mm,yyyy)
3.KlientsKLIENTSText, garums ir 13 simboliŠis lauks ir tabulas “PASUT” ārēja atslēga. Šis lauks tiks izmantos saitei ar tabulu “KLIENTS”
4.Pasūtījuma kodsKODSText, garums ir 10 simboliŠīs lauks ir tabulas “PASUT” unikālā atslēga
Tabula “ATR”
Nr.Reālie datiLauka nosaukumsTipsPiezīmes
1.Skapja numursSNUMText, garums ir 4 simboli
2.Plaukta numursPNUMText, garums ir 4 simboli
3.GrāmataGRAMText, garums ir 10 simboliŠīs lauks ir tabulas “GRAM” ārēja atslēga
Saites starp tabulām
Starp tabulām ir jānodrošina saites tā, lai nodrošinātu datu veselumu. Projektējamas datu bāzes tabulas ir saistītas sekojoši:
Nr.Tabula 1, lauks 1Tabula1, lauks 2Saites veids un semantika
1.GRAM.IDNUMATR.GRAMViens ar vienu. Katrai grāmatai ir tikai viena atrašanas vieta
2.GRAM.IZDIZDEV.KODSViens ar daudziem. Vienā izdevniecībā var tikt izdotas vairākas grāmatas
3.PASUT.KODSGRAM.PASUTViens ar daudziem. Viens pasūtījums var saturēt vairākas grāmatas, t.i. bibliotēkas lietotājs uzreiz var paņemt vairākas grāmatas
4.KLIENTI.PNUMPASUT.KLIENTSViens ar daudziem. Viens bibliotēkas lietotājs var izdarīt vairākus pasūtījumus
DAS DINAMISKS MODELIS
Procesu diagrammas
DAS dinamisks modelis ir izveidots ar procesu diagrammām. DAS procesus shematiski var attēlot sekojoši:
4.zīm. “Procesu shēma”
Grāmatu nodošana
5.zīm. “Grāmatas nodošana”
Šajā diagrammā ir attēlotas visas procedūras, kas notiek procesa “Grāmatas nodošana” izpildes laikā.
Grāmatu paņemšana
6.zīm. “Grāmatas paņemšana”
Šajā diagrammā ir attēlotas visas procedūras, kas notiek procesa “Grāmatas paņemšana” izpildes laikā.
Jaunās grāmatas reģistrēšana
Šajā diagrammā ir attēlotas visas procedūras, kas notiek procesa “Jaunās grāmatas reģistrēšana” izpildes laikā.
7.zīm. “Jaunās grāmatas reģistrēšana”
Grāmatas noņemšana no uzskaites
8.zīm. “Grāmatas noņemšana no uzskaites”
Šajā diagrammā ir attēlotas visas procedūras, kas notiek procesa “Grāmatas noņemšana no uzskaites” izpildes laikā.
Formu diagrammas
Visas pārējas no vienas formas pie citiem tiek organizēti ar MS Access makrosiem (turpmāk tekstā makross).
Formu diagramma “Funkciju izvēle”
Datu apstrādes sistēmas interfeisa galvenā forma nodrošina sekojošu funkciju izvēli:
1.Datu ievade nodrošina sekojošu datu ievadi:
a.Dati par grāmatu;
b.Dati par izdevniecību;
c.Dati par bibliotēkas lietotāju;
2.Datu meklēšana nodrošina sekojošu datu meklēšanu:
a.Dati par grāmatu;
b.Dati par izdevniecību;
c.Dati par bibliotēkas lietotāju;
3.Datu apskate nodrošina sekojošu datu apskati:
a.Dati par grāmatu;
b.Dati par izdevniecību;
c.Dati par bibliotēkas lietotāju;
4.Datu labošana nodrošina sekojošu datu labošanu:
a.Dati par grāmatu;
b.Dati par izdevniecību;
c.Dati par bibliotēkas lietotāju;
5.Grāmatas paņemšana nodrošina pasūtījuma reģistrēšanu;
6.Grāmatas nodošana grāmatas nodošanas fakta piefiksēšanu;
7.Izeja dod iespēju pabeigt darbu ar sistēmu.
