E - paraksts



Kāpēc kaste ir caurspīdīga un kas atrodas kastē.
Kādi ir riski , lietojot elektronisko parakstu.
Kā tikt pie paraksta un , kas nepieciešams tā lietošanai.
Elektroniskais paraksts ir viena no pēdējā laikā visvairāk apspriestām IT tēmām Latvijas IT nozarē. Ir daudz šķēpu lauzts par pieņemamākajiem ieviešanas scenārijiem, labāko Sertifikācijas Pakalpojumu Sniedzēju u.tml.
Šajā referātā var atrast aprakstus dažādiem pakalpojumiem, kas paredzēti to sistēmu pielāgošanai darbam ar e parakstu un ar tā izmantošanu saistīto risku samazināšanai.
Iedomājieties, ka jums ir īpaši gudra caurspīdīga kaste un divu atslēgu komplekts šai kastei. Ar pirmo atslēgu jūs varat aizslēgt šo kasti. Savukārt ar otro atslēgu jūs varat to tikai atslēgt.
Kā rīkoties, lai nosūtītu citam cilvēkam kādu priekšmetu kastē tā, lai šis saņēmējs būtu pārliecināts, ka nosūtītājs esat jūs? Lai to izdarītu, vispirms ir nepieciešams nogādāt šim saņēmējam atslēgu Nr.2. Protams, saņēmējam ir jābūt pārliecinātam arī par to, ka atslēga Nr.2 patiešām pieder Jums. Ja Jūs un saņēmējs neesat personiski pazīstami un iespējams pat neesat viens otru redzējuši, varat izmantot kādu Uzticamo starpnieku, kurš nogādā atslēgu Nr.2 saņēmējam un apliecina, ka tā pieder tieši jums.
Kad tas ir izdarīts, jūs varat ievietot priekšmetu caurspīdīgajā kastē, kasti aizslēgt ar atslēgu Nr.1 un šādi aizslēgto kasti nogādāt saņēmējam. Saņēmējs, lai pārliecinātos, ka sūtītājs esat jūs, mēģina kasti atslēgt ar atslēgu Nr.2. Ja tas izdodas, tad viņam ir pārliecība, ka sūtītājs tiešām esat bijis jūs.
Ko darīt, ja gribat veikt sūtījumus vairākiem saņēmējiem? Nekādu problēmu vajag tikai pavairot atslēgu Nr.2 nepieciešamajā skaitā un nogādāt visiem saņēmējiem.
Varbūt liekas triviāli*, tomēr, atmetot tehniskas nianses, tieši šādi darbojas elektroniskais paraksts.
Tabulā redzama lomu atbilstība piemēram ar caurspīdīgo kasti un elektroniskajam parakstam.
bankas, lai nestāvētu rindās banku filiālēs, ieviešot elektronisko parakstu mēs līdzīgi varēsim rīkoties arī attiecībās, piemēram, ar Valsts ieņēmumu dienestu vai jebkuru citu iestādi. Lai iesniegtu ienākumu deklarāciju (vai jebkuru citu iesniedzamo formu) pietiks to sagatavot elektroniski iepriekš atrunātā formātā, elektroniski parakstīt un nosūtīt uz VID. Šāds laika ietaupījums būs vienlīdz svarīgs gan privātpersonām, gan uzņēmējiem.
Izmaksas ietaupīs gan valsts iestādes (mazāka slodze fiziskai klientu apkalpošanai), gan uzņēmēji (piem., ietaupot laiku saziņā ar valsts iestādēm un veicot informācijas apmaiņu elektroniskā veidā ar saviem partneriem), gan arī privātpersonas (kaut vai transporta izdevumi, lai nokļūtu uz nepieciešamo valsts iestādi). Būtiska piebilde šeit gan ir par ilgtermiņu, jo nodrošināt elektronisku informācijas apmaiņu nozīmēs arī investēt sistēmu uzlabošanā un darbības mehānismu (biznesa procesu) pārveidošanā.[4]
Izlasot iepriekšējā daļā piemēru par kasti, droši vien uzreiz rodas jautājums, vai tiešām kaste ir caurspīdīga?
Jāsaka, ka tas tā tiešām arī ir. Kaste ir caurspīdīga. Tas nozīmē, ka elektroniski parakstīts dokuments (piemēra analogs priekšmets, kas ievietots aizslēgtā kastē) nav aizsargāts pret to, ka kāds cits varētu to apskatīt (iepazīties ar kastes saturu). Elektroniska parakstīšana vēl automātiski nenozīmē šifrēšanu jeb kodēšanu, un tā ir būtiska lieta, kas jāatceras.
- Microsoft Word 13 KB
- Latviešu
- 7 lapas (1936 vārdi)
- Universitāte
-