Cilvēka veltņtārpi – sugas un to raksturojums



Cilvēka spalītis.
Trihinellas.
Tipā apvienoti dzīvnieki, kuriem ir veltņveidīgs ķermenis, primārs ķermeņa dobums un cauruļveidīgs zarnu kanāls, kas sākas ar muti un beidzas ar ānusu.
Ārējā uzbūve. Starp parazītiskajiem tārpiem, kas invdē cilvēku, sevišķi plaši ir izplatīta cilvēka cērme, kas dzīvo tievajās zarnās. Visbiežāk tā sastopama bērniem. Cērmes ķermeņa garums ir līdz 20cm. Tas ir stipri izstiepts, pakāpeniski sašaurinās virzienā us abiem galiem, šķērsgriezumā tas ir apaļš. Cērmes baltais vai gaiši dzeltenais ķermenis klāts ar blīvu apvalku.
Muskulatūra un kustības. Zem apvalka atrodas garenisko muskuļu slānis. Cērme spēj locīt savu ķermeni, bet nevar izstiepties vai sarauties. Tā dzīvo saimnieka zarnās, pakāpeniski virzīdamās pretim tur iekļūstošajām barības masām.
Atšķirībā no parazītiskajiem plakantārpiem cērmei nav piestiprināšanās orgānu.
Ķermeņa dobums. Cērmes ķermenis ir veltņveidīgs. Tā siena sastāv no biezas kutikulas epitēlijšūnu slāņa un muskulatūras, bet iekšpusē atrodas ķermeņa dobums. Tur ir gremošanas un vairošanās orgāni.
Barošanās. Cērmes priekšgalā atrodas ar trīs lūpām apņemta mute. No mutes pa īsu, muskuļainu rīkla un barības vadu barība nokļūst tievā, taisnā cauruļveidīgā viduszarnā. Nesagremotās barības paliekas cērme izvada caur ānusu, kas atrodas tārpa ķermeņa pakaļgalā.
Vairošanās un attīstība. Cērme ir šķirtdzimumu dzīvnieki. Mātītei ir 2 olnīcas, tēviņam viens sēklinieks. Dzimumdziedzeriem ir tievu, garu, izlocītu caurulīšu veids.
Cērmju kaitīgums. Cērmes saindē cilvēku ar indīgām vielām, izraisa zarnu darbības traucējumus, sāpes. Cērmju izdzīšanai ir ļoti daudz medicīnisku preperātu, kuri jālieto pēc ārsta nosacījumiem un viņa uzraudzībā.
Plakantārpi un veltņtārpi – cilvēku un dzīvnieku parazīti. Bez aknu fasciolas, vērša lenteņa un cilvēka cērmes ir vēl ap 10 000 citu parazītisko tārpu – kā plakano, tā veltņtārpu. Parazītiskie tārpi iemitinās savvaļas dzīvnieku un mājdzīvnieku organismā, bet daži – arī cilvēka organismā. Tie dzīvo saimniekā, barojas uz tā rēķina, bojā un saindē saimnieka orgānus un audus.