Ekonomiskās sistēmas un to atšķirības



• ko ražot, cik ražot, kā ražot un kam ražot, nosaka valsts iestādes,
• bezdarba nav, jo valsts plāno, lai visi būtu nodarbināti, bet par zemu, stingri noteiktu algu.
• privātīpašums tā mērķis ir iegūt pēc iespējas lielāku peļņu. Īpašnieks ir par visu atbildīgs arī par zaudējumiem, ir ieinteresēts paplašināt ražošanu, uzvarēt konkurences cīņā, ieviest jaunākos zinātnes sasniegumus.
• prece gandrīz visi ražojumi tirgus ekonomikā ir prece. Produkcija tiek izgatavota nevis paša patēriņam, bet patērētājam. Preces formu iegūst arī pakalpojumi, jo tie tiek sniegti patērētājam.
• tirgus attiecības visas preces nonāk pie patērētāja pērkot un pārdodot. Katrs patērētājs brīvi izvēlas, ko un cik pirkt, bet katrs ražotājs izlemj, ko un cik pārdot.
• brīvā konkurence liels skaits pārdevēju un preču, pircējam brīva preces izvēle. Tie, kuri nespēj pārdot savas preces un pakalpojumus, nolemti izputēšanai.
• strādnieku nemieri, kas apdraud iekšējo kārtību un stabilitāti valstī,
• ar laiku samazinās konkurence, jo ražotāju grupas, sagrābjot savā kontrolē kādas preces ražošanu, diktē savas cenas izveidojas monopols.2. Valsts loma ekonomikā
Pirmā no tām – tirgus sistēmas aizsardzība. Lai nodrošinātu maksimāli efektīvu ekonomisko resursu izmantošanu un iespējami augstu dzīves līmeni, valsts veicina un aizsargā konkurenci tirgū. Pastāvot izvēlei, patērētājiem ir iespēja iegādāties kvalitatīvākas preces par zemāku cenu. Valsts seko, lai neveidotos monopoli, lai uzņēmumi nevienotos par tirgu sadali un noteiktu cenu uzturēšanu. Monopoluzņēmumi tiek pieļauti tikai atsevišķās nozarēs, kuras atrodas valsts stingrā uzraudzībā. Tādas ir, piemēram, komunālie pakalpojumi, sakari, enerģētika. Būtiska loma tirgus sistēmas aizsardzībā ir saimnieciskajai likumdošanai. Valsts likumdošanas funkcija īpaši nozīmīga ir pārejas periodos, kādā šobrīd atrodas arī Latvija.
Ārpus tirgus blakus efektu radīto problēmu risināšana. Ekonomiskā darbība izraisa dažādus blakus efektus, kas ietekmē sabiedrības dzīvi, apkārtējo vidi.