Enerģijas dzērieni



Izmantotā literatūra 16 lpp.
Ievads.
Kā pagatavot pašam savu enerģijas dzērienu.
Sporta dzēriens " tikai sportistiem.
Secinājumi.
Izmantotā literatūra.
Pielikums.
Vai Jūs esat lietojis usi enerģijas dzērienus Jā Nē.
Ja citus , tad lūdzu uzrakstiet kādus.
Vai Jūs pievēršat uzmanību enerģijas dzēriena sastāvam Jā Nē.
Sporta centros, fitnesa klubos, aptiekās un pat lielveikalu stendos paveras plašs energotoniku, sporta jeb enerģētisko dzērienu klāsts. Šīs produkcijas piekritēji esot ļoti dažādi cilvēki – gan profesionāli sportisti, gan tie, kuri pie sportošanas ķeras vien pašu priekam un formai. Un tādēļ es nolēmu uzzināt, kas tad ir šo enerģētisko dzērienu piekritēji un cik daudz viņi ir informēti par un ap enerģētiskajiem dzērieniem. Es izvēlējos šo tēmu, jo tā jauniešu vidū ir ļoti aktuāla un arī tāpēc, ka man, kā sportistei, pašai bieži vien ir nācies sastapties ar enerģētiskajiem dzērieniem.
Ārsti Zviedrijā uzskata, ka populārais enerģijas dzēriens "Red Bull" (Sarkanais vērsis), ko var iegādāties arī Latvijā, izraisījis vismaz trīs jauniešu nāvi. Par to informē Zviedrijas avīze "Dagens Nyheter". Divi no jauniešiem "Red Bull" pirms dzeršanas sajaukuši ar alkoholu, bet viens puisis vairākas bundžas izdzēris pēc intensīva treniņa. Šis gadījums izraisīja plašas diskusijas. Tāpēc ārsti nolēmuši drīzumā šos nāves gadījumus izpētīt detalizēti.
Pirms mēs pasludinām dzērienu par bīstamu, mums ir jāveic rūpīga analīze, laikrakstam teica slimnīcas "Soedersjukhuset", kur tika ievietoti visi trīs jaunieši, galvenais ārsts Dans Andersons. Tomēr ārsti uzskata, ka dzēriens ir bīstams, īpaši tad, ja to sajauc ar alkoholu. Dzēriens rada pulsējošas galvassāpes un alerģiskas reakcijas, bet, sajaukts ar alkoholu, tas var radīt nopietnus sirdsdarbības un nieru funkciju traucējumus. Savukārt "Red Bull" informācijas nodaļas vadītāja Zviedrijā Suzanna Renna ārstu apgalvojumus noraidījusi, sakot, ka tā ir lieka panikas celšana, jo tas ir tikai enerģijas dzēriens.
Dzēriens satur pārāk daudz kofeīna, lai būtu oficiāli atļauts Zviedrijā, taču Pārtikas un dzērienu administrācija ir pieļāvusi izņēmumu un atļauj "Red Bull" pārdot veikalos. Latvijas Valsts sanitārās inspekcijas Vides un higiēnas daļas vadītāja Evija Jēkabsone informēja, ka Latvijā, atšķirībā no Zviedrijas, nav noteiktas kofeīna pieļaujamās normas pārtikas produktos un dzērienos.
Mūsu likumdošana šādus noteikumus neparedz. Iespējams, Zviedrijā zinātnieki pētījuši kofeīna ietekmi, bet vēlāk izstrādājuši noteikumus, pieļauj Evija Jēkabsone. Vaicāta, vai enerģijas dzērieni Latvijā tiek īpaši pārbaudīti un vai uz tiem attiecas kādi ierobežojumi, Evija Jēkabsone atbildēja noliedzoši.
Pārtikas produktu tirdzniecībai nepieciešami tikai kvalitāti apliecinoši dokumenti. Produktu kvalitātei jāatbilst Latvijā pastāvošajām normām. Īpašas atļaujas nepieciešamas ģenētiski modificēto pārtikas produktu tirdzniecībai. No 2002. gada 1. pirmā maija šādi dokumenti būs nepieciešami arī uztura bagātinātājiem, stāsta Evija Jēkabsone.
Ar dzērienu "Red Bull" vismaz līdz šim problēmas mums nav bijušas. Dienā saņemam kādus piecus desmit zvanus ar sūdzībām par pārtikas produktu realizācijas termiņu pārkāpumiem, par to, ka kūkas stāv ārpus vitrīnām, bet par enerģijas dzērieniem sūdzību nav bijis. Kad esmu nogurusi, arī es iedzeru "Red Bull". Bet jādzer ar mēru, jo tajā ir daudz kofeīna. Tas arī uz bundžiņas ir norādīts,