Hroms: īpašības un nozīme

9,5- 2 atsauksmes

Apraksts. Hroms: īpašības un nozīme.

1797. gadā N. L. Vokelēns (1763. 1829.), ievērojis minerāla skaistumu, sāka eksperimentēt ar to, līdz beidzot noteica pareizo krokoīta sastāvu. Viņš izdarīja dažādas reakcijas, kurās ieguva hroma savienojumus dzeltenā, sarkanā un zaļā krāsā, atklājot metāla daudzveidīgās īpašības. Ņemot vērā savu draugu zinātnieku padomu, Vokelēns jauno elementu nosauca par hromu tā krāsaino savienojumu dēļ. Vārds “hroms” nāk no grieķu  /chrōma / un nozīmē “krāsa”. Deviņpadsmitajā gadsimtā tika radīts vēl viens “hroma” sinonīms barvik no čehu “barva” “krāsa”. Pārējās valodās vērojamas līdzības ar jau minētajiem vārdiem (skat. tabulas).

Hroma ķīmiskais simbols ir Cr. Tas ir ciets, plastisks, sudrabbalts vai arī tēraudpelēks metāls. Tā atommasa ir 51,99, blīvums 7,19 g*cm 3 , kušanas temperatūra 19930C, viršanas temperatūra 24800C. Līdz 6000C tas ir ķīmiski inerts, jo hromu pārklāj stabila oksīda aizsargkārtiņa, kas sairst tikai pie 12000C. Tāpēc parastos apstākļos Cr nereaģē ne ar koncentrētu sērskābi, ne slāpekļskābi, ne ar kādu citu skābi, kam ir oksidējošas īpašības un kas tādejādi veicina Cr2O3 veidošanos. Toties uz Cr lēni iedarbojas vājas koncentrācijas sālskābe, sērskābe un bromūdeņražskābe. Hroms deg tikai skābekļa plūsmā 20000C temperatūrā; notiek oksidācija un veidojas tumši zaļais Cr2O3.

Dabā hroms ir ļoti plaši sastopams. Dažādās oksidācijas formās (Cr+2,+3,+4,+5,+6) to satur Zemes garoza, tomēr tīrradņa veidā Cr atrast izdodas reti. Visizplatītākie hroma minerāli ir FeO* Cr2O3 un jau pieminētais krokoīts PbCrO4. Bioloģiski nozīmīgākie ir trīsvērtīgie un sešvērtīgie hroma savienojumi. Cilvēka organismā parasti atrodams Cr+3, kas salīdzinoši lielā koncentrācijā ir DNS sastāvā, kā arī fermentos ( piem., glikozes tolerances faktorā, insulīna darbības kofaktorā). Cr ir cilvēka mikroelements, ko pietiekamā daudzumā varam uzņemt ar graudu maizi, riekstiem, plūmēm, sēnēm.

Hroma iedarbība uz cilvēka organismu ir atšķirīga atkarībā no metāla oksidācijas pakāpes, turklāt tam piemīt spēja oksidēties un reducēties.

  • Microsoft Word 12 KB
  • Latviešu
  • 4 lapas (1235 vārdi)
  • Universitāte
  • Hroms: īpašības un nozīme
    9.5 - 2 balsojums(-i)
Skatīt pilnu darbu
Hroms: īpašības un nozīme. (Marts 31, 2008). https://gudrinieks.lv/hroms-ipasibas-un-nozime/ Pārskatīts 10:01, Maijs 23 2025
DARBA DATI
4 lapas (1235 vārdi)
Valoda: Latviešu
Microsoft Word 12 KB
Līmenis: Universitāte
Skatīt pilnu darbu
ATSAUKSMES
AliseStudente2024 01 23
Mājaslapa ir ļoti nepieciešama un noderīga. Tā palīdz gan skolotājiem, gan skolēniem, gan studentiem, piedāvājot daudz vērtīgas informācijas mācībām.
AnnaSkolniece2024 02 25
Priecājos, ka pastāv vieta, kas palīdz studentiem veikt rakstīšanas uzdevumus, atrast informāciju un mācīties.
MarkussPasniedzējs2022 04 24
Uzskatu, ka pati mājaslapas struktūra ir pietiekami informatīva. Tāpēc tās lietošana ir viegla, un tam nav nepieciešams daudz laika.
Skatīt pilnu darbu
×