Bizantijas reliģija un pasaules uzskats



Svarīgākie termini: pareizticība, konservatīvisms(naidīgums pret jauno),iracionālisms(filozofijas virziens),postulāts(prasība),monarhija(valsts vara pieder vienam cilvēkam),orators(runasvīrs),hierarhi,dogma(uzskats), ikonoklasti(kristieši, kuri vēlējās aizliegt ikonu pielūgšanu),ortodoksija(pareizticība),patriarhs(augstākā garīgā amatpersona baznīcā),liturģija(publiska lūgšana).
Valdošā reliģija pareizticība (viens no galvenajiem kristietības novirzieniem, kas izveidojās baznīcai sašķeļoties).
Pareizticīgā baznīca apvieno tos kristietības pārstāvjus, kuri pieder pie viena no senākajiem kristietības atzariem. Parasti šīs baznīcas vēsturi skaita kopš 4.gadsimta, kaut arī paši pareizticīgie uzskata sevi par baznīcas patiesiem mantiniekiem, kuru dibinājis Jēzus Kristus.
Viens universāls un pilnīgs Dievs centrā. Dievs ir ārpus un pāri pasaulei eksistējošs. Imperators Dieva vietnieks zemes virsū. Vienota un spēcīga reliģija ir tautu vienojošs elements. Baznīcai, valstij un impērijai jābūt vienotām (pareizticīga baznīca un pareizticīgs imperators). Neierobežota kristīgā monarhija. Reliģijā svarīgs kults tajā saskatīja dievišķā savienošanos ar cilvēkiem. Visvairāk rūpēja ticība. Pareizticības centrālā figūra mūks vientuļnieks.
4.gadsimta sākumā –mūku kustības attīstība. Garīdzniecība attālinās no vienkāršās tautas ar savu izglītotību un arī sabiedrisko stāvokli, tāpēc daudzi negarīdznieki, kuriem ir augstas garīgās prasības dodas tuksnesī, lai tur dzīvojot, ļoti pieticīgos apstākļos, vientulībā meklētu satikšanos ar Dievu, pēc tā parauga, ka tuksnesī 40 dienas un naktis pavadījis Jēzus Kristus.
Baznīca viena no valsts aparāta sastāvdaļām, tās ideoloģijā izpaudās konservatīvisms, iracionālisms un misticisms, kā arī grieķu filozofijas un austrumu reliģiju ietekmes. Baznīcas dzīvē imperatora vara bija ievērojama garīdznieki valdniekus nereti uzskatīja par ”Dievam līdzīgiem”.
Kopš 4.gadsimta ortodoksālo baznīcu kā valsts institūciju vadīja Bizantijas imperators. Garīgos jautājumus noteica 4 patriarhi Aleksandrijas,Antiohijas,Konstantinopoles un Jeruzalemes bīskapi.
- Microsoft Word 10 KB
- Latviešu
- 3 lapas (482 vārdi)
- Universitāte
-