Augšminēto funkciju detalizētāka apskate ir dota nākamajās nodaļās.
Makrosu apraksts:
MakrossMakrosa apraksts
IzejaMAizver galvēno formu un beida darbu ar sistēmu
AtvDatuIevFormMAtver formu DatuIevForm, kas piedava ievadīt dažāda veida (grāmatas, lietotāji, izdevniecības) datus
AtvDatuMeklFormMAtver formu DatuIevForm, kas piedava sameklēt dažāda veida (grāmatas, lietotāji, izdevniecības) datus
AtvDatuApskatFormMAtver formu DatuIevForm, kas piedava apskatīt dažāda veida (grāmatas, lietotāji, izdevniecības) datus
Formu diagramma “Grāmatu paņemšana”
Dati tiks ierakstīti datu bāzes tabulās tikai tad, kad formā PasNorekForm tiks nospiesta poga “OK”. Līdz šī brīdim visi dati tiks glābti formās.
Pasūtījuma reģistrācija balstās uz datu ierakstīšanas sekojošās tabulās:
1.PASUT: lauki KLIENTS, KODS;
2.GRAM: lauks PASUT.
10.zīm. “Grāmatas paņemšana”
Makrosu apraksts:
MakrossMakrosa apraksts
AtvGrMeklRezFormM 1.Meklē grāmatas pēc formā GrMeklForm noradītiem datiem. Meklēšanai tiek izmantots vaicājuma GrMeklVaic;
2.Atver formu GrMeklRezForm.
IzGrMeklFormM1.Aizver formas GrMeklForm, GrMeklRezForm;
2.Atver formu GalvForm.
AtvPasNofFormM1.Atver formu PasNoForm;
2.Importē datus par lietotāja izvēlēto grāmatu formā PasNofForm.
IzPasNofFormM1.Aizver formas GrMeklForm, GrMeklRezForm, PasNofForm;
2.Atver formu GalvForm.
AtskDrukM1.Datu ierakstīšana datu bāzes tabulās. Ierakstīšana notiek sekojošos laukos:
a.Tabula PASUT: lauki DATP, DATN, KLIENTS, KODS. Šo datu avots ir forma PasNofForm;
b.Tabula GRAM: lauks PASUT. Datu avots ir forma PasNofForm (pasūtījuma kods);
2.Aizver formas GrMeklForm, GrMeklRezForm, PasNofForm, PasNorekForm;
3.Atver atskaiti apskatīšanai un drukāšanai.
PasDatuIerakstM1.Datu ierakstīšana datu bāzes tabulās. Ierakstīšana notiek sekojošos laukos:
c.Tabula PASUT: lauki DATP, DATN, KLIENTS, KODS. Šo datu avots ir forma PasNofForm;
d.Tabula GRAM: lauks PASUT. Datu avots ir forma PasNofForm (pasūtījuma kods);
2.Aizver formas GrMeklForm, GrMeklRezForm, PasNofForm;
3.Atver formu GalvForm.
AtvLietRegFormMAtver formu LietRegForm.
Formu diagramma “Grāmatas nodošana”
Lauka STAT (tabula GRAM) vērtība mainās tikai tad, kad grāmatas ir nodotas.
11.zīm. “Grāmatas nodošana”
Makrosu apraksts:
MakrossMakrosa apraksts
GramNodMAtver formu GrNovietForm, kas satur informāciju par dotas grāmatas atrašanas vietu bibliotēkā (skapja un plaukta numuri). Grāmatas atrašanas vieta tiek noskaidrota ar vaicājuma MeklGrAtrVietVaic.
