RĒZEKNES AUGSTSKOLA
PEDAGOĢIJAS FAKULTĀTE
SVEŠVALODU KATEDRA
Referāts
Zinātniskā darba pamati
DATU BĀZE „BŪVOBJEKTU UZSKAITE” MS ACCESS
Augstākās profesionālās izglītības studiju
programmas “Svešvalodas (angļu) skolotājs”
nepilna laika studiju 1.kursa studente
Sandra Lobazova
stud.apl.Nr. 04P2221
Rēzekne
2004
IEVADS
Mūsdienu strauji attīstošajā progresīvo tehnoloģiju laikmetā aizvien vairāk uzņēmumi pievēršas elektroniskais dokumentu uzglabāšanai. Drukātos dokumentus milzīgos apjomos tagad sāk aizvietot maz telpas un resursus pieprasošās datu bāzes – programmas datu uzglabāšanai. Gandrīz katrā uzņēmumā ir nepieciešams ieviest vismaz vienu šāda tipa datu bāzi, kurā varētu uzglabāt nepieciešamo informāciju.
Pētījums tika veikts būvfirmas ietvaros, izstrādājot datu bāzi sadarbībā ar darbiniekiem un ņemot vērā viņu prasības, ievadot nepieciešamos arhīva datus radītajā programmā – datu bāzē „Būvobjektu uzskaite”.
Pētījuma priekšmets – būvfirmas darbības efektivitātes uzlabošana, ieviešot elektronisku dokumentu uzskaites un pārvaldes sistēmu.
Darba mērķis – radīt lietderīgu un funkcionālu programmu MS Access datu bāžu vadības sistēmā liela apjoma informācijas uzglabāšanai, atlasei un apstrādei. Uzņēmumā pārsvarā dati tiek uzglabāti rakstiskā veidā. Veidojot atskaites, iesniedzot pieteikumus konkursiem un izsolēm, apkopojot informāciju, to nav iespējams izdarīt operatīvi un ātri. Turklāt visas dokumentācijas uzglabāšana darba kabinetā (nevis arhīvā) prasa ievērojamu telpas vietu. Šīs problēmas risināšanai optimālais variants ir MS Access datu bāze, kurā pakāpeniski var ievadīt visu nepieciešamo informāciju. Regulāri veidojot rezerves kopijas, lietotājs var praktiski pilnīgi nodrošināties pret datu nozaudēšanu, tātad dokumentāciju var novietot arī grūti pieejamā vietā, jo tā pēc datu ievades vairs nebūs nepieciešama. Labākais variants vidēja izmēra datu bāzēm ir Microsoft Access.
Lai sekmīgi izmantotu visas MS Access iespējas un priekšrocības, ir nepieciešams pietiekami jaudīgs dators:
•MS Windows 95 vai MS NT Workstation 4.0 ar Service Pack 3 vai jaunāku operētājsistēmas versiju;
•vismaz 24 MB operatīvās atmiņas MS Windows 95/98/XP videi un 40 MB – MS Windows NT Workstation;
•Intel Pentium 75 MHz vai jaudīgāks procesors;
•161 MB brīvas vietas uz cietā diska standarta instalācijai;
•CD-ROM iekārta, jo MS Access instalācija (tas ir, Microsoft Office) tiek izplatīta ar kompaktdiskiem.
Izvirzītie uzdevumi atrodami nodaļā „Uzdevuma nostādne”.
Izveidotā datu bāze jūtami atvieglos uzņēmuma darbinieku ikdienā veicamos pienākumus, līdz ar to palielinot visa uzņēmuma darbības efektivitāti, kā arī pašu darbinieku kvalifikāciju.
Izmantotās pētījuma metodes – literatūras atlase un analīze, ciešā sadarbošanās procesā ar uzņēmuma darbiniekiem veidots pētījums, praktiskā programmas integrēšana.
Pētījuma bāze – SIA būvfirma „Ceļi un Tilti”, Rēzekne. Programma veidota darbam ražošanas tehniskajā nodaļā.
Referāts sastāv no: ievada, septiņām nodaļām, nobeiguma, izmantotās literatūras saraksta, pielikuma.
