Ekonomiska izaugsme un produktivitate



Izmantotā literatūra.
IKP pieaugumu šajā periodā veicināja apjomu kāpums šādās nozarēs: tirdzniecībā par 14,3% (īpatsvars IKP struktūrā – 21,1%), transporta un sakaru nozarē – par 9,4% (12,3%), būvniecībā – par 15,9% (6,7%). IKP grafiskais attēlojums apskatāms 1. attēlā.
Investīcijas ir viens no nozīmīgākajiem Latvijas ekonomikas izaugsmes faktoriem. Ik gadu pāri par ceturto daļu nacionālā ienākuma tiek izmantots investīcijām. Pēdējo trīs gadu laikā (no 2004. līdz 2006. gadam) tās pieauga par 81% (vidēji gadā par 22%). Kā liecina Eurostat dati, investīciju gada vidējie pieauguma tempi Latvijas ekonomikā gandrīz sešas reizes pārsniedz investīciju ikgadējos pieauguma tempus vidēji ES valstīs. Straujo investīciju dinamiku lielā mērā ietekmēja finanšu resursu pieejamības paplašināšanās, ko noteica divi galvenie apstākļi: pirmkārt, pastiprinātā ārvalstu kapitāla ieplūde kopš Latvijas iestāšanās ES un, otrkārt, uzņēmumu finansiālā stāvokļa uzlabošanās, pateicoties relatīvi zemam nodokļu slogam un augstam iekšzemes pieprasījumam.liecinot par labvēlīgu finansēšanas nosacījumu saglabāšanos.
Pirmajos deviņos mēnešos bija vērojams tirdzniecības deficīta kāpums, importa pieaugumam pārsniedzot eksporta pieaugumu. 2007. gada janvārī maijā eksports, salīdzinot ar 2006. gada attiecīgo periodu, pieauga jau nedaudz straujāk, tomēr ļoti strauji 2007. gada janvārī maijā pieauga arī preču imports (par 30,4%).
2007. gada deviņos mēnešos, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu, sezonāli izlīdzinātā rūpniecības produkcijas izlaide pieauga par 1,1% (5,9% 2006. gada 9 mēnešos, salīdzinot ar attiecīgo periodu 2005. gadā), tai skaitā ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 13,2%, apstrādes rūpniecībā – par 0,6%, elektroenerģijas, gāzes un ūdens apgādes nozarē – par 1,7 procentiem.
- Microsoft Word 11 KB
- Latviešu
- 5 lapas (1180 vārdi)
- Skola
-