IzGrNovietFormM1.Aizver formas GrNodForm, GrNovietForm;
2.Piešķir tabulas GRAM laukam STAT vērtību true;
3.Atver formu GalvForm.
AtcNodM1.Aizver formas GrNodForm, GrNovietosForm;
2.Neizmaina lauka GRAM.STAT vērtību.
Formu diagramma “Grāmatas noņemšana no uzskaites”
12.zīm. “Grāmatas noņemšana no uzskaites”
Makrosu apraksts:
MakrossMakrosa apraksts
SodaAprM1.Aprēķina soda lielumu. Formula soda lieluma aprēķināšanai ir sekojoša: (grāmatas cena * 3);
2.Atver formu SodaForm.
GrNonemsM1.Nodzēš datus par doto grāmatu no tabulām GRAM, ATR. Datu dzēšanai tiek izmantots vaicājums GrDzesVaic;
2.Druka soda atskaiti;
3.Aizver formas GrNodForm, SodaForm;
4.Atver formu GalvForm.
AtsSodMAizver formas GrNodForm, SodaForm.
INSTRUKCIJAS DARBAM AR DAS
Šis nodalījums satur informāciju par darbu ar izveidoto Datu Apstrādes Sistēmu. Nodalījumā ir dots sekojošu operāciju izpildes izsmeļošs apraksts:
Datu apstrādes sistēmas galvenais logs izskatās sekojoši:
13.zīm. “DAS galvenais logs”
Galvenais logs satur pogas, kas dod iespēju izvēlēties pamatoperācijus. Šis logs satur sekojošas pogas:
Nr.Pogas nosaukumsNotikuma apraksts
1.Datu ievadeAtver formu “Datu ievade”
2.Datu meklēšanaAtver formu “Datu meklēšana”
3.Datu apskate un labošanaAtver formu “Datu apskate un labošana”
4.Grāmatas nodošanaAtver formu “Grāmatas nodošana”
5.Grāmatas noņemšana no uzskaitesAtver formu “Grāmatas noņemšana no uzskaites”
6.IzejaBeidz darbu ar sistēmu
Datu ievade
Galvenajā logā nospiežot pogu “Datu ievade” atveras sekojošais logs:
14.zīm. Logs “Datu ievade”
Šī logs piedāvā lietotājam iespēju ievadīt dažāda veida datus. Logs satur sekojošas pogas:
Nr.Pogas nosaukumsNotikuma apraksts
1.GrāmatasIevadīt datus par grāmatām
2.IzdevniecībasIevadīt datus par izdevniecībām
3.Bibliotēkas lietotājiIevadīt datus par bibliotēkas lietotājiem
4.IzejaAtgriezties galvenajā logā
Logā “Datu ievade” nospiežot pogu “Grāmatas” vai “Izdevniecības” atvērsies sekojošais logs:
15.zīm. “Datu par grāmatām un izdevniecībām ievade”
Šis logs piedāvā iespēju ievadīt datus par grāmatām un/vai izdevniecībām. Izdevniecības datu jāievada loga sadaļā “Dati par izdevniecību”. Datus ir jāievada atbilstošos laukos, piemērām izdevniecības nosaukumu ir jāievada laukā “Nosaukums”, mājas lapas adresi laukā “Home page” un tml. Datus par grāmatām ir jāievada sadaļā “Dati par grāmatām”.
Pēc datu ievades ir jānospiež poga “Izeja”.
Logā “Datu ievade” nospiežot pogu “”Bibliotēkas lietotāji” atvērsies logs “Lietotāja reģistrēšana”:
16.zīm. Logs “Lietotāja reģistrēšana”
Šajā logā ir jāievada bibliotēkas lietotāja personālus datus. Logs satur datu ievades laukus, kuros ir jāievada dati par lietotāju. Lai, pēc datu ievades, lietotājs tiktu piereģistrēts, t.i. dati tiktu ierakstīti datu bāzē, ir jānospiež poga “Reģistrēt”. Nospiežot pogu “Atcelt” lietotājs netiks piereģistrēts un logs aizvērsies.
