Finansu grāmatvedība pašvaldības uzņēmumā



1. Ilgtermiņa ieguldījumi ir ieguldījumi pamatlīdzekļos, nemateriālos un finansu ieguldījumos. Tie ir ieguldījumi, kas uzņēmumā darbojas ilgāk par vienu gadu. Ilgtermiņa ieguldījumi savukārt iedalās trīs daļās.
2) Pamtlīdzekļi – ir ilgstošas lietošanas objekti, kuru lietošanas laiks ir ilgāks par vienu gadu un kuru vērtība pārsniedz normatīvos aktos noteikto summu. Pamatlīdzekļi sastāv no zemes īpašuma (ja tas ir novērtēts naudā), ēkām, celtnēm, mašīnām, transporta līdzekļiem un inventāra.
3) Ilgtermiņa finansu ieguldījumi. Tā ir līdzekļu ieguldīšana ārpus pašu uzņēmuma ar nolūku iegūt peļņu.
Apgrozāmos līdzekļos ietilpst visi īpašuma objekti, kas uzņēmumā iesaistīti īslaicīgi, ne ilgāk par vienu gadu, turklāt atrodas nepārtrauktā apgrozībā. Šīs apgrozības laikā tie parasti pilnīgi maina savu ārējo veidu.
1) Krājumi – izejvielas, pamatmateriāli, palīgmateriāli, kā arī izsrādājumi un preces pārdošnai;
2) Debitoru parādi. Tie ir visi parādi, kas uzņēmumam jāsņem no citiem uzņēmumiem, iestādēm, organizācijām vai fiziskām personām. Šinī apgrozāmo līdzekļu iedaļā ieskaita tikai tādus parādus, kuru saņemšanas termiņš ir īsāks par gadu. Debitoru parādi, kuru saņemšanas termiņš ir ilgāks par gadu, ir skaitāmi pie ilgtermiņa finansu iegukdījumiem;
3) Vērtspapīri un īstermiņa līdzdalība kapitālos. Tie ir obligācijas, ķīlu zīmes, citu uzņēmumu akcijas vai daļas, ko ir gada laikā pārdot. Uzņēmums šos vērtspapīrus netur savā īpašumā ar bolūku saņemt augļu procentusvai dividendes, bet gan lai iegūtu peļņu sarpības veidā starp vērtspapīru pārdošanas un iegādes kursu;
4) Naudas līdzekļi. Tie ir skaidrā nauda un uzņēmuma visa veida ieguldījumi bankās.
Uzņēmuma pašu kapitālu aprēķina, atņemot no visu uzņēmuma kopsummas saistību kopsummu.
Uzņēmuma pašu kapitāls var iedalīties sīkākās daļās atkarībā no īpašumu formas. Individuālā uzņēmumā visu pašu kapitālu skaita vienā postenī Pamatkapitāls. Statūtabiedrībās pašu kapitālā bez pamatkapitāla vēl ir vairāku veidu rezerves un nesadalītā peļņa.
Bez pamatdarbības ieņēmumiem un izevumiem vēl var būt dažādi ieņēmumi un izdevumi, kuri vai nu nemaz nav saistīti ar pamaydarbību, vai ir saistīti ar to neytie;si. Šie dažādie ieņēmumi un izdevumi uzskaitē ietilpst divās lielās iedaļās:
dažādos ieņēmumos un izdevumos vārda šaurākā nozīmē;
Šo ieņēmumu un izdevumu atsevišķi detalizēta uzskaite vajadzīga ne tikai uzņēmuma vadībai nepieciešamās informācijas iegūšanai, bet arī tāpēc, ka gada pārskata peļņas un zaudējumu aprēķinā šādas sīkākas ziņas ir prasītas. Arī ar finansu grāmatvedībā tiem ir paredzēti atsevišķi konti pa dažādiem ieņēmumu un izdevumu veidiem. Vienotajā kontu plānā visi šie konti izvietotu 8. iedaļā un veido šādas kontu grupas.
Bez šīm kontu grupām 8. iedaļā ir arī kontu grupa finansiālo razultātu noteikšanai – peļņas un zaudējumu konts un vēl daži ar peļņas sadali saistīti konti.
Kontu grupā 8.1. “Dažādi ieņēmumi”un 8.2. “Dažādi izdevumi”galvenokārt uzskaita ieņēmumus no iegudījumiem citos uzņēmumos, no aizdevumiem, no valūtas operācijām, kā arī līdzīga rakstura izdevumus.
- Microsoft Word 20 KB
- Latviešu
- 23 lapas (4108 vārdi)
- Universitāte
- Saniitis
-