Francija – valsts ģeogrāfiskā un kultūras daudzveidība



Gandrīz puse no Francijas iedzīvotajiem ir ekonomiski aktīvi. 1/3 no visiem strādā rūpniecībā, bet tomēr lielākā daļa iedzīvotāju strādā dažādās apkalpes nozarēs. Nodarbošanos neitekmē arī tas, ka urbanizācijas līmenis ir tikai 75%, jo lielākā daļa laukos dzīvojošu iedzīvotāju ari nodarbojas rūpniecības, amatniecības un apkalpes nozarēs, tādēļ lauksaimnieku skaits is neliels.
Apdzīvojums ir diezgan blīvs (111,2 cilv./km2) un nevienmērīgs. Ļoti daudz Francijas iedzīvotāju ~1/5 dzīvo Parīzes apkaimē. Daudz cilvēku dzīvo arī ap Lionu, Marseļu, Bordo. Vizmazāk iedzīvotāju ir DA un DR rajonos.
Francija ir augsti attīstīta valsts, kas ieņem vienu no vadošajām vietām pasaulē pēc rūpnieciskās ražošanas kopapjoma. 2006.gadā Francijas ekonomika pēc oficiālā valūtas kursa IKP ir sestā lielākā ekonomika pasaulē un IKP pieauga par 2% salīdzinot ar 2005. gadu.
Apstrādes rūpniecībā dominē mašīnbūve (auto mašīnbūve (firmas Peugeot un Renault), elektrotehnikas un elektronikas ražošana (televizori, veļas mašīnas u.c.), avio būve, kuģubūve (tankkuģi, jūras prāmji) un darbgaldu ražošana). Francija ir viena no lielākajām pasaulē ķīmijas un naftas ķīmijas produkcijas ražotājām (kaustiskā soda, sintētiskais kaučuks, plastmasas, minerālmēsli, farmācijas produkcija u.c.) un melno un krāsaino (alumīnijs, svins, cinks) metālu ražotājām. Valsts ir ievērojama automašīnu un lidmašīnu ražotāja, piemēram, Tulūzā tiek komplektētas pazīstamās firmas Airbus lidmašīnas. Plašu popularitāti pasaules tirgos ieguvuši Francijā ražoti apģērbi, apavi, juvelierizstrādājumi, parfimērija un kosmētika, konjaks un sieri (ražo aptuveni 400 šķirnes). Francija ir vadošā lauksaimniecības produktu ražotāja ES un ieņem vienu no vadošajām vietām pasaulē pēc liellopu, cūku un putnu skaita un piena, olu un gaļas ražošanas. Nozīmīgākā lauksaimniecības nozare ir gaļas liellopu audzēšana. Zemkopībā dominē graudkopība, kur nozīmīgākās kultūras ir kvieši, mieži un kukurūza. Francijā ir attīstīta vīnogu audzēšana (2005.gadā vadošā vieta pasaulē vīnu ražošanā), augļkopība, dārzeņu audzēšana un puķkopība. Nozīmīgas nozares ir arī zvejniecība un austeru audzēšana.
Valsts arī spēj pati sevi nodrošināt ar elektroenerģiju (~75% no visas enerģijas tiek iegūta no kodolenerģijas).
Francijā, salīdzinot ar citām lielajām valstīm, ir zems nabadzības līmenis. Ļoti augstā līmenī ir visi sociālie pakalpojumi (veselības aprūpe, izglītība, pensijas). Lielā mērā valdības kontrolē ir liela daļa akciju dzelzceļa infrastruktūrā, elektrības kompānijās, telekomunikācijās, Air France, valdības īpašumā ir arī banku un apdrošināšanas kompāniju akcijas.
Negatīvais rādītājs Francijā ir augstais bezdarba līmenis – 2006. gadā tas bija 8.7%, bet cik mēs redzam, tas netraucē Francijai konkurēt pasaules tirgū.
- Microsoft Word 16 KB
- Latviešu
- 8 lapas (2149 vārdi)
- Universitāte
-