Datu meklēšana
Galvenajā logā nospiežot pogu “Datu meklēšana”, atvērsies sekojošais logs:
17.zīm. Logs “Datu meklēšana”
Šī logs piedāvā lietotājam iespēju meklēt dažāda veida datus. Logs satur sekojošas pogas:
Nr.Pogas nosaukumsNotikuma apraksts
1.GrāmatasMeklēt datus par grāmatām
2.IzdevniecībasMeklēt datus par izdevniecībām
3.Bibliotēkas lietotājiMeklēt datus par bibliotēkas lietotājiem
4.IzejaAtgriezties galvenajā logā
Logā “Datu meklēšana” nospiežot pogu “Grāmatas” atvērsies sekojošais logs:
18.zīm. Logs “Grāmatas meklēšana”
Grāmatu meklēšana notiek pēc sekojošiem parametriem:
1.Grāmatas nosaukums;
2.Grāmatas autors;
3.Grāmatas izdevniecība;
4.Grāmatas izdošanas datums (sekojošā un pārējos logos datumu ir jāievada sekojošā formātā: dd,mm,yyyy).
Meklēšanas parametrus ir jāievada ievades laukos. Grāmatas meklēšanai nav obligāti jāievada visi meklēšanas parametri, meklēšana var tikt realizēta pēc ievadītiem parametriem. Pēc meklēšanas parametru ievades ir jānospiež poga “Meklēt”. Pogas “Atcelt” nospiešana atcels grāmatas meklēšanu un aizvērs logu “Grāmatas” meklēšana.
Logā “Grāmatas meklēšana” pēc meklēšanas parametru ievades, nospiežot pogu “Meklēt”, tiks atvērts logs, kas satur grāmatas meklēšanas rezultātus. Šis logs izskatas sekojoši:
19.zīm. “Grāmatas meklēšanas rezultāti”
Loga augšējā daļā ir attēloti grāmatas meklēšanas rezultāti. Lauka “Status” vērtība norāda, vai grāmata ir pieejama (CheckBox ir ieķeksēts) vai nav. Gadījumā, ja bibliotēkas lietotājs pašlaik vēlas dabūt tieši šo grāmatu, bet tā nav pieejama, bibliotēkas darbiniekam ir jāpaziņo par datumu, kad grāmata būs pieejama. Lai dabūtu, šo datumu, bibliotēkas darbiniekam ir jāievada laukā “Grāmata” nepieciešamas grāmatas identifikatoru un jānospiež poga “Nodošanas laiks”. Rezultātā atvērsies logs “Grāmatas nodošanas laiks”, kas dos informāciju par šīs grāmatas nodošanas laiku.
