Fiziskā vardarbība pusaudžu vidū un ģimenē (13 - 16 gadu vecuma grupā)



Vardarbības jēdziens, veidi, cēloņi, iemesli.
Vardarbības veidi.
Vardarbības attēlošanas veidi.
Vardarbības dalībnieki.
Vardarbības cēloņi.
Vardarbības iemesli.
Vardarbības sekas.
Bērnu pēršana ir fiziska vardarbība.
Vardarbība ģimenē.
Vardarbība skolā.
Palīdzība vardarbības upuriem.
Iestādes un kontakttelefoni, kur vērsties gadījumos, kad bērns cieš no vardarbības.
Fiziskās vardarbības izvērtējums Madonas pilsētas 1. vidusskolā.
Pētījuma rezultātu analīze.
Darba mērķis: Iegūt informāciju par reālo situāciju Madonas pilsētas 1. vidusskolā, attiecībā uz vardarbību pret bērniem un viņu ģimenēs, un izveidot rīcības modeli, kas ļautu cīnīties ar vardarbības sekām.
Veikt aptauju 5. 9. klašu skolēnu vidū (95 anketas).
Izdarīt secinājumus par šā brīža situāciju Madonas pilsētas 1. vidusskolā un piedāvāt situācijas risinājumu.
Darbā izmantotās metodes: literatūras izpēte, anketēšana, intervēšana, datu apkopošana.
Pētījuma priekšmets un pētījuma bāze: fiziskā vardarbība pret bērniem Madonas pilsētas 1.vidusskolas 13 16 gadu vecu jauniešu vidū.
Pētījuma jautājums: Vai skolēni saskaras ar fizisko vardarbību skolā un mājās?1. Vardarbības jēdziens, veidi, cēloņi, iemesli
Vardarbība ir ļoti plašs jēdziens, kas aptver vairākus vardarbības veidus:
Fiziskā vardarbība valda arī vienaudžu vidū, kur pašapliecināšanās nolūkā jānoskaidro spēcīgākais, varenākais, veiklākais, labākais utt. Par paraugu tiek ņemta agresīva uzvedība, ko bagātīgi piedāvā video un TV, agresija, kas parādās masu medijos. Ekrānā agresīva uzvedība bieži izskatās rotaļīgi viegla, varonības apdvesta, atdarināšanas vērta.
Stresā nokļuvis cilvēks, kurš neprot valdīt savu spriedzi, reizēm to izpauž fiziskā vardarbībā. Kontroles zudums noved pie tā, ka pieaugušais ir viegli aizkaitināms, eksplozīvs, nereti izgāž dusmas, sasprindzinājumu uz vistuvāk pieejamo objektu – bērnu – ar tādu fizisko spēku, kas var sakropļot vai pat nogalināt viņu.
Vēlāk tēvs vai m...āte smagi nožēlo izdarīto un nesaprot, kā tas varēja notikt.
Šāds uzvedības modelis tiek pārmantots no paaudzes uz paaudzi.
Sociālās un ekonomiskās grūtības, spriedze sakarā ar bezdarbu, dzīves apstākļu pasliktināšanās Latvijā novedusi pie tā, ka arvien pieaug noziegumu skaits, bērnu un pusaudžu noziedzība, vardarbības izpausmes ģimenē, no kurām īpaši cieš bērni un pusaudži. Bērnu ievietošana patversmē, vecāku tiesību atņemšana kā galējs līdzeklis tomēr sevi neattaisno. Pašreizējā tendence Latvijā atvērt arvien jaunas patversmes un bērnus izolēt no ģimenēm ir īslaicīgs pasākums, kas neatrisinās problēmu kopumā, ja ģimenēs vardarbība nemazināsies, ja vecāki turpinās dzert un degradēties. Patversmēs augušie bērni nebūs gatavi patstāvīgai dzīvei, savu ģimeņu veidošanai, sociālai adaptācijai sabiedrībā.1.1. Vardarbības veidi
Neagresīvs attēlošanas veids, neizmantojot īpašus operatora paņēmienus, vizuālus, skaņas vai mūzikas efektus vardarbības norises pastiprināšanai.
Agresīvs attēlošanas veids ar nolūku izraisīt iespaidu, ka vardarbība ir īpaši nepanesama, izmantojot vardarbības ainu attēlošanu tuvplānā un palēnināti.
Tas pats, kas 2. punktā, bet papildus upura sāpes tiek akcentētas ar īpašiem vizuāliem vai skaņas efektiem vai pastiprinātas ar satraucošu mūziku.1.3. Vardarbības dalībnieki
Vardarbības cēloņi var būt visdažādākie, sākot ar nepatiku, beidzot ar kādu personisku iemeslu pret vardarbības upuri vai upuriem. Cēlonis seksuālai vai fiziskai vardarbībai ir pārākums pār bērnu, pārliecība, ka bērnam jau neticēs, ja viņš atklās, ka ir ticis izmantots, un vēl ir daudzi citi cēloņi:
Vardarbība ir saistīta ar cilvēka psihisko stāvokli
- Microsoft Word 23 KB
- Latviešu
- 22 lapas (5326 vārdi)
- Universitāte
-