Elektrodrošība: drošības pasākumi un ieteikumi



Ārējā vide.
Cilvēka organisma iekšējie individuālie faktori.
Elektriskās ķēdes parametri.
Strāvas iedarbības ilgums.
Strāvas plūšanas ceļi caur cilvēku.
Pieskares spriegums , pieskaršanās veidi un soļa spriegums.
Vienfāzes vienpolīga pieskaršanās.
Divfāzu divpolīga pieskaršanās.
Pieskaršanās bīstamība elektroiekārtu metāliskajām daļiņām.
Pieskaršanās bīstamība dažādos elektriskajos tīklos.
Līdzstrāvas elektriskais tīkls.
Trīsfāzu elektriskais tīkls ar cieši zemētu neitrāli.
Kur Rck Rc + Ra + Rp.
Trīsfāzu elektriskais tīkls ar izolētu neitrāli.
Aizsardzības tehniskie pasākumi pret elektriskās strāvas iedarbību.
Mazu spriegumu lietoљana.
Elektrisko tīklu aizsargatdalīšana.
Strāvu vadošu daļu izolācija.
Aizsargzemējums.
Kur I – zemslēguma aprēķina strāva.
Aizsargatslēgšana.
Aizsardzības līdzekļi.
Drošības tehnikas plakāti un drošības zīmes.
Pārnēsājamie zemējumi un droљības jostas.
Elektrodrošība - organizatorisku un tehnisku pasākumu un līdzekļu sistēma, kas nodrošina cilvēka aizsardzību no elektriskās strāvas, elektriskā loka, elektromagnētiskā lauka un statiskās elektrības kaitīgas un bīstamas iedarbības.
Elektriskā strāva uz cilvēka organismu var iedarboties bioloģiski, termiski, elektroķīmiski vai mehāniski.
Bioloģiskas iedarbības rezultāta caur organismu plūstoša strāva izraisa elpošanas, sirdsdarbības vai nervu sistēmas traucējumus, ka arī muskuļu krampjus. Vēl tā izpaužas kā organisma dzīvo audu kairinājums, reflektorisks nervu sistēmas uzbudinājums un iekšējo bioelektrisko procesu traucējums. Tā rezultātā var rasties elektriskais trieciens un elektriskais šoks, bet var arī izraisīt dzīvajās šūniņās un audos neatgriezeniskus procesus, kuru rezultātā tie var atmirt.
Elektriskajam šokam ir divas fāzes: uzbudinājuma fāze un bremzēšanas fāze Uzbudinājuma fāze iestājas tūlīt pēc strāvas iedarbības, cietušais paliek pie samaņas, saglabājas elpošana un asinsrite, viņš pat cenšas turpināt darbu, runāt, bet pēc tam iestājas bremzēšanas fāze, strauji pazeminās asins spiediens, paātrinās pulss, palēninās elpošana, parādās nomācoša sajūta, pilnīga atslēgšanās no apkārtējas vides, iestājas klīniskā un, pēc tam (ja netiek savlaicīgi sniegta medicīniskā palīdzība) bioloģiskā nāve.
Elektriskais strāvas termiskā iedarbība noved pie bīstamām audu saskarsmēm un rada cilvēka ķermeņa audu un orgānu apdegumus un rezultātā audu, kaulu pārogļošanos. Termiskās iedarbības rezultātā var rasties asinsvadu, sirds, nervu un citu orgānu sakaršanu un bojājumu, kas saistīti ar nopietniem funkcionāliem traucējumiem.
Elektriskais (strāvas) apdegums - rodas pie ādas un iekšējo audu pārkaršanas no elektriskās strāvas iedarbības;
Tehniskais (loka) apdegums - parādās kā ādas un iekšējo audu pārkaršana jaudīgas siltuma plūsmas (no elektriskā loka) iedarbības.
Elektriskā zīme – būtībā nozīmē specifisku ādas bojājumu kontakta vietā ar elektrodu;
Ādas metalizācija - rodas ādas virsējai kārtai saskaroties ar sīkām metāla daļiņām.
Elektriskās strāvas elektroķīmisko iedarbību apzīmē ar asins un citu organismā esošo šķidrumu elektrolīzi, viņu ķīmiskā sastāva izmaiņu un, tātad, viņu fizioloģisko funkciju traucējumu. Acu ārējo apvalku kairinājums (elektrooptomija) arī ir ķīmiskas iedarbības rezultāts, kā ietekmē mainās organisma šūnu ķīmiskais sastāvs, ja uz tām iedarbojas ar spēcīgu ultravioleto staru plūsmu, kas rodas no elektriskā loka. Elektriskās strāvas mehāniskā iedarbība izpaužas kā muskuļu sairšana, dzīslu sarāvums, locītavu izmežģījums un citu organisma audu bojājumi strauju neapzinātu krampjveida muskuļu saraušanās rezultātā.
Ar elektrotraumatismu saprot elektrotraumas, kas rodas un atkārtojas dažām iedzīvotāju grupām analogos darba, dzīves u.c. apstākļos un situācijās.
Elektrotrauma ir audu un orgānu anatomisko attiecību un funkciju traucējumi, ko izraisa elektriskās strāvas vai elektriskā loka iedarbība. Elektrotraumu izraisa elektroiekārtu vai elektrotīklu normālas darbības traucējumi vai arī cilvēka nepareiza rīcība. Elektriskās traumas iedala:
Nelaimes gadījumu statistika rāda, ka praksē visbiežāk elektriskās...
- Microsoft Word 24 KB
- Latviešu
- 25 lapas (5963 vārdi)
- Universitāte
- Saniitis
-