Logā “Datu meklēšana” nospiežot pogu “Izdevniecības” tiks atvērts logs “Izdevniecības meklēšana”:
20.zīm. “Izdevniecības meklēšana”
Ievades lauka ir jāievada meklējamas izdevniecības nosaukumu un jānospiež poga “Meklēt”. Izpildot šīs darbības tiks atvērts logs “Izdevniecības meklēšanas rezultāti”:
21.zīm. “Izdevniecības meklēšanas rezultāti”
Logā “Datu meklēšana” nospiežot pogu “Bibliotēkas lietotāji”, tiks atvērts logs “Lietotāja meklēšana”:
22.zīm. “Lietotāja meklēšana”
Lietotājs tiek meklēts pēc vārda un uzvārda. Pēc meklēšanas parametru ievades ir jānospiež poga “Meklēt”, tiks atvērts logs “Lietotāja meklēšanas rezultāti”:
23.zīm. “Lietotāja meklēšanas rezultāti”
Datu apskate un labošana
Pēc pogas “Datu apskate un labošana” nospiešanas, tiks atvērts logs “Datu apskate un labošana”:
24.zīm. “Datu apskate un labošana”
Šis logs satur sekojošas pogas:
Pogas nosaukumsNotikums
GrāmatasAtver logu “Datu apskate un labošana: Grāmatas”, kas ļauj apskatīt un labot datus par grāmatām
IzdevniecībasAtver logu “Datu apskate un labošana: Izdevniecības”, kas ļauj apskatīt un labot datus par izdevniecībām
Bibliotēkas lietotājiAtver logu “Datu apskate un labošana: Lietotāji”, kas ļauj apskatīt un labot datus par lietotājiem
IzejaIzeja galvenajā logā
Grāmatas paņemšana
Lai piereģistrētu grāmatas paņemšanu, vispirms ir jāatrod grāmatu, kuru bibliotēkas lietotājs vēlas paņemt. Grāmatas meklēšana ir aprakstīta nodaļā 10.2 “Datu meklēšana”. Gadījumā, ja izdevās atrast lietotājam nepieciešamo grāmatu, tad tas tiks attēlots logā “Grāmatas meklēšanas rezultāti”. Tagad, šajā logā ievades laukā “Grāmata” ir jāievada nepieciešamas grāmatas identifikatoru un nospiest pogu “Pasūtīt”. Tiks atvērts logs “Pasūtījums noformēšana”:
25.zīm. Logs “Pasūtījuma noformēšana”
Šis logs satur sekciju “Pasūtījuma dati”, kurā ir jāievada pieprasīta informācija. Datumus ir jāievada formāta: dd,mm,yyyy. Lai piereģistrētu faktu, ka grāmatas tika paņemtas ir jānospiež poga “OK”. Gadījumā, ja lietotājs, kas vēlas dabūt doto grāmatu, nav piereģistrēts bibliotēkā, tad ir jānospiež poga “Reģistrēt lietotāju”, rezultātā tiks atvērts logs “Lietotāja reģistrēšana”.
Logs satur pogu “Drukāt atskaiti”, kuri nospiežot tiks atvērta apskatei un drukāšanai atskaite par pasūtījumu.
Nospiežot pogu “Atcelt”, logs tiks aizvērts un dati netiks piefiksēti.
Grāmatas nodošana
DAS galvenais logs satur pogu “Grāmatas nodošana”, kuru nospiežot tiks atvērts logs “Grāmatas nodošana”:
26.zīm. Logs “Grāmatas nodošana”
Logs satur ievades lauku, kurā ir jāievada nododamas grāmatas identifikatoru. Pretējā gadījumā ir jānospiež poga “Atcelt”. Pēc pogas “Nodod” nospiešanas, tiks atvērts logs “Grāmatas atrašanas vieta”:
27.zīm. Logs “Grāmatas atrašanas vieta”
Lai grāmatas nodošanas fakts tiktu piereģistrēts ir nepieciešams nospiest pogu “Nodod”. Pretējā gadījumā ir jānospiež poga “Atcelt”.
Grāmatas noņemšana no uzskaites
DAS galvenajā formā nospiežot pogu “Grāmatas noņemšana no uzskaites”, tiks atvērts logs “Grāmatas noņemšana no uzskaites”:
28.zīm. Logs “Grāmatas noņemšana no uzskaites”
Loga ievades laukā ir jāievada noņemamas grāmatas identifikatoru. Pēc identifikatora ievades ir jānospiež poga “OK”. Rezultātā tiks atvērts logs “Sods par grāmatas zaudējumu”:
29.zīm. Logs “Sods par grāmatas zaudējumu”
Šis logs satur ievades sekciju “Lietotājs” ar diviem ievades laukiem: vārds un uzvārds. Šajos laukos ir jānorāda lietotājs vārdu un uzvārdu, lai pēc tam šie dati tiktu attēloti soda atskaitē.