IEVADS
1. Uzdevuma nostādne5.lpp
2. Ieejas informācijas apraksts6.lpp
3. Izejas informācijas apraksts7.lpp
4. Uzdevuma risināšanas līdzekļu izvēle8.lpp
5. Datu bāzes struktūras apraksts9.lpp
6. Uzdevuma risināšanas algoritma apraksts12.lpp
7. Lietotāja instrukcija15.lpp
7.1. Aparatūras prasības………………………………….......15.lpp
7.2. Instalācijas apraksts…………………………....………..15.lpp
7.3. Programmas apraksts ..…………………………....……15.lpp
NOBEIGUMS
BIBLIOGRĀFIJA
PIELIKUMS
Prakses laikā ceļu būvniecības uzņēmumā es saskāros ar problēmu – bija nepieciešama programma, kas spētu uzglabāt un efektīvi apstrādāt lielu apjomu daudzveidīgas informācijas, kā arī veikt dažas specifiskas funkcijas. Vispiemērotākais līdzeklis šīs problēmas risināšanai ir datu bāze, kurā var gan uzglabāt datus, gan apstrādāt tos.
Datu bāzei ir jāprot veikt šādas funkcijas: nepieciešamās informācijas ievade, uzglabāšana un efektīva apstrāde, vajadzīgo datu atlase un sakārtošana (piemēram, to līgumu atlasīšana, kuros netika noteikta summa par veicamajiem darbiem), matemātisko un statistisko funkciju veikšana, balstoties uz ievadītajiem datiem (piemēram, mehānismu pašizmaksu aprēķināšana, objekta patieso izmaksu summas iegūšana, balstoties uz ikmēneša ievadītajām izmaksām, vidējo, maksimālo un minimālo lielumu aprēķināšana), rezultātu atspoguļošana un izdruka.
Lietotāja interfeisam jābūt ērtam un viegli saprotamam lietotājam. Tam ir jābūt funkcionālam. Interfeisam ir jābūt praktiskam un gaumīgi noformētam, neuzkrītošam, nekādā ziņā neapgrūtinošam lietotājam. Tam ir jābūt intuitīvi viegli uztveramam un saskaņotam ar galīgā lietotāja zināšanu līmeni, īpašām vēlmēm un prasībām.
Datu bāzei ir jābūt pēc iespējas kompaktākai un stabilai. Tā nedrīkst aizņemt nesamērīgi daudz vietas cietajā diskā, tomēr tās apjomam ir jābūt pietiekošam visu nepieciešamo datu, kā arī formu, tabulu, vaicājumu utt. uzglabāšanai.
Datu bāzei “Būvobjektu uzskaite” ir jāapstrādā sekojoša informācija (ko ievada lietotājs):
•objekta nosaukums, tehniskie raksturojumi, darbu uzsākšanas un pabeigšanas datumi;
•izmantoto materiālu nosaukums, mērvienība, izlietotais daudzums, cena par vienību;
•līguma numurs, nosaukums, summa, objekta tips (kāda veida ceļi), garantijas termiņi;
•pielietojamo mehānismu nosaukums, izgatavošanas gads, izgatavošanas valsts, tehniskie raksturojumi, iegādes cena, derīguma termiņi, strādāšanas ilgums un datums, eļļas, degvielas un rezerves daļu izmaksas uz doto mehānismu;
•pasūtītāju un apakšuzņēmēju rekvizīti (reģistrācijas numurs, juridiskā adrese, bankas konts, tālruņi, kontaktpersonas, piezīmes);
•patiesās izmaksas (nevis līgumā noteiktās) katrā mēnesī, gadā un pa objektiem.
Informācijas avoti – iepriekšējo gadu atskaites (gadījumā, ja lietotājs grib ievadīt arī pagājušo gadu datus), aktuālās atskaites, piemēram, formas. Datu bāze projektēta pakāpeniskai informācijas ievadei (tomēr, protams, ir iespējams ievadīt arī visu nepieciešamo informāciju par vairākiem gadiem uzreiz). Kā informācijas avoti var kalpot arī pārbaudīti nerakstītie dati, piemēram, nodaļas vadītāja mutvārdu atskaite.
