Blēzs Paskāls



Blēzs Paskāls kā fiziķis.
Blēzs Paskāls dzimis Klermonferānas pilsētā 19.jūnijā, . Viņš dzimis augsti izglītota jurista ģimenē. Tēva – jurista Etjēna Paskāla blakus nodarbošanās bija matemātika. Blēza tēvs bija Normandijas departamenta finansu pārvaldnieks un diennaktīm nomocījās ar vienveidīgiem aprēķiniem, skaitot ienākumus no nodokļiem.
Pēc mātes nāves 1632.gadā Etēns Paskāls ar ģimeni dodas uz Franciju, kur nolemj pats izglītot bērnus. Etēns nodarbojās ar fiziku un matemātiku un sasniedza šajās nozarēs ievērojamus panākumus. Tēva interesi par fiziku un matemātiku ļoti ātri mantoja viņa dēls Blēzs, kurš jau kopš bērnības izcēlās ar neparastām dotībām šajās zinātņu nozarēs. Etēns Paskāls dēla izglītošanu sāk, kā tajā laikā bija pieņemts, ar valodu mācīšanu un matemātikas mācīšanu izdomā sākt tikai tad, kad viņam būs 15 gadu. Taču mazais Paskāls valodās nesaskata praktisku pielietojumu un sāk interesēties par matemātiku, īpaši par ģeometriju. Etēns Paskāls raizēdamies par savu dēlu, nedod viņam savas matemātikas grāmatas, viņš pat tās ieslēdz skapī, jo zēns veselības stāvoklis nav īpaši labs. Taču Blēzs, ziņkārības vadīts, pats savā brīvajā laikā, kad varētu it kā rotaļāties, sāk risināt ģeometrijas jautājumus, un, kad Blēzam Paskālam ir 12 gadi, viņa tēvs ierauga, ka dēls pats spēlējoties ir atklājis to, ka trijstūra leņķu summa ir 180o. Pēc šī gadījuma Etēns Paskāls nolemj ļaut dēlam mācīties matemātiku. Līdz šim Paskālu ģimene nebija īpaši dievticīga, 1646.gadā viņi iepazīstas ar jansenistu mācību un kļūst par tās atbalstītājiem. Pēc tēva nāves 1651.gadā, Blēza Paskāla ietekmēta, viņa jaunākā māsa pat iestājas jansenistu klosterī.
Blēza Paskāla literārie secinājumi saistās ar viņa pasaules uzskatiem un ir 17. gs. franču satīriskās prozas šedevri („Vēstules provinciālim”, 1657). Blēzs Paskāls mirst 1622.gada 19.augustā 39 gadu vecumā.
Beidzot 1645. gadā aritmētiskā mašīna, kā to nosauca pats B. Paskāls, jeb Paskāla ritenis, kā to nosauca tie, kuri bija pazīstami ar jaunā zinātnieka izgudrojumu, bija gatava.
Vai Paskāla mašīna tika izmantota praktiski – par to nav nekādu ziņu.