E Bērdžesa "Mehāniskais apelsīns"



Džons Entonijs Bērdžess Vilsons dzimis 1917. gadā Mančestrā katoļu ģimenē. Drīz pēc viņa piedzimšanas ar spāņu gripu nomira gan viņa māte, gan māsa. E. Bērdžesu uzaudzināja tante, bet, iespējams, tieši no tēva viņš mantoja lielo interesi par mūziku, pedagoģiju, valodām un rakstniecību. Pazīstams kā angļu literatūras kritiķis, dramaturgs, žurnālists, komponists un nepārspējami ražīgs rakstnieks. 1959. gadā kļūdainas ārstu diagnozes dēļ viņam tika paziņots par neārstējamu smadzeņu audzēju un, ka viņš izturēs ne ilgāk kā gadu. Bērdžess apņēmās pa šo laiku sarakstīt tik daudz, lai sievai nebūtu jāraizējas par iztiku, un sacerēja romānu pēc romāna visus turpmākos 33 gadus līdz pat savai nāvei 1993. gadā. Bērdžess sarakstīja ap 50 darbus un vienu no visplašāk ievērību guvušo romānu „Mehāniskais apelsīns ” (1962). Rakstot šo romānu iedvesmu guvis no kara laikā sastaptajiem krievu izcelsmes huligāniem Sentpītersbergā.
Entonija Bērdžesa romānā „Mehāniskais apelsīns” aprakstītie notikumi risinās nenoteiktā laikā, taču ne pārāk tālā nākotnē. Spriežot pēc personāžu vārdiem, ielu un vietu nosaukumiem, un pēc apkārtnes apraksta, darbība varētu norisināties kādā mazā Ņujorkas krievu rajonā. Romānā tiek atspoguļota tā laika jauniešu vardarbība, kurai nav robežu. Pa dienu šie jaunieši ar neko neizcēlās uz citu fona, gāja uz skolu un dzīvoja pie saviem mīlošajiem vecākiem, bet kad pienāca nakts, sākās bandu kari un iedzīvotāju terorizēšana. Romānā akcents tiek likts tieši uz vienu jauniešu bandu, kuras līderis ir Alekss. Naktīs šī jauniešu banda nodarbojās ar „ultravarmācību” ,tas ir, demolēja pilsētu, aplaupīja tuvējās mājas un veikalus, baidīja un piekāva līdz nepazīšanai cilvēkus, pat izvaroja un nogalināja. Alekss ar savu bandu cilvēkus bija tā iebaidījušu, ka policija viņus neuztrauca, viņiem vienmēr bija alibi. Mūžsens ienaidnieks un konkurents ietekmes sfēru dalīšanā bija Billībojs ar savu bandu. Abām bandām bieži sanāca savā starpā pacīnīties, bet acīm redzami Alekss un viņa rokas puiši bija izveicīgāki.
Tā Alekss ar saviem trim draugiem katru nakti nodarbojās ar vienu un to pašu, iesākot to ar kārtīgu uzlabotā piena glāzi piena bārā „Karova”. Bārā ,malkojot pienu, viņi parasti izlēma savu tālāko nakts plānu.
Romāna galvenie tēli ir jau iepriekš manis pieminētais Alekss bandas vadonis, Pīts, Džordžijs un Dims.