Par izejas informāciju kalpo atskaites (Reports) un formas (Forms). Atskaites lietotājs var gan apskatīt uz ekrāna (Print Preview), gan arī izdrukāt (Print). Atskaišu paraugi ir doti pielikumā. Datu bāzē ir astoņas atskaites, kuras izvada informāciju, ko ir agrāk ievadījis lietotājs. Atskaites: “Apaksuznemeji_pasutitaji” (atspoguļo informāciju par pasūtītājiem un apakšuzņēmējiem), “Formas” (atspoguļo faktiskās objektu izmaksas), “Ligumi” (satur informāciju par noslēgtajiem līgumiem), “Materialu_izmaksas” (atspoguļo uzskaitīto materiālu izmaksas uz objektiem), “Materialu_uzskaite” (atskaitē tiek iekļauti dati par visiem materiāliem), “Mehanismu_izmaksas” (dati par konkrētu mehānismu izmaksām uz objektu), “Mehanismu_uzskaite” (visi nepieciešamie dati par mehānismu, ko ir ievadījis lietotājs), “Objekti” (atspoguļo datus par objektiem).
Formas satur analogus datus, turklāt dažas formas ir papildinātas ar aprēķina laukiem. Formā “Materialu_izmaksas” ir pievienots aprēķina lauks, lai no ievadītajām daudzuma un cenas par vienību vērtībām varētu aprēķināt kopējo summu. Formas ir apskatītas darba grafiskajā daļā un lietotāja instrukcijā.
No formām “Mateialu_uzskaite”, “Mehanismu_uzskaite” un “Formas” datus var arī aizsūtīt uz MS Excel failiem “Materiali”, “Mehanismi”, “Formas”, gadījumā, ja lietotājs vēlas veikt ar datiem kādas manipulācijas, kuras nav paredzētas datu bāzē (piemēram, specifiski aprēķini), vai arī vēlas izdrukāt, pašrocīgi rediģējot datu izkārtojumu.
Uzdevuma risinājums ir realizēts datu bāžu vadības sistēmā (DBVS) Microsoft Access 2000. MS Access ir jaudīga sistēma, kas lietotājam dod plašas iespējas radīt un pārvaldīt datu bāzes, kas ir ļoti svarīgi, ja galvenais uzdevums ir droši uzglabāt un efektīvi apstrādāt liela apjoma daudzveidīgu informāciju. MS Access pozitīvās īpašības:
•ērts interfeiss;
•datu bāzes var būt lielas un sarežģītas (piemēram, liela uzņēmuma grāmatvedības sistēma);
•MS Access ir vizuālās programmēšanas iespējas;
•ir iespēja strādāt ar vairākumu datu bāžu, elektronisko tabulu, teksta failu formātiem;
•MS Access ir cieši integrēts MS Office;
•Tiek iekļauts MS Office komplektā un ietilpst tipveida instalācijā.
Negatīvā īpašība – MS Access nepietiekoši realizēts datu aizsargāšanas mehānisms, jo pat ļoti sarežģītu aizsardzību pieredzējis lietpratējs var ātri “uzlauzt”. Tomēr, tā kā datu bāze atradīsies tikai uz viena datora (nepieslēgta tīklam) no ļaunprātīgiem lietotājiem pasargātā telpā, lietotājam būs pietiekami uzlikt paroli visai datu bāzei, izmantojot MS Access standarta līdzekļus. Viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ uzdevums tika realizēts MS Access, ir lietotāja prasības. Lietotājam ir pieredze Microsoft Office produktu lietošanā (tajā skaitā arī MS Access). Citu lietojumprogrammu, (kā, piemēram, Fox Pro) apgūšana prasītu daudz laika.
1. Tabulā “Objekti” glabājas informācija par objekta nosaukumu, par darbu uzsākšanas un pabeigšanas datumiem (faktiskajiem), kilometrāža (kādā tieši attālumā tika veikti darbi), par rajonu, kurā tika veikti darbi, par izmaiņām, kas netika paredzētas līgumā, par apakšuzņēmēju (izejas dati tiek ņemti no tabulas Apaksuznemeji_pasutitaji gan pasūtītājiem, gan apakšuzņēmējiem tādēļ, ka bieži vienā objektā kāda firma ir pasūtītājs, bet citā objektā tā var būt apakšuzņēmējs), par soda naudām, ja tādas ir bijušas, par to, kurš no iecirkņiem ir piedalījies darbos, objektam tiek piešķirts unikāls kods (ko pēc tam datu bāze izmanto, vēršoties pie konkrēta objekta) (sk.1.tab.).
