Halogēni: reaktīvie nemetāli periodiskajā tabulā

9,5- 1 atsauksmes

Halogēni.
SkĀbekĻa aprite dabĀ.
Skābekļa riņķojums dabā.
Elpošana.
SkĀbekĻa iegūšana.
Tīra skābekļa iegūšana.
Interesanti fakti.
Kopējā skābekļa masa uz Zemes ir 1015 tonnas.
Skābeklis latviešu val. – Oxygen angļu val.
Molekulas uzbūve.
Atrašanās dabā.
Fizikālās īpašības.
Ķīmiskās īpašības.
Izmantošana.
Slāpekļa aprite dabā.
Referāts ķīmijā.

Tiem piemīt asa smaka, un tie aktīvi reaģē ar metāliem, veidojot sāļus. Savu ķīmisko aktivitāšu dēļ halogēni brīvā dabā nav sastopami. Halogēnu atomi ir atomradikāļi.

(Par radikāļiem sauc atomus vai vai atomu grupas, kas satur nesapārotus elektronus. Tiem tieksme veidot elektronu pārus, tapēc radikāļiem mēdz būt liela ķīmiska aktivitāte.)

Skābeklis Zemes un atmosfērā ir visvairāk izplatīts elements. Gaisa skābekļa O2 masas daļa ir 23%, tilpumdaļa – 21%. Skābeklis ietilpst gandrīz visu to vielu sastāvā, kuras atrodas ap mums (piemēram, ūdens H2O, smiltis SiO2,u. c.). Elements skābeklis ir arī organisko vielu sastāvā (piemēram, olbaltumvielās, taukos un ogļhidrātos, u. c.).

Dienā augi fotosintēzes procesā ražo to augšanai nepieciešamo enerģiju. Auga zaļās daļas uztver saules gaismu, ūdeni un oglekļa dioksīdu, lai veidotu jaunas šūnas, un izdala skābekli. Tā skābeklis nepārtraukti nonāk gaisā un izzūd no tā.

Mūsu organismam ir nepieciešams skābeklis, lai ražotu enerģiju, kuru patērējam muskuļu darbā. Skābeklis, ko mē ieelpojam, tiek izmantots, lai “sadedzinātu” apēsto barību un veidotos enerģija, kas ir nepieciešama cilvēka eksistencei. Skābekļa uzņemšanas procesu sauc par elpošanu. Skābekli no plaušām, kas to uzņem no gaisa, asinis pārnes uz muskuļiem, kur tas ir nepieciešams enerģijas ražošanai.

Gaiss, ko mēs elpojam, ir skābekļa un slāpekļa maisījums. Tīru skābekli var iegūt no gaisa. Gaisu atdzesē līdz ļoti zemām temperatūrām ( 180°C), pie kurām tas kļūst šķidrs. Kad šķidrā gaisa temperatūra sāk nedaudz paaugstināties, gaiss sāk vārīties. Sākumā iztvaiko slāpeklis, bet skābeklis paliek.

• Cilvēks elpojot 1 minūtē vidēji patērē 0,5 dm3 skābekļa, dienā – 720 dm3, bet gadā – 262,8 m3 skābekļa.

• Visas planētas iedzīvotāji (~6 miljardi) gada laikā elpošanas procesā patērē ~1577 miljardus kubikmetru skābekļa.

• Mūsdienu pasažieru liedmašīna 9 stundās patērē 50 75 tonnas skābekļa.

• Skābeklis (latviešu val.) – Oxygen (angļu val.)

Slāpeklis brīvā veidā visvairāk atrodas gaisā – tā tilpuma daļa gaisā ir 78,09%. Saistītā veidā slāpeklis ietilpst organiskos savienojumos, nedaudz arī akmeņoglēs un kūdrā. Nelielos daudzumos tas sastopams augsnē slāpekļskābes sālu veidā, kā arī trūdvielās. Slāpeklis ietilpst visu olbaltumvielu sastāvā.

  • Microsoft Word 11 KB
  • Latviešu
  • 5 lapas (942 vārdi)
  • Universitāte
  • Halogēni: reaktīvie nemetāli periodiskajā tabulā
    9.5 - 1 balsojums(-i)
Skatīt pilnu darbu
Halogēni: reaktīvie nemetāli periodiskajā tabulā. (Februāris 29, 2008). https://gudrinieks.lv/halogeni-reaktivie-nemetali-periodiskaja-tabula/ Pārskatīts 20:54, Maijs 22 2025
DARBA DATI
5 lapas (942 vārdi)
Valoda: Latviešu
Microsoft Word 11 KB
Līmenis: Universitāte
Skatīt pilnu darbu
ATSAUKSMES
OliversStudents2020 04 28
Bez šaubām, tas ir izglābšana, kad, ja nevari saprast, kā izdarīt darbu, paņem paraugu no šejienes un veido savu.
MartaSkolotāja2021 08 17
Ļoti priecājos, ka ir tāda mājaslapa, kas palīdz strādājot pirmsskolas skolotājai, sniedzot daudz dažādas informācijas un idejas svētku rīkošanai bērnudārzā.
MarkussPasniedzējs2022 04 24
Uzskatu, ka pati mājaslapas struktūra ir pietiekami informatīva. Tāpēc tās lietošana ir viegla, un tam nav nepieciešams daudz laika.
×