Dzemdniecība: māšu darbs un aprūpe



Endokrīnā sist: dzimumhorm. – dzelt. ķerm. producē 17 α oksipreogesteronu, kas rada apst. olš. inplantāc un netrauc grūtn attīst. Dzelten ķerm laikā olnīcās pārstāj nogat folikuli, ovulāc nenotiek un folikuli atrof =>atrēzija. Orā grūtn pusē hormonu produc f pārņem plac. Estrog un prog ietekmē hipertrof un hiperplaz miometrijs. Estrog – #veicina mm aktīna un miozīna uzkrāšanos, #enerģ F sav rezerves palielin, #paplaš dzemdes as v. #palielin acetilholīna veidoš. Progesterons – veidojas – dzelt ķerm, plac, virnieru gar, folikulārajā šķ. #samaz dzemdes uzbud #novērš mm kontrakc. #nomāc neiromuskul aparāta aktiv (palēnina impulsu pārvadi) #stimul dzemdes augšanu #krūts dz parenhīmas attīstību, piedal estrog metabol. Prog daudz nosaka pēc pregnāndiola daudz urīnā. Pregnāndiola ekskrēcija ar urīnu palielin atbilstoš grūtn laikam un sasniedz max 37 38ned.
Plac un fetoplac kompl horm – 1.plac nesteroīdie horm – A horiongonadoprīns (HG) #veic apaugļ olš attīstību, #pirmajās ned aktiviz dzelt ķerm sekrēc., #samazin dzemdes uzbud, # stimul steroīdo horm sint augļa virsnier. #HG liecina par horija f aktivit (horija f nepilv draud ar grūtn pārtraukš). HG izdalās ar urīnu visas grūtn laiku, max sasniedz 9 10 ned. Ar 13 grūtn ned konc samazin un tāda arī paliek visu laiku. Ar 7/8 pēcdzemd dienu to vairs nedg. HG ir agrīna grūtn dg met. Pēc 16 ned dg noz mazinās. B.horiosomatotropīns (HSMT) – jeb placentārais lektogēns. Veidoj horija sincītijā. #veicin luteotropo, laktogēno, augšanas f. HSMT var dg as serumā no 6ned. Līdz grūtn beigām. Max sasniedz 37 38 ned C.adrenokortikotropais h ; D – oksitoc; E insulīns; F – acetilhol; G – uteotropais relaxīns; H – kortizols. 2. Plac steroīdie h – A.estrog aktivit. – 1/5 estog sintez mātes org, bet 4/5 augļa virsnierēs un aknās. No estrog daudz grūtn laikā atkarīgs gan plac, gan augļa funkcion stāv. Plac isufic vai augļa diskonforta gad estriola koc strauji samazin.grūtn pēdējās ned konc as palielin no 0,5 1,0 līdz 10 16 mg uz 100ml as. Estriola daudz not urīnā ir svarīga noz fetoplac nepietiek dg otrajā grūtn pusē (samazin tā konc liecina par augļa hipoksiju, vai augļa bojāeju sakarā ar vēlīno toxikozi, extraģen sl, intox, iedzimtu/iegūtu anom). B – progesterons – lielā daudz veidoj simplastā. Grūtn pēdējās ned plac produc līdz 250mg progest.
Virsnieru gar h – grūtn laikā garoza hipertrof un virsnieres palielin. Visn š notiek inten dalīšanās un uzkrājas lipīdi (īpaši hol). Ar to saistās hiperpigm un hol daudz palielin as. grūtn laikā palielin GK un kortizola veidoš. A.kortizols – ekskrēcija pēdējās ned palielin 2x, vienlaic konc as sasniedz max (32 34 ned ir 219,0+28,1mg/ml; 35 36ned 242,0+23.9 mg/ml;pēc tam samazin). B. – 17 oksikortikosteroīdi – no 16 20 ned 2x pārsniedz N. ja grūtn ir virsnieru mazspēja, tad grūtn prolongējas par 2 3 ned, rodas dzemd darb vājums, estrog konc as 2 3x maz. C. aldesterons – grūtn laikā konc paaugst. D. adrenalīns/NA – dzemd laikā un pēcdzemd periodā palielin tā konc.
- Microsoft Word 45 KB
- Latviešu
- 34 lapas (11295 vārdi)
- Universitāte
-