1. tabula
Tabulas “Objekti” struktūra
Nr.NosaukumsTipsLauka garumsPiezīmes
1. Objekta_kodsAuto NumberObjekta unikālais numurs, ko dators piešķir automātiski
2.Rajona_IDLong IntegerRajona nosaukums
3.KmLong IntegerKilometrāža
4.Darbu_sakumsDate/TimeDarbu sākšanas datums
5.Darbu_beigasDate/TimeDarbu beigšanas datums
6.Objekta_nosaukumsText 255Objekta nosaukums
7.IzmainasMemo-Līgumā neparedzētās izmaiņas
8.Pasutitajs_apaksuznemejsText 255Apakšuzņēmējs
9.Soda_naudasCurrencySoda naudas
10.1_iecirknisYes/NoPiedalījies 1.iecirknis
11.2_iecirknisYes/NoPiedalījies 2.iecirknis
12.3_iecirknisYes/NoPiedalījies 3.iecirknis
13.4_iecirknisYes/NoPiedalījies 4.iecirknis
2. Tabulā “Ligumi” glabājas informācija par attiecīgā līguma numuru, objekta nosaukumu, pasūtītāja nosaukumu, līguma summu (ja tāda ir noteikta), darbu uzsākšanas un pabeigšanas datumiem (kas tiek noteikti līgumā), ceļu seguma tipu, ceļu veidu, garantiju (sk.2.tab.).
2. tabula
Tabulas “Ligumi” struktūra
Nr.NosaukumsTipsLauka garumsPiezīmes
1. Liguma_nrText50Līguma numurs (unikāls)
2.Objekta_nosaukumsText 255Objekta nosaukums
3.Pasutitajs_apaksuznemejsText 255Pasūtītājs
4.Liguma_summaCurrencyLīgumā noteiktā samaksas summa
5.Darbu_sakumsDate/TimeDarbu sākšanas datums
6.Darbu_beigasDate/TimeDarbu beigšanas datums
7.Obj_tips1Text 25Ceļu seguma tips
8.Obj_tips2Text 25Ceļu veids
9.GarantijaInteger2Garantijas termiņš
3. Tabulā “Apaksuznemeji_pasutitaji” tiek uzglabāta informācija par pasūtītāja (apakšuzņēmēja) nosaukumu, reģistrācijas numurs, juridiskā adrese, bankas konts, uzņēmuma (personas) tālrunis, kontaktpersonu (cilvēku, ar kuru nepieciešamības gadījumā ir jāsazinās), kā arī citi rekvizīti, kas nav minēti atsevišķi (piemēram, faktiskā adrese) un piezīmes, kas attiecas uz doto apakšuzņēmēju (pasūtītāju) (sk.3.tab.).
3. tabula
Tabulas “Apaksuznemeji_pasutitaji” struktūra
Nr.NosaukumsTipsLauka gar.Piezīmes
1. Pasutitajs_apaksuznemejsText 255Pasūtītājs/apakšuzņēmējs
2.Reg_nrText 13Reģistrācijas numurs
3.Juridiska_adreseText150Juridiskā adrese
4.Bankas_kontsLong IntegerBankas konts
5.TalrunisText 15Tālrunis
6.KontaktpersonaText 50Kontaktpersona
7.Citi_rekvizītiMemo-Pārējie rekvizīti
8.PiezimesMemo-Iespējamās piezīmes
4. Tabulā “Formas” atrodama informācija par ikmēneša atskaitēm par tekošajiem darbiem – objekta nosaukums, formas numurs, atskaites mēnesis un gads, formas kopējā summa, formai tiek piešķirts unikāls kārtas numurs (sk.4.tab.).
4. tabula
Tabulas “Formas” struktūra
Nr.NosaukumsTipsLauka garumsPiezīmes
1. Formas_IDAuto NumberFormas unikālais kārtas numurs, ko piešķir dators
2.Objekta_nosaukumsText255Objekta nosaukums
3.Formas_nrIntegerFormas numurs
4.MenesisText 20Mēnesis
5.GadsText 4Gads
6.Formas_summaCurrencyFormā dotā summa
6. UZDEVUMA RISINĀŠANAS ALGORITMA APRAKSTS
1.Lietotājs startē datu bāzi, parādās Switchboard logs, kurā ir jāizvēlas turpmākās darbības.
2.Ja lietotājs izvēlas pirmo piedāvāto opciju “Datu ievade par apaksuznemejiem/pasutitajiem”, tiek atvērta forma “Apaksuznemeji_pasutitaji” datu ievadei un rediģēšanai.
3.Aizverot vai paslēpjot šo formu, lietotājs galvenajā logā atgriežas pie pamata izvēlnes.
