Ekonomikas problēmas!



Kādas tad ir mūsu galvenās identificētās problēmas, kas pamatot šo pirmo apgalvojumu, ka faktiski tās nav unikālas, kas nebūtu pieredzētas nekad Eiropas Savienībā. Un tās būtu:
• Darbaspēka deficīts un tā kvalitātes neatbilstība, kas neļauj mums attīstīt tās nozares, kuras būtu visefektīvākās.
• Lēna virzība uz zināšanu ekonomiku. Kopprodukts lielākoties tiek ražots ar lielu resursu intensitāti, tajā skaitā darbaspēka intensitāti.
• Informācijas sabiedrības temps lēnākais Eiropā. Te ir vairākas atvasinātas problēmas – acīmredzami mēs nepietiekoši izmantojam pieejamo cilvēkresursu kapitālu.
• Sabiedriskās infrastruktūras nolietojums, apgrūtināta pieejamība un pakalpojumu zemā kvalitāte. Par to esam runājuši visvairāk ar mūsu tuvāko partneri Reģionālo ministriju. Šis acīmredzot ir iemesls, kāpēc cilvēki brauc no laukiem uz pilsētām, no mazām pilsētām uz lielām, no lielām pilsētām uz Rīgu, vai arī no laukiem uzreiz uz Īriju. Te būtiski saprast to, ka infrastruktūras trūkumu mēs varam novērtēt, savukārt cilvēkresursu nepietiekamību novērtēt ir daudz grūtāk. Tāpēc pirmais, ko mēs redzam katrā analīzē – mums nav ceļš, telefons, elektrība.
• Pieaugošās teritoriālās attīstības rādītāju atšķirības visvairāk rada infrastruktūras problēmas, bet noteikti viens no faktoriem ir arī iekšējā Latvijas migrācija.
Latvijā pagājušajā gadā patēriņa cenas pieaugušas par 6,8%. Precēm tās pieauga par 6,4%, bet pakalpojumiem — par 7,9%, liecina Centrālā statistikas pārvaldes (CSP) dati.
Pagājušajā gadā vidējais cenu līmenis paaugstinājās par 6,5%. Precēm — par 6,5%, bet pakalpojumiem — par 6,6%. Savukārt 2005. gadā šis rādītājs bija 6,7%.
Gada laikā sadārdzinājās dažādas preces un pakalpojumi.