Galda kultūra



Galda klĀšana ikdienĀ.
ViesĪbu galds.
ViesĪbu bufetes galds.
Glīti saklāts jebkuras maltītes azaids radīs labu apetīti un noskaņu pašam ēdējam un arī citiem.
Pie galda žāvāties ir nepieklājīgi, tāpēc žāvas jāmēģina aizturēt, mainot, ja iespējams, vai nu sēdvietu, vai sarunas tēmu. Ja tas tomēr nav iespējams, žāvāšanos jāmēģina noslēpt, lai neapvainotu blakussēdētājus vai sarunu biedrus.
Lielās oficiālās viesībās, banketos katrs vīriešu kārtas pārstāvis pie galda ved savu galda biedreni, piedāvājot saliektu labo elkoni. Pieejot pie galda, atvelk krēslu un ļauj galda biedrenei apsēsties, tad apsēžas pats. Var uzsākt sarunas gan ar galda biedreni, gan galda kaimiņiem.
Kad spesiāla apkalpojošā persōna ( oficiants ) pie galda sāk piedāvāt ēdienus, atritina salocīto salveti un uzliek uz ceļiem.
Tā kā ļoti daudz ēdieni jāēd ar kreiso roku, tad roka jāvingrina ikdienā, jo retās viesību reizēs veiklību nevar iegūt, šeit ir nepieciešams treniņš.
Ēšanas laikā kreisā roka jātur uz galda malas, ja ar labo roku ēd. Neglīti, ja pārliecas pār šķīvi vai ēd, atspiežoties uz rokas. Ēdot drīkst mazliet paliekties pretim paceltai rokai.
Ja uz brīdi pārtrauc ēšanu, galda rīkus noliek uz šķivja. Ēšanu beidzot, galda rīkus saliek kopā ar spaliem pa labi un atstāj uz šķīvja.
Ja ēdienu piedāvā galda biedrs pa kreisi, tad pēc uzlikšanas sev savukārt piedāvā uzlikt arī viņam. Vīrietim pie labās rokas sēž galda biedrene, kuru viņš pa mielasta laiku cenšas uzmanīgi apkalpot un izklaidēt ar sarunām. No piedāvātā ēdiena var atteikties, pasakot paldies, nevēlos.
Uzlikt ēdienu, ja viesis nevēlas, ir netaktiski. Arī namamāte nedrīkst uzlikt ēdienu bez viesa piekrišanas, patvarīgi.
Ja vēlas uzsmēķēt, vispirms jālūdz blakus sēdētājas vai sēdētāja atļauja, jo ne visi panes cigarešu dūmus.
Ja zina , ka blakussēdētāja sieviete ir smēķētāja, tad cigareti vispirms piedāvā un aizdedzina viņai. Arī tad, ja sieviete pati gatavojas smēķēt, cigareti noteikti aizdedzina vīrietis. Viesībās, kurās pie galda atļauts smēķēt, galdā jāliek arī pelnu trauki.
Ja jūsu galda biedrs gadās ļoti kautrīgs, tad laipni palūdziet pasniegt kādu ēdienu, ieliet dzērienu utt., viņš par to būs pateicīgs un labprāt jums pakalpos. Nepieklājīgi būs, ja jūs pagriezīsiet muguru un centīsieties sarunāties ar otru blakussēdētāju pa labi vai pa kreisi.