Hronoloģija: ASV un Irāka



Persijas līča karš un Kuveita.
Persijas līča karš un Saūda Arābija.
Persijas līča karā izmantotie ieroči.
Stratofortress.
Awacs sentry.
117A Stealth.
C Joint Stars.
Drones.
A1 Abrams.
MIM 104 Patriot.
Ss 1 scud.
Tomahawk missile.
Global Positioning System GPS.
* Materiāli ņemti no Internet.
Sabiedroto un Irākas spēki sauszemes kara priekšvakarā.
Amerikas Savienotās valstis paziņo, ka Saūda Arābija var tikt aizstāvēta pret Irākas agresijām, bet tas prasītu lielas izmaksas.
3. augusts. ASV prezidents Bušs deklarē, ka invāzija tiks apturēta.
6. augusts. Karalis Fahds tiekas ar Ričardu Čeniju, pieprasa ASV militāro
10. augusts. Džons Vardens tiekas ar Švarckopfu Tampā lai pārspriestu
Irāka pasludina Kuveitu par savu 19 to provinci.
10. oktobris. CENTCOM Viena korpusa plāns tiek atklāts Baltajā namā.
31. oktobris. Bušs nolemj dubultot ASV spēkus Saūda Arābijā. Lēmums
ASV un tās sabiedrotie sakāva Irāku 1991. gada janvārī un februārī un atbrīvoja Kuveitu, kurā Irāka bija iebrukusi 1990. gada augustā. 1991. gada janvārī sabiedrotie sāka gaisa triecienus Irākai. Sauszemes kara operācijās februārī, kuras ilga tikai 100 stundas ASV triecienvienības nogalināja vai sagūstīja daudzus tūkstošus Irākas karotāju un lika pārējiem atkāpties, pirms prezidents Dž. Bušs pasludināja uguns pārtraukšanu. Apmēram 104 000 afroamerikāņu piedalījās līča karā, Kuveitas “teātrī” – 20% no amerikāņu spēkiem; salīdzinoši 8,7% 2. pasaules karā un 9,8% Vjetnamas karā.
Persijas līča kara ietvaros no Irākas tika palaistas vairākas “Scud” tipa raķetes, tēmētas uz Izraēlu. Lielāko daļu no tām pārtvēra un iznīcināja ASV pretgaisa tipa “Patriot” raķetes. 1991. gada augustā Izraēla piekrita piedalīties ASV un NVS sponsorētajā miera konferencē.
Kuveitu vada Al Sabah dinastija, dibināta 1759. gadā. Tā bija britu sadraudzības valstu sastāvā līdz neatkarības iegūšanai 1961. gadā.
Kuveita tika okupēta no Irākas puses 1990. gada 2. augustā. Emīrs kopā ar karalisko ģimeni bija spiesti patverties Saūda Arābijā bēgot lai dibinātu valdību izsūtījumā. 1990. gada 28. augustā Irāka pasludināja Kuveitu par savu 19. provinci. Sekojošajās nedēļās tika veikti uzlidojumi Irākai un Irākas militārajiem spēkiem Kuveitā, kā arī sauszemes uzbrukumi, kuri sākās 1991. gada 23. februārī un 27. februārī Irākas spēki no Kuveitas tika padzīti un tā tika atbrīvota. Vēlāk parādījās apvainojumi palestīniešiem, kā arī citiem aizdomās turētajiem, par sadarbību ar Irākas iebrucējiem. Kuveita bija spiesta iztērēt vairāk nekā 5 biljonus dolāru, lai salabotu 1990. 1991. gadā iznīcināto naftas iegūšanas, transportēšanas kā arī pārstrādes infrastruktūru.
Irākas iebrukuma Kuveitā laikā Saūda Arābija uzņēma Kuveitas karalisko ģimeni, kā arī vairāk nekā 400 000 kuveitiešu bēgļu Saūda Arābijas karalis Fahds aicināja Rietumu un Arābu militāros spēkus ierasties Saūda Arābijas teritorijā, lai pastiprinātu aizsardzības spēkus. Irāka raidīja vairākas “Scud” tipa raķetes Saūda Arābijas virzienā. Lielāko daļu no tām pārtvēra ASV, tomēr dažas sasniedza mērķi, piem. 28 ASV karavīri tika nogalināti, kad raķete trāpīja kazarmās Dhahranā 1991. gada 25. februārī. Persijas līča ziemeļu daļas iedzīvotāji smagi cieta no jūras piesārņojuma, kas cēlās no Kuveitas naftas ieguves vietu, kā arī naftas tankeru sabotāžas no Irākas puses.