Gāze Latvijā



Krātuve ekoloģisko sistēmu neietekmē.
Krātuve ir modernizēta.
Deggāzes.
Sašķidrinātā gāze.
Ģeoloģiskie pētijumi rāda, Latvijas teritorijā, porainā smilšakmens slāņi atrodas krātuvju ierīkošnai optimālā dziļumā apmēram 700 – 800 m zem zemes. Igaunijā tie ir krietni tuvāk zemes virskārtai – apmēram 300 m dziļumā, kas ir par maz, la krātuve būtu droša. Savukārt Lietuvā un Krievijas teritorijā šie slāņi ir pārāk dziļi 2 200 līdz 3 000 m zem zemes. Jāatzīmē, ka Latvijā šādas cepures, kurās iespējams uzglabāt dabas gāzi, atrodas vēl 11 vietās, un to kopējā ietilpība pārsniedz 70 miljardus kubikmetru.
Inčukalna pazemes gāzes krātuves vrszemes un apakšzemes tehnoloģisko ierīču galvenais uzdevums ir nodrošināt gāzes iesūknēšanu un izsūknēšanu no porainā smilšakmens slāņa. Pirms dabas gāze nonāk pazemē, tiek noteikts iesūknējamās gāzes apjoms un kurināmais tiek atīrīts no nevajadzīgajiem piemaisījumiem. Tālāk gāze dodas uz kompresoru cehu, kur kurināmajam tiek palielināts spiediens no 35 – 105 atmosfērām, vēlāk gāzi atdzesē līdz āra temperatūrai. Gāze nonāk savākšanas punktos, kur iekārtas visu ienākušo gāzes apjomu vienmērīgi sadala un nosūta uz 93 urbumiem. Tikai tad pa izturīgām tērauda caurulēm gāze traucās cauri mālainajiem iežiem līdz nonāk porainajā smilšakmenī, kur caurules izbeidzas un gāze ieplūst plastā. Rudenī un ziemā, kad dabas gāzi nepieciešams izsūknēt no pazemes krātuves, tiek atgriezti krāni un kurināmais lielā spiediena dēļ traucas augšup pa urbumiem. Iznākot virszemē, kurināmais ieplūst savākšanas punktos, kur tiek samazināts spiediens. Pēc tam gāze ceļo uz žāvēšanas un filtrēšanas iekārtām, kur tiek atbrīvota no pazemes līdzpaņemtajiem piemaisījumuem un mitruma. Galu galā dabas gāze nonāk maģistrālajā gāzes vadā un pēc tam pie patērētāja.
Inčukalna pazemes gāzes krātuvē gāze tiek piepildīta tikai vasarā. Maģistrālais vads, pa kuru gāzi saņem Latvija, apkures sezonā ir ļoti noslogots.
Rietumvalstu eksperti atzinuši, ka Inčukalna gāzes krātuve, kā no tehnoloģiskā viedokļa tā no ekoloģiskā un drošības ir ļoti augstā līmenī. Regulāri tiek veikti pētījumi par ekoloģisko situāciju krātuvē un arī tās apkārtnē.