Elektriskie tīkli: izolētā, zemētā un kompensētā neitrāle

9,5- 1 atsauksmes

Att. Augstsprieguma tīkls ar izolētu neitrāli.
KompensĒtas neitrĀles strĀvu vektoru diagramma.

Trīsfāzu sistēmā ar zemētu neitrāli (1. att) transformatora neitrāli pievieno zemējuma kontūram. Gaisvadu līnijās nullvadu un fāzes vadus nostiprina uz balstu izolatoriem, bet kabeļu līnijām lieto četrdzīslu kabeļus. Trīsfāzu patērētājus ar nominālo spriegumu 380 V pieslēdz pie visām trīs fāzēm. Vienfāzes patērētājus tādus kā (gaismekļus, mājturības aparātus, vienfāzes elektrodzinējus), kuru nominālais spriegums ir 220 V, pieslēdz nullvadam un vienam fāzes vadam. Nullvadam pievieno elektroiekārtu metāla daļas. Kuras normāli neatrodas zem sprieguma, bet izolācijas bojājuma gadījumā var nokļūt zem srieguma.

Metālu daļu pievienošanu zemējuma kontūram sauc par zemēšanu. Zemēšana jāizdara telpās ar paaugstinātu bīstamību, sevišķi bīstamās telpās, kā arī elektroietaisēm, kuras uzstāda ārpus telpām. Ja viena no fāzēm elektroiekārtas izolācijas bojājuma gadījumā nonāk saskarē ar elektroiekārtas metāla daļām, rodas īsslēgums, kā rezultātā attiecīgajā fāzē pārdeg drošinātāja kūstošais ieliktnis un līdz ar to bojātais iecirknis tiek atslēgts.

Trīsfāzu sistēmu ar izolētu neitrāli lieto 660 V sprieguma tīklos un 380 V sprieguma tīklos vietās ar paaugstinātu bīstamību (piemēram, kūdras rūpniecībā).

Ja iezemē vienu fāzi tīklos ar izolētu neitrāli, īsslēgums nerodas un bojātā bāze netiek atslēgta. Tīkls turpina strādāt, bet divās nebojātās fāzēs spriegums attiecībā pret zemi palielinās reizes. Šis sprieguma pieaugums palielina bīstamību apkalpes personālam. Tīklos ar izolētu neitrāli lieto izolācijas kontroli, lai zemslēguma gadījumā apkalpes personāls varētu konstatēt bojājumu. Ja zemslēguma gadījumā rodas bīstami apstākļi, lieto aizsardzības sistēmas, kas automātiski atslēdz bojāto iecirkni.

Elektroiekārtas ar spriegumu virs 1000 V iedala elektroiekārtās ar mazu zemslēguma strāvu Iz ≤ 500 A un elektroiekārtās ar lielu zemslēguma strāvu Iz > 500 A.

Tīklos ar izolētu neitrāli vienfāzes īsslēguma gadījumā strāvas lielumu nosaka līnijas kapacitāte attiecībā pret zemi, kas savukārt ir atkarīga no līnijas garuma.

Tīklos ar zemētu neitrāli zemslēguma gadījumā plūst lielas strāvas, tāpēc jāizveido aizsardzība, kas automātiski iespējami īsākā laikā atslēdz bojāto iecirkni. Elektriskie tīkli virs 1000 V ar izolētu neitrāli var strādāt ar zemētu fāzi vairākas stundas, jo salīdzinājumā ar tīkliem, kuriem ir zemēta neitrāle, zemslēguma strāvas ir mazas. Pa šo laiku patērētājus pieslēdz rezerves barošanas avotam vai sagatavo elektroenerģijas pērtraukumam.

  • Microsoft Word 10 KB
  • Latviešu
  • 4 lapas (988 vārdi)
  • Universitāte
  • Elektriskie tīkli: izolētā, zemētā un kompensētā neitrāle
    9.5 - 1 balsojums(-i)
Skatīt pilnu darbu
Elektriskie tīkli: izolētā, zemētā un kompensētā neitrāle. (Decembris 9, 2007). https://gudrinieks.lv/elektriskie-tikli-izoleta-zemeta-un-kompenseta-neitrale/ Pārskatīts 15:49, Maijs 23 2025
DARBA DATI
4 lapas (988 vārdi)
Valoda: Latviešu
Microsoft Word 10 KB
Līmenis: Universitāte
Skatīt pilnu darbu
ATSAUKSMES
AnnaSkolniece2024 02 25
Priecājos, ka pastāv vieta, kas palīdz studentiem veikt rakstīšanas uzdevumus, atrast informāciju un mācīties.
MartaSkolotāja2021 08 17
Ļoti priecājos, ka ir tāda mājaslapa, kas palīdz strādājot pirmsskolas skolotājai, sniedzot daudz dažādas informācijas un idejas svētku rīkošanai bērnudārzā.
MarkussPasniedzējs2022 04 24
Uzskatu, ka pati mājaslapas struktūra ir pietiekami informatīva. Tāpēc tās lietošana ir viegla, un tam nav nepieciešams daudz laika.
Skatīt pilnu darbu
×