4.Ja lietotājs izvēlas otro piedāvāto opciju “Datu par ligumiem ievade”, tiek atvērta forma “Ligumi”, kur lietotājs var gan ievadīt jaunus datus, gan rediģēt jau esošos.
5.Aizverot vai paslēpjot formu “Ligumi”, lietotājs galvenajā logā atgriežas pie pamata izvēlnes.
6.Nospiežot uz trešās pogas “Materiali “ opcijas, atvērsies jauna izvēlne:
Ja lietotājs izvēlēsies pirmo punktu “Datu par materiāliem ievade”, tiks atvērta forma “Materialu_uzskaite”, kur tiek uzglabāti dati par visiem materiāliem;
Ja lietotājs izvēlas otro opciju “Datu par materialu izmaksam ievade”, atvērsies forma “Materialu_izmaksas” datu par materiālu izmaksām ievadei un rediģēšanai;
Ja lietotājs izvēlas trešo punktu “Atgriezties uz ieprieksejo izvēlni”, pašreiz aktīvā izvēlne tiks aizvērta un galvenajā logā tiks atvērta iepriekšējā izvēlne.
7.Ja lietotājs izvēlas ceturto opciju “Mehanismi”, tiek atvērta jauna izvēlne:
Ja lietotājs izvēlas pirmo opciju “Datu par mehānismiem ievade”, atvērsies forma “Mehanismu_uzskaite”, kur lietotājam ir iespēja gan ievadīt jaunus datus par mehānismiem, gan koriģēt jau esošos;
Ja lietotājs izvēlas otro opciju “Mehanismu izmaksu ievade”, tiek atvērta forma “Mehanismu_izmaksas” datu par mehānismu izmaksām ievadei un labošanai;
Ja lietotājs izvēlas trešo opciju “Atgriezties uz ieprieksejo izvēlni”, pašreiz aktīvā izvēlne tiks aizvērta un galvenajā logā tiks atvērta iepriekšējā izvēlne.
8.Ja lietotājs izvēlas piekto opciju “Datu ievade par objektiem”, tiek atvērta forma “Objekti”, kur lietotājs var ievadīt jaunus datus un rediģēt jau esošos;
9.Ja lietotājs izvēlas sesto opciju “Datu par formam ievade”, tiek atvērta forma “Formas” attiecīgi patieso izmaksu pa objektiem ievadei un labošanai;
10.Ja lietotājs izvēlas septīto punktu “Atskaites”, tiek atvērta jauna izvēlne:
Ja lietotājs izvēlas pirmo punktu “Apaksuznemeji/pasutitaji”, režīmā Print Preview tiks atvērta atskaite “Apaksuznemeji-pasutitaji”;
Ja lietotājs izvēlas otro punktu “Formas”, režīmā Print Preview tiks atvērta atskaite “Formas”;
Ja lietotājs izvēlas trešo punktu “Ligumi”, režīmā Print Preview tiks atvērta atskaite “Ligumi”;
Ja lietotājs izvēlas ceturto punktu “Materialu izmaksas”, režīmā Print Preview tiks atvērta atskaite “Materialu_izmaksas”;
Ja lietotājs izvēlas piekto punktu “Materialu uzskaite”, režīmā Print Preview tiks atvērta atskaite “Materialu_uzskaite”;
Ja lietotājs izvēlas sesto punktu “Mehanismu izmaksas”, režīmā Print Preview tiks atvērta atskaite “Mehanismu_izmaksas”;
Ja lietotājs izvēlas septīto punktu “Mehanismu uzskaite”, režīmā Print Preview tiks atvērta atskaite “Mehanismu_uzskaite”;
Ja lietotājs izvēlas astoto punktu “Objekti”, režīmā Print Preview tiks atvērta atskaite “Objekti”.
11.Lietotājam jebkurā momentā ir pieejama iespēja beigt darbu un slēgt datu bāzi. To viņš var izdarīt, gan izmantojot MS Access logu standarta pogas (“Minimizēt”, “Maksimizēt”, “Aizvērt”), gan arī iebūvētās palīgizvēlnes opciju “Beigt darbu”.
7. LIETOTĀJA INSTRUKCIJA
7.1. Aparatūras prasības
Aparatūras prasības datoram, kurā tiks instalēta datu bāze “Būvobjektu uzskaite”:
•32 Mb RAM;
•P 166 Mhz;
•10 Mb brīvas atmiņas cietajā diskā.
