Datortīkli: globālās komunikācijas pamats

9,5- 1 atsauksmes

Ievads.
Datortīkli.
Lokālā tīkla sastāvdaļas.
Lokālais tīkls.
Failu serveris.
Darba stacija.
Tīkla karte.
Datortīklu savienojumu veidi.
Dators – dators.
Maģistrāles topoloģija.
Zvaigznes topoloģija.
Gredzena topoloģija.
Jaukta tipa topoloģijas.
Kabeļi.
Koaksiālais kabelis.
Vītais pāris.
Optiskais kabelis.
Tīklu saslēguma veidi.
Tievā kabeļa Ethernet tīkls.
Vītā pāra Ethernet.
Centrmezgls (hub).
Komutators (switch).
Maršrutētājs (router).
Ethernet tīkla darbības principi.
Bezvadu lokālie tīkli.
Pētījums.
Secinājumi.
Izmantotā literatūra.

Zinātniski pētnieciskā darba mērķis: izzināt datortīklu raksturojumu un pielietojuma iespējas.

 analizēt informāciju par datortīkliem, to priekšrocības un trūkumus;

 izzināt lielāko Rīgas augstskolu un citu skolu datortīkla slēguma tipu.

Lokālā tīkla pamatā ir parasti datori, kurus tīklam pieslēdz, izmantojot speciālu paplašinājuma karti (parasti – tīkla karti). Lielos tīklos specializētu funkciju veikšanai var tikt paredzēti atsevišķi datori, piemēram, drukāšanas serveris, kas vada printeru darbību, vai komutācijas serveris, sakariem ar modemiem u.c. Datoru savienojošo elementu apraksts dots pielikumā (Tīklu veidojošie fiziskie elementi).

Šāds kabelis ir ļoti dārgs. Pieslēgumam izmanto 15 adatu D tipa kontaktligzdu.

 ļoti liels datu apmaiņas ātrums (>2 Gb/s);

Veicot pētījumu vairākās Rīgas augstskolās (Latvijas Universitāte, Biznesa augstskola „Turība”, Latvijas Lauksamniecības Universitāte) esmu secinājis, ka lielākā daļa augstkolu izmanto zvaigznes tipa topoloģiju, jo tā ir ērti lietojuma un droša pret nesankcionētu piekļūšanu. Mūsu Rīgas Imantas vidusskolas datoru kabinetos ir veidots Zvaigznes topoloģijas tīkls.

Šī pētījuma veikšanai biju izvēlējies specializētas Rīgas augstskolas, kurās datortīklus izmanto visbiežāk. Mans mērķis bija uzzināt, kādēļ tieši šīs topoloģijas izmanto un kāpēc.

2008. gada 3. februārī apmeklējot vairākas Imantas skolas veicu pētījumu, kādus datortīklu savienojumus izmanto skolas Imantā. Visas skolas, kuras apmeklēju: Rīgas Imantas vidusskolu, Rīgas 69. vidusskolu, Rīgas 96. vidusskolu, izmanto tikai zvaigznes topoloģijas veidu, jo tas ir drošs un ērsts. Jāpiebilst, ka tas ir nedaudz dārgāks salīdzinājumā ar citiem slēguma veidiem.

Pētījumā laikā uzzināju, ka cilvēki, kuri nodarbojas ar lietotāju privātumu, kurš atrodas datorā, pārsvarā „uzbrūk” tikai augstskolām, jo to dati ir vērtīgāki par parasto skolu skolēnu datiem.

Veicot zinātniski pētniecisko darbu par datortīkliem, sev guvu ļoti noderīgu informāciju, kura man noderēs manā nākotnes izvēlētajā profesijā, kas tiks apgūpa, absolvējot vidusskolu. Šī profesija būs datortīklu administrators, taču mans darbības mērķis būs administrēt datortīklus, kas saistīti ar bankām.

Secināju to, ka visdrošākais tropoloģijas veids ir zvaigznes topoloģijas veids, jo, balstoties uz pieejamo informāciju, tas ir visdrošākais un visātrākais. Tās ir galvenās īpašības, kuras ir vajadzīgas stabilam datortīklam.

Darba izstrādes laikā uzzināju arī to, ka ir iespējams izveidot bezvadu datoru lokālo tīklu. To savienojumos bieži izmanto savienojumu Bluetooth. Tas domāts, lai savienotu datorus, kuri neatrodas tālāk par 15m. Taču reizēm informācijas nodošanai tiek izmantoti arī infrasarkanie stari. Lai savienotu datorus, kuri atrodas tālu viens no otra, tiek izmantots bezvadu lokālais datu tīkls (wireless). Tomēr bezvadu tīkli vēl ir samērā jauna un īsti nenostabilizējusies tehnoloģija.

Balstoties uz pētījuma laikā gūtajām atziņām par Rīgas skolu un augstskolu slēgumiem, secinu, ka mācību iestādēs tiek nodrošināts zvaigznes slēguma veids – dārgāks bet drošāks.

1. Bloka I., Dukulis I., Gultniece I., Raugulis M., Tomsone D., Veiss K., Vēzis V. Informātika pamatskolai. – R.: Mācību grāmata

  • Microsoft Word 17 KB
  • Latviešu
  • 15 lapas (2992 vārdi)
  • Universitāte
  • Datortīkli: globālās komunikācijas pamats
    9.5 - 1 balsojums(-i)
Skatīt pilnu darbu
Datortīkli: globālās komunikācijas pamats. (Maijs 13, 2008). https://gudrinieks.lv/datortikli-globalas-komunikacijas-pamats/ Pārskatīts 02:30, Maijs 23 2025
DARBA DATI
15 lapas (2992 vārdi)
Valoda: Latviešu
Microsoft Word 17 KB
Līmenis: Universitāte
Skatīt pilnu darbu
ATSAUKSMES
OliversStudents2020 04 28
Bez šaubām, tas ir izglābšana, kad, ja nevari saprast, kā izdarīt darbu, paņem paraugu no šejienes un veido savu.
JānisSkolotājs2023 03 12
Mūsdienu bibliotēka – tā es nosauktu. Vislabāk sapratāt mūsu laikmeta iezīmi – visu iegūt ātri. Vienkārši lieliski.
AnnaSkolniece2024 02 25
Priecājos, ka pastāv vieta, kas palīdz studentiem veikt rakstīšanas uzdevumus, atrast informāciju un mācīties.
×