Gaismas ietekme uz organismiem


Es pastāstīšu par gaismas ietekmi. Domājot, ka gaisma neko vairāk nedod kā vienkāršu apgaismojumu, jūs maldāties. Tās ietekme uz organismiem ir ļoti daudzveidīga un dažāda, skatoties vēl uz ko tā darbojas. Ietekmē uz organismiem, tā var mainīt to izskatu un attīstību. Tagad apskatīsim divas iespējas : gaismas ietekme uz dzīvniekiem, gaismas ietekme uz augiem un fotosintēzes nodrošināšana.
Ietekmē uz dzīvniekiem tā var būt gan pozitīva, gan negatīva tāpat kā uz jebkuru organismu. Vairumam dzīvnieku tā ir redzamā gaisma, bet no tās arī daudzi izvairās, piemēram, pazemē mītošie. Tā arī ietekmē dzīvnieku uzvedību, bioloģiskos ritmus un migrāciju. Dzīvniekiem gaisma nodrošina arī fizisko labsajūtu un redzes sajūtas veidošanos.
Infrasarkanais starojums dzīvniekiem izstarojas kā ķermeņa siltums. Piemēram, čūskas izstaro šo starojumu un citi dzīvnieki to redz. Vēl viens svarīgs punkts ir tas, ka dzīvnieki uztver to kā siltumu un tad mainās organisma vielmaiņas intensitāte.
Gaisma uz dzīvniekiem iedarbojas ne tikai kā infrasarkanais starojums, bet vēl arī kā ultravioletais starojums. Tas iznīcina mikroorganismus, stimulē D vitamīna sintēzi, tonizē un uzlabo imūnsistēmas stāvokli, kā arī no negatīvās puses tas intensīvi izraisa mutāciju, ādas apdegumus un ādas vēzi...
Gaismas ietekme uz augiem ir vēl dažādāka. Piemēram, tā ir fotosintēze, fotonastija, fotoperiodisms un nepieciešamība pēc apgaismojuma intensitātes.
Fotoperiodiskums ir gaismas un tumsas attiecība diennaktī, tas regulē augu dzīvības norises.