Dzīves līmenis un galvenie rādītāji un avoti


Pamatdarbā strādājošo mēneša vidējā bruto darba samaksa 2003.gadā periodā no oktobra līdz decembrim sastādīja 206Ls; vidējā darba samaksa pēc visu nepieciešamo nodokļu ieturēšanas periodā no oktobra līdz decembrim bija 147Ls. Sabiedriskajā sektorā strādājošo (neskaitot sabiedriskās organizācijas) mēneša vidējā bruto darba samaksa 2003.gadā periodā no oktobra līdz decembrim bija 224Ls, bet darba samaksa pēc nodokļu atskaitīšanas 174Ls. Latvijā minimālā bruto darba samaksa nedrīkst būt zemāka par 120Ls.
Augsts iedzīvotāju pirktspējas līmenis, kas galvenokārt veido kopējo pieprasījumu valstī, tirgus ekonomikas apstākļos veicina arī atbilstošu piedāvājumu saražoto preču un sniegto pakalpojumu apjomu. Iedzīvotāju pirktspējas līmeni nosaka ienākumi un uzkrājumi.
Visbiežāk par ienākumu pārmaiņām spriež pēc vidējās darba algas pieauguma tautsaimniecībā, kā arī atsevišķi aplūkojot algu privātajā un sabiedriskajā sektorā. Tomēr "aplokšņu" algu dēļ šie rādītāji ir nepilnīgi, tāpēc vislabāk kopējos iedzīvotāju ienākumus var novērtēt pēc Nacionālo kontu sistēmas datiem. Tie ietver ne tikai oficiāli reģistrētos ienākumus, bet arī "ēnu" ekonomiku un ienākumus gan naudā, gan natūrā.
.... Pašlaik cerīgi izskatās,ka 2008.gads Latvijas ekonomikā ļoti atšķirsies no 2007.gada. Domāju, ka nākamais gads būs labāks, tādā nozīmē, ka tautsaimniecībā notiekošie procesi mūs mērķtiecīgāk virzīs uz Latvijas kā augsti attīstītas Eiropas valsts mērķa sasniegšanu.
Šogad, tāpat kā iepriekšējos divarpus gados Eiropas Savienībā, dzīves līmenis Latvijā ir strauji pieaudzis, bet tas vēl nenozīmē, ka mūsu rīcība vienmēr bijusi vērsta uz ilgtspējīgu labklājības pieaugumu nākotnē.