Elpošanas sistēmas slimības



Elpošana ļoti smalkos kristāliskā kvarca putekļos var novest pie silikozes attīstības. Tas nozīmē plaušu audu bojājumus un var radīt elpošanas grūtības. Pakļautība ļoti augstai koncentrācijai īsā laika periodā var novest pie akūtas silikozes, kas izpaužas kā strauji progresējošs elpas trūkums un dažu mēnešu laikā var novest līdz nāvei. Līdzīgi arī paātrināta silikoze, kas noved līdz nāvei desmit gados, saistāma ar augstu ekspozīciju kvarcam, strādājot ar smilšu strūklu. Biežāk sastopama ir progresējoša silikoze, ko parasti rada atrašanās kvarca ietekmē ilgākā laika periodā. Tā parasti rada plaušu audu fibrozi (sabiezināšanos vai bojājumus), kas veicina plaušu darbības traucējumus.
kad atrašanās kvarca ietekmē ir beigusies, un ir neatgriezeniska. Cietušie parasti kļūst par invalīdiem (bieži – par gulošiem invalīdiem) un parasti mirst no sirds mazspējas. Arī plaušu vēzis var būt saistīts ar kvarcu. Šādos gadījumos tas sākās kā plaušu fibroze. Fibrozes riska profilakse reizē būs arī plaušu vēža profilakse.
Profilakse Kvarca līmenis gaisā, kas augstāks par 0,1 mg/m ,jau ir bīstams. Šaubu gadījumā jāpieņem, ka kvarca koncentrācija ir bīstama, ja vien parauga ņemšana no ļoti līdzīga darba nav pierādījusi ko citu. Paraugu ņemšanas rezultāti var būt vajadzīgi, lai noteiktu nepieciešamos piesardzības pasākumus, kas ir atbilstoši konkrētam darbam. Tāpat kā riska novērtēšanā un piesardzības pasākumu aprakstā, arī novērtēšanā ir detalizēti jānorāda veids, kā kontroles pasākumi tiks veikti un uzraudzīti
Astma ir elpošanas sistēmas slimība, ko raksturo lēkmjveida elpas trūkums izelpas laikā, tā ir iekaisuma slimība, kas skar bronhus.