Datorā jābūt instalētam Microsoft Windows (sākot no 95 versijas), kā arī Microsoft Access (sākot no 97 versijas).
Ievietojiet disketi diskešu iekārtā. Atveriet My Computer/ Floppy 3,5. Uz faila BOU (būvobjektu uzskaite) noklikšķiniet ar peles labo taustiņu un izvēlieties Copy. Jūsu izvēlētajā direktorijā (piemēram, Desktop – uz darbagalda virsmas) noklikšķiniet ar peles labo taustiņu un izvēlieties Paste. Šādi kompresētā datu bāze “Būvobjektu uzskaite” tiks iekopēta jūsu datorā. Izpildiet klikšķi ar labo peles taustiņu uz ikonas BOU. Izvēlieties Extract all. Norādiet direktoriju, kurā datu bāze tiks ievietota tās reālajā izmērā. Noklikšķiniet uz Finish, lai pabeigtu instalāciju.
Datu bāzes “Būvobjektu uzskaite” palaišana: izpildiet dubultklikšķi uz ikonas BOU. Parādīsies šāds izvēlnes logs:
1.zīm. Galvenā izvēlne
Izvēloties galvenajā logā (1.zīm.) punktu “Datu ievade par apakšuzņēmējiem/ pasūtītājiem” tiks atvērta forma ierakstu par apakšuzņēmējiem un pasūtītājiem rediģēšanai, ievadīšanai. Formas tiks apskatītas nedaudz vēlāk. Izvēloties galvenajā logā (1.zīm.) punktu “Datu par līgumiem ievade”, tiks atvērta forma, kurā var ievadīt, pārskatīt un labot ierakstus, kas attiecas uz līgumiem. Izvēloties punktu “Materiāli”, tiks atvērts sekojošs logs:
2.zīm. Materiāli
Šeit pirmais punkts “Datu par materiāliem ievade” atvērs formu materiālu uzskaites ievadei, labošanai un papildināšanai. Otrais punkts (“Datu par materiālu izmaksām ievade”) atvērs formu, kur var ievadīt un rediģēt materiālu izmaksu ierakstus, kas attiecas uz konkrētajiem objektiem. Punkts “Atgriezties uz iepriekšējo izvēlni” atvērs galveno logu (1.zīm.).
Nospiežot uz punkta “Mehānismi” galvenajā izvēlnē (1.zīm.), atvērsies sekojošs logs:
3.zīm. Mehānismi
Pirmais izvēlnes punkts (“Datu par mehānismiem ievade”) atvērs formu informācijas par mehānismiem rediģēšanai un ievadei. Otrais izvēlnes punkts (“Mehānismu izmaksu ievade”) atvērs formu mehānismu izmaksu papildināšanai, ievadei un labošanai attiecībā uz konkrētajiem objektiem. Trešais izvēlnes punkts (“Atgriezties uz iepriekšējo izvēlni”) atvērs iepriekšējo logu (1.zīm.). Izvēlnes punkts “Datu par formām ievade” galvenajā izvēlnē (1.zīm.) atvērs formu objekta patieso izmaksu ievadei un labošanai. Pēdējais punkts galvenajā izvēlnē (1.zīm.) paredzēts, lai lietotājs varētu izdrukāt atskaites. Ja izvēlēsieties šo punktu, atvērsies šāds logs:
4.zīm. Atskaites
Katra no izvēlnēm atver attiecīgo atskaiti (tā, piemēram, izvēlnes pirmais punkts “Apakšuzņēmēji/pasūtītāji” atver atskaiti, kas satur datus par apakšuzņēmējiem un pasūtītājiem, toties izvēlnes astotais punkts “Objekti” atver atskaiti, kas satur informāciju par objektiem). Formas izskatās šādi:
5.zīm. Forma “Objekti”
Formas kreisajā pusē un vidusdaļā atrodas laukumi informācijas ievadīšanai un labošanai. Tā, piemēram, 5.zīmējumā redzamajā formā “Objekti” šajos laukos ir jāievada šādi dati: rajons, kilometrāža, pasūtītājs, apakšuzņēmējs, darbu sākums, darbu beigas, objekta nosaukums, izmaiņas, kas radušās, soda naudas, iecirkņi, kas strādā pie šī objekta. Formas labajā pusē atrodas komandpogas (turpmāk – pogas) darbību, kas nav tieši saistītas ar datu ievadi, pildīšanai (6.zīm.):
