Bioloģija: dzīvības zinātne un nozīme


Bioloģija (grieķu: βίος, bios - "dzīvība"; λόγος, logos - "jēdziens, zinātne")[1] ir dabas zinātne par dzīvību visās tās izpausmēs un par dzīvās matērijas organizāciju molekulārā, šūnu, audu, orgānu, organismu un organismu kopu līmenī. Bioloģijas galvenais uzdevums ir noskaidrot dzīvības būtību un likumsakarības, kas saistītas ar to.[2] Tā ir zinātne par visiem dzīvajiem organismiem, kur noskaidro to, kā tie aug, barojas un kustas, kā tie vairojas un kā attīstās ilgā laika periodā (evolūcija).
Ir vairākas bioloģijas apakšnozares atkarībā no tā, kas tiek konkrēti pētīts. Divas lielākās apakšnozares ir zooloģijā, kurā tiek pētītidzīvnieki, un botānika, kurā tiek pētīti augi.[3] Ir arī citas nozīmīgas apakšnozares kā ģenētika, evolūcija, mikrobioloģija,paleontoloģija, sistemātika un citas. Bioloģija ir cieši saistīta ar fiziku, ķīmiju, medicīnu, lauksaimniecību, mežsaimniecību un citām zinātņu nozarēm, kuras apvienojot ir izveidojušas tādas zinātnes kā biofizika, bioķīmija, bioģeogrāfija, bioinženierija, biometrija,biostatika, bioenerģētika un pat biomatemātika.
Cilvēki, kuri ir saistīti ar bioloģiju, tiek saukti par biologiem. Starp slavenākajiem biologiem ir minami Klods Bernards (Claude Bernard), Žoržs Kuvjērs (Georges Cuvier), Čārlzs Darvins, Tomass Hekslijs, Žans Batists Lamarks (Jean-Baptiste Lamarck), Kārlis Linnejs, Gregors Mendelis un Luijs Pastērs, bet bioloģijas aizsākumi ir meklējami Senajā Grieķijā. Tās pamatus lika Aristotelis,Hipokrats, kā arī romiešu filozofs Galēns. Kopš 1901. gada pasaules labākie biologi ir Nobela prēmijas fizioloģijā...