Futbols: pasaulslavens spēles attīstība un stratēģijas



Jau seno laiku vēstures avotos ir minētas sporta spēles, kurās ir saskatāma līdzība ar mūsdienu futbolu. Bumbu spēles un to noteikumi bija daudzveidīgi un pat loti atšķirīgi.Ir saglabājušās vēstures liecības no Senās Grieķijas, Persijas, Vikingu valstīm, pat no senās Ķīnas. Vairāk kopīga mūsdienu futbolam ir ar florenciešu futbolu, kuram jau no 15. gadsimta vidus bija diezgan stabili noteikumi un spēles organizācija. Florenciešu futbolu spēlēja līdz 1750. gadam.
Par futbola „tēviem” visā pasaulē vienprātīgi uzskata angļus, kuri pirmie izstrādāja noteikumus 19. gadsimta otrajā pusē. Arī vārds „futbols” ir cēlies no angļu football ( foot – pēda + ball – bumba ). 1855. gadā Šefīldā tika dibināts pirmais futbola klubs. 1863. gadā Kembridžā tika apstiprināti pirmie oficiālie futbola noteikumi. Šai pašā gadā Anglijā tika nodibināta pirmā nacionālā futbola asociācija. Kopš 1871. gada Anglijā norisinās pasaulē vecākais nacionālais futbola turnīrs – Angļu asociācijas kausa izcīņa. Jau 1872.. gadā notika pirmā starptautiskā futbola spēle starp Angliju un Skotiju. Nedaudz vēlāk savā starpā jau sacentās arī Velsa un Īrija. 1888. gadā Anglijā nodibināja pirmo profesionālo futbola līgu.
Pateicoties Lielbritānijas kolonijām visā pasaulē, futbola spēle ieguva savus atbalstītājus Amerikā, Āzijā, Austrālijā un arī Āfrikā. 1904. gadā dibina Starptautisko futbola asociāciju FIFA. 1900. un 1904. gada Olimpiskajās spēlēs futbols tika iekļauts kā paraugdemonstrējumu disciplīna. Par oficiālu olimpisko sporta veidu tas kļuva sākot ar 1908. gada olimpiskajām spēlēm. Tur piedalīties varēja tikai amatieri. Gan 1908., gan 1912. gada olimpiādē uzvarēja Anglijas amatieru futbola izlase.
1909. gadā sers Tomass Liptons noorganizēja „Sera Tomasa Liptona trofejas” izcīņu Turīnā. Tas bija pirmais starptautiskais turnīrs klubiem, kur piedalījās gan amatieri, gan profesionāļi no Anglijas, Itālijas, Vācijas un Šveices.
1914. gadā FIFA piekrita atzīt olimpisko spēļu ietvaros notiekošo futbola turnīru par Pasaules amatieru futbola čempionātu. Par pirmo uzvarētāju 1920. gadā kļuva Beļģija, bet 1924. un 1928. gadā Urugvaja. Pirmais oficiālais Pasaules kauss tika organizēts Urugvajā 1930. gadā. 1954. gadā dibinājās Eiropas futbola asociācija UEFA. Arī citos kontinentos dažādos laikos dibinājās futbola savienības, kas nodarbojas ar sporta veida attīstību, spēļu organizēšanu un jauno sportistu audzināšanu. [ 3;437.]
Latvijā pirmie publiskie futbola demonstrējumi notika jau 1906. gadā sporta apvienība „Ķeizarmežs” rīkotajos sporta svētkus. Šis notikums ir Latvija futbola atskaites punkts. 2006. gadā svinēja Latvijas futbola simtgadi. Futbols uz Latviju atceļoja no Anglijas kopā ar uzņēmējiem, kuri 1899. gadā Rīgā atvēra metālapstrādes darbnīcu „Salamndra”. Strādnieki un ierēdņi iekārtoja futbola laukumu, kur spēlēja savā starpā un arī pret angļu jūrniekiem, kuri iebrauca Rīgā. 1907. gadā angļi Latvija pat nodibināja pirmo oficiālo futbola komandu „British Football Club”. Galvenais futbola pamatlicējs Latvijā – dibinātājs, organizators, spēlētājs un treneris bija uzņēmējs Herolds Trevanens Holls (1884. – 1943.). ar viņa iniciatīvu 1908. gadā notika spēle starp Rīgas un Pēterburgas sporta klubiem. Šajā gadā notika arī divas spēles starp BTC un „Union”(15:0 un 2:1), kur noskaidroja pirmo Rīgas meistarkomandu (tagadējā nozīmē – čempions). 1910. gadā tika nodibināta Rīgas futbola līga – pirmā futbola organizācija Latvijā. Tā ietilpa Viskrievijas futbola savienībā.