Loga augšējā daļā ir divi lauki:
1.Grāmatas cena – attēlo pazaudētas grāmatas cenu;
2.Soda lielums – cik lielu sodu ir jāsamaksā lietotājam par pazaudēto grāmatu.
Lai izdrukātu soda atskaiti un noņemtu ar pazaudēto grāmatu saistītu informāciju no datu krātuvēm, ir nepieciešams nospiest pogu “OK”. Pretējā gadījumā ir jānospiež poga “Atcelt”.
KONTROLPIEMĒRI
Kā kontrolpiemērs tiks apskatīta operācijas “Grāmatas paņemšana” izpilde. Visi logi, ar kuriem būs jāstrādā šis operācijas izpildes gaitā ir parādīti iepriekšējos nodalījumos (10.2 “Datu meklēšana”, 10.4 “Grāmatas paņemšana”), līdz ar to šis nodalījums saturēs tikai tādas formas, kas pieprasa kādas informācijas ievadi un/vai izvada kādu informāciju.
Kontrolpiemēra izpilde.
DAS galvena formā ir jānospiež poga “Datu meklēšana”. Atvērsies logs “Datu meklēšana”, kurā ir jānospiež poga “Grāmatas”. Rezultātā atvērsies logs “Grāmatas meklēšana”, kurā ir jāievada sekojoša informācija:
30.zīm. Kontrolpiemēra izpilde: logs “Grāmatas meklēšana”
Tagad ir jānospiež pogu “Meklēt”. Rezultātā atvērsies logs “Grāmatas meklēšanas rezultāti”, kas saturēs meklēšanas rezultātus. Logā ievades laukā “Grāmata” ir jānorāda grāmatas, kas ir nepieciešama bibliotēkas lietotājam, identifikatoru:
31.zīm. Kontrolpiemēra izpilde: logs “Grāmatas meklēšanas rezultāti”
Pēc identifikatora ievades ir jānospiež pogu “Pasūtīt”. Tiks atvērts logs “Pasūtījuma noformēšana”. Loga sekcija “Pasūtījuma dati” ir jāievada sekojošus datus:
1.Pasūtījuma datums;
2.Grāmatas nodošanas datums;
3.Lietotāja pers. numurs;
4.Pasūtījuma kods.
Logs ar visiem šiem datiem ir paradīts 25.zīmējumā. Tagad var nospiest pogu “OK” un apskatīt datus par grāmatām:
Zīmējumā ir redzams, ka lauka pasūtījums vērtība ir ‘p999’. Tieši šis kods tika ievadīts logā “Pasūtījuma noformēšana”.
SECINĀJUMI
Darba izpildes gaitā tika izveidota Datu Apstrādes Sistēma, kas ir domāta bibliotēkas grāmatu uzskaitei. DAS izstrādes process sastāvēja no vairākiem etapiem (soliem): analīze, modelēšana un datu bāzes struktūras projektēšana, DAS realizācija un atkļūdošana.
Visdarbietilpīgākais etaps bija modelēšana un datu bāzes struktūras projektēšana. Šajā etapā tika izveidoti DAS modeli (statiskais un dinamiskais), datu bāzes struktūra (ER modelis) un lietotāja interfeisa diagrammas. Šī etapa rezultāti tika izmantoti kā ieejas informācija realizācijas etapā:
1.ER modelis tika izmantots kā pamats datu bāzes tabulu un saišu starp tabulām veidošanā;
2.Dinamiskais modelis un interfeisa tabulas tika izmantotas lietotāja interfeisa veidošanā.
IZMANTOTAS LITERATŪRAS SARAKSTS
1.Ievads informācijas apstrādes sistēmu projektēšanas metodoloģijā LISTechnology, E.Ginters, Rīga-1996.
2.Datu bāzes projektēšanas un modelēšanas metodika, prof. J.Grundspeņķis, prof. L.Novickis, prof. J.Osis, E.Viktorova.
3.Personīgais lekciju konspekts.