EIRO – 21 gadsimtas valūta



Ievads.
VĒsture.
EkonomiskĀ un monetĀrĀ savienĪba.
EMS attīstības trīs posmi.
Budžeta disciplīna.
Eiro pĀrvaldes institūcijas.
Kopēja Centrālā banka.
Centrālās bankas statuss.
Eiro – 21. gadsimtas valūta.
Banknošu dizains.
Latvijas republika un ems.
Eiro pasaules tirgos.
Par un pret eiro Eiropas Savienībā.
Nobeigums.
Literatūras saraksts.
1999. gada 1. janvāris iegāja pasaules vēsturē kā diena, kad bija pabeigts viens no grandiozākajiem starptautiskajiem projektiem - tiek apvienotas vairāku tautsaimniecības attīstības, īstenotās politikas un kultūras ziņā atšķirīgu Eiropas valstu valūtas, radot ekonomisko un monetāro sistēmu - Eiropas Monetāro savienību (EMS) - ar vienotu Eiropas valūtu eiro.
Eiro turpmāka ieviešana noslēgs sākto 70.gados pasaules ekonomikas pāreju no “vienvalūtas” sistēmas(Bretton – Vuda sistēma), kuras pamatā ir dolārs, kā vienīga pasaules rezervju valūta, pie sistēmas kuras pamatā ir divas “ssuperreģionālas” valūtas – dolārs un eiro.
Mana darba temats ir par eiro, tāpēc, ka jau pēc diviem gadiem eiro ieies apgrozībā, un kļūs par pilnvērtīgu valūtu. Un tā kā mēs paši dzīvojam Eiropā mūsu interesēs zināt kas notiek kaimiņvalstīs. Jo vairāk Latvija pati grib iestāties Eiropas Savienībā. Un var būt eiro kādreiz aizvietos latu.
Savu darbu es veltīju eiro vēl tāpēc, ka manuprāt pretstāvība starp dolāru un eiro būs viena no galvenam 21.gadsimtas problēmām. Un izejot no tā ir ļoti svarīgi zināt eiro vēsturi un galvenās īpatnības.
Pirmo reizi ideja par ekonomisku un monetāru savienību parādījās 1957.gadā Romas līgumā (Līgums, kas izveidoja Eiropas Ekonomisko Kopienu, EEK). Blakus citām lietām Līgums nosaka, ka dalībvalstīm jākoordinē to ekonomiskas politikas un ka politiskā biznesa cikli un valūtas maiņas kursu politikas jāuzskata par kopējo interešu jautājumu.
Kad Romas līgums stājās spēkā, vēl joprojām bija spēkā arī starptautiskā Bretonvudas vienošanās par fiksētiem valūtas kursiem. Šī vienošanās darbojās līdz 1971. gadam, kad sākās ‘’peldošo’’ valūtas kursu periods. ‘’Vernera’’ ziņojums aprakstīja kā pakāpeniski varētu ieviest ekonomisko un monetāro savienību 1970-to gadu laikā. Tomēr šis priekšlikums netika ieviests. Tā vietā, 1972.gadā tika ieviesta Eiropas valūtas vadības sistēma, kuru pazīst ar vārdu ‘’čūska’’ (‘’Snake’’). Šajā sistēmā piedalīties varēja arī valstis ārpus ES.
‘’Čūska’’ turpināja darbību līdz 1979.gadam, kad tika izveidota Eiropas Monetārā sistēma. EM sistēmas mērķis bija radīt monetārās stabilitātes zonu Eiropā ar zemu inflāciju un regulējamiem valūtas kursiem. ieviešanu. Šī procesa vajadzību noteica šādi argumenti:
1989.gada pavasarī Eiropas Komisijas prezidents Žaks Delors nāca klajā ar priekšlikumu (Delora ziņojums) par ekonomisko un monetāro savienību . Balstoties uz šo priekšlikumu dalībvalstu valdības 1993.gadā 1.novembrī vienojās par Māstrihtas līguma protokolu. Māstrihas līgums paredzēja Eiropas monetārās savienības (EMS) izveidi un vienotas valūtas (eiro)
-vienota valūta ir izdevīga tirdzniecībai vienotā ekonomiskā telpā, jo atvieglo tirdznieciskos darījumus, atbrīvojot uzņēmējus no riska, kas saistīts ar valūtas kursu svārstībām un zaudējumiem valūtas maiņas darījumos;
- vienota valūta sekmēs ES ekonomisko attīstību, jo atbilstoši EMS izveides kritērijiem visās...
- Microsoft Word 20 KB
- Latviešu
- 15 lapas (3970 vārdi)
- Universitāte
- Saniitis
-