Gremosana organi

9- 1 atsauksmes

Gremošanas sistēmas attīstība ontoģenēzē.
Priekšējās zarnas derivāti.
Zobi – dentes.
Rīkle pharynx.

1) vienkāršie fermenti – veidoti no aminoskābēm – pepsīns, tripsīns;

2) saliktie fermenti – bez aminoskābēm ietilpst vēl arī neolbaltumvielu dabas savienojums – koferments. Olbaltumdaļa nosaka fermenta specifiskumu – spēju paātrināt tikai noteiktu ķīmisku reakciju. Koferments ķīmiskajā reakcijā pārnes atsevišķus atomus vai atomu grupas.

Dazu ģenētiski determinētu slimību gadījumos kāds no fermentiem nesintezējas. Tā, piemēram, albīnisms izskaidrojams ar fermenta tirokināzes trūkumu, jo šis ferments piedalās ādas, matu, acu pigmenta – melanīna veidošanā no aminoskābes tirozīna.

Uzturs gremošanas kanālā tiek pārveidots gan fizikāli, gan ķīmiski, un šo procesu kopumu sauc par gremošanu.

3) trešais gremošanas veids ir fagocitoze un pinocitoze, tās notiek šūnās.

Par gremošanas fizioloģijas pamatlicēju uzskata I. Pavlovu, kurš gremošanas dziedzeru darbības pētīšanai veltīja 23 gadus un par iegūtajiem rezultātiem saņēma augstāko apbalvojumu zinātnē – Nobela prēmiju.

Ontoģenēzē tā attīstās no entodermas. 1. attīstības nedēļā embrijam gremošanas sistēma veido noslēgtu caurulīti. Entodermai sāk liekties pretī ektoderma, pēc tam tās saplūst un izveidojas atvērta caurulīte – izveidojas mutes iedobums un taisnās zarnas iedobums, kas tālāk attīstās par mutes un deguna dobumu un anālo atveri. Caurulīte sāk augt straujāk nekā embrijs un ir spiesta izlocīties un veidot cilpas. Sāk diferencēties tās atsevišķas daļas. No šīs pašas caurulītes kā sānu izspīlējumi izveidojas gremošanas sistēmas dziedzeri: siekalu dziedzeri, aizkuņģa dziedzeris, aknas.

Kad šī sistēma ir noformējusies – gremošanas traktu pamatā veido cauruļveida orgāni un to sieniņās ir trīs slāņi:

2) Gludās muskulatūras slānis (tunica muscularis). Tajās gremošanas trakta daļās, kas izveidojas ieliecoties ektodermai, ir šķērssvītrotā muskulatūra: 1/3 barības vada un anālais sfinkteris. Visos pārējos rajonos ir gludā muskulatūra, kas gribai nav pakļauta. To šķiedras iet divos, kuņģī pat trīs, virzienos. Obligāti ir gareniskais un gredzeniskais virziens. Visos gadījumos šīs šķiedras inervē veģetatīvā nervu sistēma, kas nodrošina peristaltiku. Normāli barība caur gremošanas traktu iziet 1 – 1,5 diennaktīs. Barības trakta garums – aptuveni 8 metri. Galvenais garums ir ap 6 m tievās zarnas un ap 1,5 m resnās zarnas.

Tas sākas ar mutes atveri, ko ierobežo lūpas (labia oris). Lūpas veido šķērssvītrotā muskulatūra un to pārsedzošai ādai nav raga slāņa. Tas palielina to jūtību.

Mutes dobums sadalās divās daļās: priekštelpā (vestibulum oris) un īstajā mutes dobumā (cavum oris proprium). Priekštelpa ir pakavveida telpa no lūpām līdz zobiem. Augšējo griezējzobu līmenī atveras pieauss siekalu dziedzeru izvadkanāli. Priekštelpa savienota ar īsto mutes dobumu, kas atrodas aiz zobu saknēm. Īsto mutes dobumu no augšas norobežo cietās un mīkstās aukslējas (palatum durum et molle), no lejas – mutes diafragma, ko veido zokļa un mēles kaula muskulis (m.

  • Microsoft Word 14 KB
  • Latviešu
  • 8 lapas (1736 vārdi)
  • Universitāte
  • Gremosana organi
    9 - 1 balsojums(-i)
Skatīt pilnu darbu
Gremosana organi. (Maijs 26, 2008). https://gudrinieks.lv/gremosana-organi/ Pārskatīts 04:08, Maijs 23 2025
DARBA DATI
8 lapas (1736 vārdi)
Valoda: Latviešu
Microsoft Word 14 KB
Līmenis: Universitāte
Skatīt pilnu darbu
ATSAUKSMES
OliversStudents2020 04 28
Bez šaubām, tas ir izglābšana, kad, ja nevari saprast, kā izdarīt darbu, paņem paraugu no šejienes un veido savu.
MartaSkolotāja2021 08 17
Ļoti priecājos, ka ir tāda mājaslapa, kas palīdz strādājot pirmsskolas skolotājai, sniedzot daudz dažādas informācijas un idejas svētku rīkošanai bērnudārzā.
JānisSkolotājs2023 03 12
Mūsdienu bibliotēka – tā es nosauktu. Vislabāk sapratāt mūsu laikmeta iezīmi – visu iegūt ātri. Vienkārši lieliski.
Skatīt pilnu darbu
×