6.zīm. Komandpogas formās un to skaidrojums
Trijās formās (“Materialu_uzskaite”, “Mehanismu_uzskaite” un “Formas”) tika ievietotas papildus poga datu pārsūtīšanai no MS Access uz MS Excel. Tā izskatās šādi (7.zīm.):
7.zīm. Poga datu pārsūtīšanai uz MS Excel
Lai atvieglotu lietotāja ikdienas darbu, datu bāzē “Būvobjektu uzskaite” tika ievietota izvēlne, paredzēta darbam tikai ar šo datu bāzi (8.zīm.):
8. zīm. Palīgizvēlne
8.zīmējumā redzamas vairākas izvēlnes. Pirmā un trešā ir standarta izvēlnes, kas ir ievietotas Microsoft Access. Vidējā izvēlne ir paredzēta, lai lietotājs varētu vieglāk pārvaldīt doto datu bāzi. Novietojot peles kursoru uz jebkura no izvēlnes punktiem, parādās īss paskaidrojums par to (kā, piemēram, kursoram atrodoties uz izvēlnes punkta “Beigt darbu” parādās skaidrojums – “Aizver datu bāzi”). Nospiežot uz izvēlnes pirmā punkta “Datu ievade” parādās jauna izvēlne:
9.zīm. Datu ievades izvēlne
No šīs jaunās izvēlnes lietotājam ir iespēja izvēlēties, kādu no formām atvērt. Piemēram, nospiežot uz izvēlnes trešā punkta “Objekti” tiks atvērta forma “Objekti”.
Nospiežot uz palīgizvēlnes (8.zīm.) otrā punkta “Datu izdruka” atvērsies jauna izvēlne:
10.zīm. Datu izdrukas izvēlne
Katrs šīs jaunās izvēlnes punkts atver kādu no atskaitēm izdrukai. Tā, piemēram, trešais izvēlnes punkts “Līgumi” atvērs atskaiti “Līgumi” izdrukai, kas saturēs nepieciešamo informāciju par sastādītajiem un noslēgtajiem līgumiem.
Kvalifikācijas darba laikā tika izstrādāta datu bāze “Būvobjektu uzskaite”, kas tika radīta kā risinājums datu uzglabāšanas un apstrādes problēmai. Izstrādātā datu bāze ir nepabeigtā stāvoklī – laika gaitā lietošanas procesā lietotājiem radīsies jaunas vajadzības, radīsies nepieciešamība pēc pārveidojumiem. Turklāt datu bāzei ir plašas izaugsmes un pilnveidošanās iespējas.
Tika veikti minimāli pārbaudes darbi, lai novērstu iespējamās kļūdas, kas radušās izstrādes laikā, un lai pārbaudītu programmas saprotamību un vienkāršu uztveri. Cilvēkiem bez priekšzināšanām MS Access tika piedāvāta dotā datu bāze un lietotāja instrukcija. Pārbaudes mērķis – noskaidrot, vai lietotājs bez izstrādātāja palīdzības, tikai ar instrukciju spēj ne tikai saprast darbību secību un iemeslus, bet arī efektīvi strādāt ar doto programmu. Visi priekšlikumi , neskaidrības un sūdzības tika fiksēti un izskatīti.
Nākotnē varētu ieviest vismaz elementāru aizsardzības sistēmu, uzlabot datu meklēšanas un atlases iespējas, pēc lietotāju vēlmēm arī ieviest visu atskaišu pārsūtīšanu uz MS Excel vai arī, ja rodas nepieciešamība, uz MS Word failiem.
Izstrādātā datu bāze tiks implementēta reālajā dzīvē un reālos apstākļos. Problēmu un neskaidrību gadījumā programmā ir doti izstrādātāja rekvizīti, lai lietotāji varētu sazināties ar izstrādātāju.
Dotā datu bāze atvieglos ikdienas darbu ceļu būves uzņēmuma darbiniekiem, ir lielisks veids, kā droši uzglabāt un efektīvi apstrādāt informāciju.
1.Kliedere i., Microsoft Access 2000, Datu bāzes veidošana piemēros. – Rīga: Juridiskā koledža, 2003.
2.Nāgelis J., Microsoft Access 2000 …no A līdz Z. – Rīga: Datorzinību centrs, 2000.
3.Virginia Andersen, Access 2002: The Complete Reference, NY: Gateway, 2003