Cilvēktiesības: idejas rašanās un nozīme

9- 2 atsauksmes

Referāts. Cilvēktiesības: idejas rašanās un nozīme.

Cilvēktiesību ideja un jēdziens radās vēl pirms Apvienoto Nāciju Organizācijas(ANO) dibināšanas 1945. gadā. Tomēr tikai ar šīs organizācijas izveidošanu cilvēktiesības ieguva oficiālu un sabiedrisku atzinību. Cilvēktiesības tika minētas ANO Statūtos, kā viena no svarīgākajām ANO darbības sfērām.

Cilvēktiesību jēdziena vēsture ir patiesi aizraujoša. Tā saknes meklējamas visos lielākajos pasaules notikumos – cilvēktiesību ideja deva spēku cīņai par brīvību un līdztiesību visā pasaulē.[„Cilvēktiesības”, mācību materiāli skolām 2., Apvienoto Nāciju Latvijas Asociācija, 1996].

Cilvēktiesību un pamatbrīvību noliegšana ir ne tikai individuāla un personīga traģēdija, tā rada sociālas un politiskas nestabilitātes priekšnosacījumus, sēj vardarbību un konfliktus ne tikai valsts iekšienē, bet arī starpvalstu līmenī. Cilvēktiesību un cilvēka cieņas cienīšana ir „brīvības, taisnīguma un vispārēja miera balsts”, teikts Vispārējās Cilvēktiesību deklarācijas pirmajā teikumā.

Es domāju, ka cilvēktiesības mūsu sabiedrībā tiek pārkāptas, nenoliedzami tas notiek ik uz soļa, sākas ģimenē, skolā uz ielas un turpinās darba tirgū, politikā u.c. Visur zināmā mērā notiek diskriminācija – rases, tautības, vecuma, dzimuma utt.

Tāpēc cilvēkam būtu jāiemāca, un tas jāsāk jau no bērnības, ka attiecībās ar citiem cilvēkiem nedrīkst pieļaut vienaldzību, nedrīkst uzspiest savu viedokli citiem, jāiemācās kritizēt pašam sevi, nevis citus, pēc iespējas jāapgūst taisnīgumus un godīgums, kaut gan mūsu sabiedrībā cilvēks jau vairs „nedrīkst” būt godīgs. Cilvēkiem vairāk būtu jāpārzina galvenie cilvēktiesību dokumenti, to izcelsme un piemērošana, jābūt vispārējai izpratnei par cilvēktiesību jēdzienu. Protams, Latvijā daudzi cilvēki nemaz nezina kur būtu jāgriežas pārkāpumu gadījumā – tātad iespējami vairāk vajadzētu izplatīt informāciju par organizācijām, kas ar to nodarbojas.

Iespējams mūsu sabiedrībā trūkst vairākas iemaņas, piem. saprast, uzklausīt, izteikt savu viedokli un atrast kompromisu, jo reizēm šādas īpašības, būtu nepieciešamas augstākstāvošiem cilvēkiem starpvalstu sadarbībai, dažādu likumu pieņemšanā un izstrādāšanā, tāpat dažādās konflikta situācijās cilvēki neprot atrast kompromisu.

  • Microsoft Word 11 KB
  • Latviešu
  • 4 lapas (1035 vārdi)
  • Universitāte
  • Cilvēktiesības: idejas rašanās un nozīme
    9 - 2 balsojums(-i)
Skatīt pilnu darbu
Cilvēktiesības: idejas rašanās un nozīme. (Janvāris 19, 2009). https://gudrinieks.lv/cilvektiesibas-idejas-rasanas-un-nozime/ Pārskatīts 22:28, Maijs 22 2025
DARBA DATI
4 lapas (1035 vārdi)
Valoda: Latviešu
Microsoft Word 11 KB
Līmenis: Universitāte
Skatīt pilnu darbu
ATSAUKSMES
JānisSkolotājs2023 03 12
Mūsdienu bibliotēka – tā es nosauktu. Vislabāk sapratāt mūsu laikmeta iezīmi – visu iegūt ātri. Vienkārši lieliski.
MartaSkolotāja2021 08 17
Ļoti priecājos, ka ir tāda mājaslapa, kas palīdz strādājot pirmsskolas skolotājai, sniedzot daudz dažādas informācijas un idejas svētku rīkošanai bērnudārzā.
OliversStudents2020 04 28
Bez šaubām, tas ir izglābšana, kad, ja nevari saprast, kā izdarīt darbu, paņem paraugu no šejienes un veido savu.
Skatīt pilnu darbu
×