Elektriskā strāva



Fotoelementi un termoelementi.
Zināmas priekšrocības ir akumulatoriem – galvaniskajām ierīcēm, kurās, pievadot elektroenerģiju, iespējams uzkrāt ķīmisko enerģiju. Ķīmisko enerģiju jebkurā brīdī var pārvērst elektroenerģijā. Svina akumulatorā spriegums starp negatīvo un pozitīvo polu ir 2V. Lai iegūtu automobiļa darbībai nepieciešamo12V spriegumu, ,akumulatorus savieno baterijā. Viena akumulatora pozitīvo polu savieno ar nākamā akumulatora negatīvo polu utt. Saslēdzot virknē 6 akumulatorus, iegūst akumulatoru bateriju ar 12V spriegumu. Dažādu veidu akumulatorus izmanto autotransportā, traktoros, lidmašīnās, elektrovilcienos, zemūdenēs un citur.
Bez svina jeb skābes akumulatoriem plaši izplatīti ir arī sārma akumulatori, kuru darbības princips ir līdzīgs.
Svarīga nākotnes problēma ir elektroenerģijas iegūšana ar videi nekaitīgām metodēm, izmantojot fotoelementus un termoelementus. Apgaismojot fotoelementu ar elektrisko spuldzi, rodas elektriskā strāva. Strāvu var konstatēt ar īpašu mērierīci – galvanometru. Fotoelementu baterijas plaši izmanto kā elektroenerģijas avotu kosmosa kuģos, kosmiskajās stacijās, elektroniskajās iekārtās, kabatas skaitļotājos, fotoaparātu eksponometros u.c. Atsevišķus fotoelementus savienojot elektriskajās shēmās, iegūst strāvas avotu, kas nodrošina kosmosa kuģi ar nepieciešamo enerģiju.
Elektroenerģiju var iegūt arī, sildot divu dažādu metālu kontaktvietu. Tādu ierīci sauc par termoelementu. Savienojot termoelementus kombinētās shēmās, var iegūt elektroenerģiju, kas pietiekama elektrisko ierīču darbināšanai. Atsevišķus termoelementus izmanto temperatūras mērīšanai.