Cukura diabēts

9- 3 atsauksmes

Konspekts. Cukura diabēts.

Uz pacienta jautājumu par normālu cukuru ārstam bieži nākas atbildēt :”Jā, jūsu cukurs ir normāls, bet mēs varam kut ko darīt ar Jūsu svaru un sēdošo dzīves veidu!”

Pat glikozes nelielas novirzes no normas organismam ir nozīmīgas. Asins glikozes līmeņa paaugstināšanas > 5,55 mmol/l sauc par hiperglikēmiju. Pretēji, asins glikozes līmeņa pazemināšanas < 3,33 mmol/l sauc par hipoglikēmiju.

Normāls cukura līmenis organismā ir atkarīgs no daudziem faktoriem, taču galvenā loma tā regulācijā ir insulīnam. Insulīns veidojas aizkuņģa dziedzerī īpašās šūnās, kuras sauc par beta šūnām. Aizkuņģa dziedzeris ir sarežģīts orgāns, kas sastāv no dažāda veida dziedzeraudiem. Lielāko daļu aizņem tā saucamie eksokrīnie dziedzeri, kas ražo gremošanas procesiem nepieciešamos fermentus, kuri, nonākot zarnās, veicina barības pārstrādi. Taču aizkuņģa dziedzerī ir arī tā sauktie endokrīnie dziedzeri, kas izdala bioloģiski aktīvas vielas jeb hormonus, tai skaitā, insulīnu. Endokrīno dziedzeru b šūnas izdala insulīnu, kas, nonākot tieši asinīs, aktīvi iesaistās cukura līmeņa regulācijā.

Ar uzturu mēs uzņemam 3 galvenās uzturvielu grupas: ogļhidrātus, taukus un olbaltumvielas. Visvairāk cilvēks ar uzturu uzņem tieši ogļhidrātus, kas bagātīgi atrodami maizē, rīsos, kartupeļos, saldumos. Uzņemtie ogļhidrāti, nonākot gremošanas traktā, tiek sašķelti līdz glikozei, kas no tievajām zarnām uzsūcas asinīs. Tādejādi paaugstinās cukura līmenis asinīs. Ar asinīm glikoze (cukurs) tiek transportēta uz šūnām, kurās tā tiek izmantota enerģijas ieguvei. Glikoze ir galvenais šūnu enerģijas avots. Lai glikoze varētu veikt savu dabisko funkciju, tai jāiekļūst šūnā, bet šai norisei nepieciešams insulīns, kuru tēlaini varētu apzīmēt par atslēgu. Insulīns atslēdz šūnas vārtus, lai glikoze varētu iekļūt šūnā un iesaistīties enerģijas procesos.

Cukura diabēta slimnieki visbiežāk apmeklē ārstu tikai reizi mēnesī, bet glikozes līmenis asinīs var būtiski mainīties vienas dienas laikā. Tādēļ prasme un iespēja pašam pacientam jebkura laikā un vietā noteikt glikozes līmeni asinīs neapšaubāmi palīdz ārstam koriģēt slimnieka dietu un nozīmēt nepieciešamo insulīna devu. It īpaši, ja slimniekam priekšā stāv spraiga fiziska slodze vai bīstama aktivitāte (piemēram, auto vadīšana).

  • Microsoft Word 11 KB
  • Latviešu
  • 5 lapas (1144 vārdi)
  • Universitāte
  • Cukura diabēts
    9 - 3 balsojums(-i)
Skatīt pilnu darbu
Cukura diabēts. (Janvāris 16, 2009). https://gudrinieks.lv/cukura-diabets/ Pārskatīts 13:40, Maijs 23 2025
DARBA DATI
5 lapas (1144 vārdi)
Valoda: Latviešu
Microsoft Word 11 KB
Līmenis: Universitāte
Skatīt pilnu darbu
ATSAUKSMES
JulijaSkolotāja2023 10 31
Jūsu mājaslapā esmu atradis noderīgu informāciju un idejas, lai rosinātu skolēnu mācīšanos stundās.
EvelinaStudente2024 11 04
Lieliska vietne ar daudz noderīgas informācijas mācībām. Paldies, ka esat! Veiksmi jums! Iesaku!
JānisSkolotājs2023 03 12
Mūsdienu bibliotēka – tā es nosauktu. Vislabāk sapratāt mūsu laikmeta iezīmi – visu iegūt ātri. Vienkārši lieliski.
×