Delfu orākuls un svētnīca

9,5- 2 atsauksmes

Apollona templis un svĒtais orĀkuls.

APOLLONA TEMPLIS UN SVĒTAIS ORĀKULS

PARNĀSA KALNA PAKĀJĒ, leģendārajā mūzu mājvietā, skarbi un askētiski stāv Delfi. Senie grieķi šo vietu uzskatīja par pasaules omfalu jeb pasaules nabu. Zevs esot palaidis divus ērgļus, katru no savas pasaules malas, lai tie satiktos vietā, ko iezīmē omfala akmens. Lielā tempļa svētnīca bija veltīta Apollonam, ar kura muti runāja orākuls. Sākumā Delfos atradās zemes dievietes Gajas svētnīca. Antīkajā pasaulē katrs cilvēks, kam bija kādas raizes, devās svētceļojumā uz Delfiem. Priesteriene sēdēja virs zemes plaisas, no kuras pacēlās garaiņi; viņa iegāja transā un izteica nesaprotamas skaņas, pasludinot spriedumu, ko priesteris vēlāk „pārtulkoja” cilvēkiem saprotamā valodā.

TEMPĻA APKĀRTNE

Apollona tempļa apkārtnē pacēlās arī dažādas citas svētnīcas. Te atradās stadions, kas liecina, ka Delfos, tāpat kā Olimpijā, notikušas spēles. Pītiskās spēles par godu Pītona uzvarētājiem Apollonam notika ik pēc četriem gadiem.

ORĀKULS

Grieķu leģenda vēsta, ka savulaik zemi pārklāja milzīgi plūdi. Kad plūdi norima, milzīga čūska Pitons, kas bija zemes dievietes Gajas bērns, apmetās Parnāsa kalna alā un aprija tuvējo ciemu iedzīvotājus. Tad uz Pīto, kā tolaik sauca Delfus, devās saules dievs Apollons. Viņš čūsku nogalināja un tās milzīgo ķermeni iemeta zemes plaisā, no kuras tad pacēlās puvekļu smaka. Šo vietu nosauca par Delfiem, Apollona mājokli, un Gaja tika izraidīta. Delfos tika uzcelts Apollona templis, bet pats dievs regulāri iemiesojās priesterienēs, ko sauca par pītijām, lai viņas varētu atbildēt uz cilvēku jautājumiem.

APOLLONA TEMPLIS

Līdz mūsdienām ir saglabājušies tikai Apollona tempļa pamati, tomēr arī tie ir ļoti iespaidīgi. Tempļa celtniecība tika sākta 370. gadā p.m.ē., un tā ilga 30 gadus. Varenākās Grieķijas poliskas dedzīgi piedalījās tempļa celtniecībā, jo katra no tām vēlējās te nostiprināt savu ietekmi.

OMFALA AKMENS

Delfos uz atrastā akmens ir attēlotas ģeommantiskas zīmes, kas, iespējams, ir savdabīga Zemes garuma un platuma grādu norādes forma.

  • Microsoft Word 9 KB
  • Latviešu
  • 2 lapas (290 vārdi)
  • Skola
  • Delfu orākuls un svētnīca
    9.5 - 2 balsojums(-i)
Skatīt pilnu darbu
Delfu orākuls un svētnīca. (Oktobris 21, 2007). https://gudrinieks.lv/delfu-orakuls-un-svetnica/ Pārskatīts 09:13, Jūlijs 8 2025
DARBA DATI
2 lapas (290 vārdi)
Valoda: Latviešu
Microsoft Word 9 KB
Līmenis: Skola
Skatīt pilnu darbu
ATSAUKSMES
DinaStudente2022 08 27
Paldies par palīdzību, jūsu mājaslapa man palīdzēja rakstot biznesa plānu.
AnnaSkolniece2024 02 25
Priecājos, ka pastāv vieta, kas palīdz studentiem veikt rakstīšanas uzdevumus, atrast informāciju un mācīties.
ViktoriaSkolniece2019 04 28
Ne reizi vien esmu izmantojis jaunus konspektus mācībām.
×